lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     kontakt     online  
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIŤ ?
telefon: 02-54640661, 02-54640662  telef. 02-54640661
fax: 02-54640663  fax. 02-54640663
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
ICQ kontakt  icq. # 353313915
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Skialpinizmus

 

Navigácia: lyžovanie > skialpinizmus

Niektorí horolezci si začali na výstupy brávať lyže, aby sa mohli z vrcholu zviesť a nemuseli šliapať aj z kopca. Alebo to boli lyžiari, ktorí začali loziť na vrcholy hôr s lyžami na chrbte, tak zdolávať panenské svahy? Nech to bolo tak či onak, je to nádherná disciplína, ktorej sa hovorí skialpinizmus. Veľmi podobnou je disciplína free-ride, jazda na lyžiach vo voľnom teréne nadchne každého, kto to vyskúša. Určiť kde končí freerider (viac lyžiar) a začína skialpinizmus (viac chodec) je dosť ťažké. Tieto dve formy športu sa silne prelínajú (offpiste) a majú veľa spoločného. Podobne rozdiely sú aj vo výstroji. Na odlíšenie skialpinistu od freeridera môžme použiť jednoduchý princíp: ak prevažuje záujem o lyžovanie (často ide o extrémne náročné zjazdy a prírodné skoky) nad chodením a vychutnávaním si prírody, ide o freeride a potrebujete freeride lyže a výstroj. Ak prevažuje záujem o chodenie na lyžiach a kochanie sa horami ide o skialpinizmus, vhodné sú skialpinistické lyže a výstroj.

Najlepšie alpské ski-tour

Záujemcom o prehliadky Álp na lyžiach je k dispozícii niekoľko skvelých akcií. Nenáročné putovanie od chaty k chate ponúka príležitosť zažiť pravé, divoké Alpy aj začínajúcim skialpinistom. Každý deň putovania je možné zakončiť v teplej chate, prenocovať, naraňajkovať sa a pokračovať v túre ďalší deň. Zjazdy v hlbokom snehu aj výšľapy v prostredí najvyšších hôr poskytujú úžasný zážitok a dokážu rozochvieť každé srdce. Uvádzané alpské ski-tour sú vhodné pre začiatočníkov ale aj pokročilých horských vlkov. Tí, ktorí len začínajú nesmú zabúdať na kondíciu a určitú zdatnosť v lyžiarskych technikách. Aj turistické výstupy v nadmorských výškach okolo tri tisíc metrov nad morom sú dosť náročné. Riedky vzduch, 6-8 hod. pohybu v snehu, niekoľko dní po sebe, s nákladom na chrbte ... na to silu v kancelárii nezískate. Pred akoukoľvek expedíciou v horách sa dajte radšej do formy. Mnohí zájemcovia ski tour predčasne ukončí pre nedostatočnú kondíciu.

Monterosa
Monterosa Ski Tour
Monterosa Ski Tour skialpinistické lyžiarske stredisko Gressoney- Alagna v Taliansku pozná asi každý milovník vysokohorského freeride lyžovania. Pre zdatných lyžiarov sa ponúka vzrušujúci zážitok "Ski tour Monterosa": Alagna-Indren-Pyramide Vincent-Colle del Liskamm-Zermatt-Plateu Rosa-Colle Cime Bianche-Champoluc- Gressoney-Alagna. Výhodou je variabilnosť tejto skitour, dá sa prešliapať po vlastných úplne celá, alebo využiť helikoptéru na Colle del Lis a so sprievodcom zlyžovať hlbokým snehom do Zermattu. Odtiaľ späť...
Haute Route
Haute Route Ski Tour
Haute Route Chamonix-Zermatt / 94 km putovanie na lyžiach z Chamonix do Zermatt patrí k najpopulárnejším skitour na svete. Alternatívna, kratšia trasa vedie z Verbier do Zermattu. Termín pre expedíciu marec až koniec apríla. Týždeň lyžovačky na neupravených svahoch začína pod najvyšším vrchom Mont Blancom a končí pod velikánom Matterhornom. Sieť horských chát poskytuje nocľah a stravu, putuje sa 5-6 dní (6-8 hod./denne) naľahko (10 kg batoh), celkom 94 km. Haute Route ski tour je vhodná pre tímy cca 5 ľudí + 1 sprievodca.
Ber. Oberland
Berner Oberland Ski Tour
Berner Oberland Ski Tour - medzi Eigerom a Interlaken sa nachádzajú zjazdovky známeho švajčiarskeho lyžiarskeho strediska Wengen-Jungfrau. Z Interlaken 567m sa horskou železnicou dostaneme do najvyššie položenej stanice v Alpách Jungfraujoch 3.454m. Tu v prostredí štvortisícoviek Jungfrau, Mönch, Schreckhorn, Eiger, ktoré sú kolískou lyžovania a lezenia, pokoríme nádherné terény pre mimo zjazdovkové lyžovanie. Kým Haute Route je o putovaní, Berner Oberland ski tour je o lyžovaní pre zdatných začiatočníkov, 6 dní, á 6 hod.
Ortler Circuit
Ortler Circuit Ski Tour
Ortler Circuit Ski Tour - východiskový bod je lyžiarske stredisko Sulden am Ortler, alebo Santa Caterina Valfurva. Ortler Circuit Ski Tour sa nachádza v Taliansku, národnom parku Stelvio na rozhraní švajčiarska a rakúska. Stredisko patrí k menším a pokľudným, ale nad ním začína raj pre freeride a skialpinizmus. Sedem dňové putovanie po slučke končí vo východzom bode, čo zjednodušuje príchod a odchod z expedície. Trasa vedie cez vrcholy, ktoré dosahujú takmer 4000m, najvyšší Ortler 3905m. Skialpinizmus pre začiatočníkov.
Ötztal Ski Tour
Ötztal Ski Tour
Ötztal Ski Tour začína v lyžiarskom stredisku Sölden, alebo Vent 1900m. Putovanie po krajine Ötziho vedie aj cez talianske stredisko Val Senales, nasleduje Weißkugel 3739m tretí najvyšší vrchol Rakúska a Wild Spitze 3.744m druhý najvyšší. Ski tour končí po šiestich dňoch tam kde začala, v dedine Vent. Je možné urobiť niekoľko alternatívnych ciest podľa počasia, snehových pomerov, zdatnosti účastníkov a chuti na lyžovanie či lezenie. Ötztal Ski Tour vhodná pre každého. Možné kombinovať s klasickým lyžovaním na zjazdovkách.
Silvretta
Silvretta Ski Tour
Silvretta Ski Tour rakúske lyžiarske stredisko Ischgl patrí k špičke vo viacerých kategóriách. Spojenie zjazdoviek so švajčiarskym Samnaun ponúka vyše 200 km zjazdoviek a množstvo voľných terénov pre freeride a skialpinizmus. Chaty poskytujúce teplé sprchy, jedlo, pitie a slušné ubytovanie sú v prevádzke od vianoc až do jari. Príležitostí na zjazdy je množstvo, niekedy sa dajú stihnúť aj dve zaujímavé akcie za deň. Okolie Galtür, Ischgl, Samnaun (Silvretta Aréna) je vhodné aj na jednodňové výlety pre začiatočníkov so skialp výstrojom.
Ramsau
Ramsau Ski Tour
Ramsau Ski Tour rodinne zamerané lyžiarske stredisko Ramsau am Dachstein v Rakúsku pozná asi každý fanúšik lyžovania. Neďaleké stredisko svetového mena Schladming, svetové podujatia v behu na lyžiach, ľadovec Dachstein, ktorý okrem zjazdoviek poskytuje dostatok vhodných terénov pre freeriderov, skialpinizmus i na viac dňovú ski tour s prechodom do Hallstattu alebo Obertraunu. Okolie Ramsau am Dachstein je vhodné pre začiatočníkov, ale aj pokročilejší skialpinisti si prídu na svoje.
Sella Ronda
Sella Ronda Ski Tour
Sella Ronda Ski Tour - talianske Dolomiti poskytujú nádherné scenérie, patria k najkrajším horám na svete. Sella Ronda Ski Tour patrí medzi najkrajšie zážitky rekreačného lyžovania. Na rozdiel od vyššie uvedených ski tour, ktoré sa organizujú "na pešo", je Sella Ronda komfortnou verziou lyžovania na zjazdovkách s použitím lanoviek. Lyžiar nemusí šliapať na vrcholy, všade ho vyvezú lanovky, ktoré sú dômyselne prepojené okolo masívu Grupo Sella a tvoria jedinečnú a pohodlnú 40km ski tour. Program na jednodňovú rodinnú lyžovačku.
Ďalšie ski tour:

Queyras Ski Tour (Francúzsko)

Výstroj skialpinistu

Rozpytvať podrobne tento druh športu, hlavne jeho lezeckú oblasť prenecháme kompetentnejším. Jestvujú dobré weby k tejto téme. Nás zaujíma predovšetkým lyžiarska časť skialpinizmu. Keďže sme portál o lyžovaní v Alpách a Alpy ponúkajú viacero zaujímavých ski-tour (lyžiarskych túr), priblížime aspoň tie najznámejšie, ktoré zvládne aj lyžiar "nehorolezec", ktorý dokáže opustiť uhladený svet vyratrakovaných zjazdoviek a vychutnať si divoké hory v hlbokom snehu.

Na výstroj a vybavenie skialpinistu sa kladie veľký dôraz. Hmotnosť každej súčiastky má byť čo najnižšia. V horách je dobré kilo, to ktoré nemáte na sebe. Špecializované predajne ponúkajú spústu užitočných vecičiek, ale keď ich nahádžete všetky do vaku, potrebujete niekoľkých horských nosičov, alebo si musíte vybrať len to najnutnejšie. Lyže, viazanie, lyžiarky, palice - to je lyžiarske minimum skialpinistu. K tomu pribaliť cepín, mačky, šliapacie pásy do dobrého batohu, nejaké ochranné pomôcky a hor sa do hôr.

Lyže musia byť maximálne odľahčené, pritom sa musí dať na nich lyžovať na ťažkých terénoch. Porovnaním s univerzálnymi lyžami je na prvý pohľad a dotyk jasný rozdiel. Skialpy sú ľahučké, súčasná carvingová technológia výroby lyží ich takmer nepoznamenala. Sú charakteristické starým tvarom, tenké a laik ich pozná hlavne podľa dierky v špičke lyže (slúži na upínanie pásov).

Viazanie plní bezpečnostnú funkciu, tak ako ostatné druhy lyžiarskych viazaní - vypína v prípade pádu. Zároveň musí spĺňať podmienku - ľahkosť a konštrukčne umožniť dvojitú funkciu - pevné uchytenie päty topánky k lyži pri zjazde a pohyblivú pätu pri chôdzi na lyžiach (podobne ako na bežkách, alebo skočkách).

Lyžiarky pre skialpinizmus sa používajú tiež akési menšie, ktoré sú kompromisom medzi klasickou lyžiarkou a vibramou. Sú menšie a ľahšie ako bežné lyžiarky, aby sa v nich lepšie chodilo, zapínanie pomocou 1-2 klíps. Na prvý pohľad by sa zdalo, že ide o akési detské lyžiarske topánky, ale cena vás hneď vyvedie z omylu. Aj tu sa konštruktéri striktne držia pravidla o minimálnej hmotnosti.

Ak patríte k skúseným lyžiarom a cítite rozdiely v rôznom lyžiarskom vybavení, prvé pokusy na skialpoch vykonajte na zjazdovkách. Budete sa cítiť tak trocha ako koza na ľade, ale postupne sa dá na tento druh výstroja zvyknúť a naučiť sa ho používať pri lyžovaní. Handicap oproti vášmu špeci zjazdárskemu vybaveniu je znateľný. Ale keď si vyskúšate rozdiel v chôdzi na hor, potom rozhodne pochválite toto ľahulinké náčinie.

lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop