lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     kontakt     online  
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIŤ ?
telefon: 02-54640661, 02-54640662  telef. 02-54640661
fax: 02-54640663  fax. 02-54640663
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
ICQ kontakt  icq. # 353313915
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

História lyžovania

 

Navigácia: lyžovanie > história

Keď človek začal myslieť, objavoval rôzne predmety, ktoré slúžili ako pomôcky pre uľahčenie jeho života. Zima v tých dávnych časoch bola pre neho obzvlášť ťažkým obdobím. Zaobstarávanie potravy v krutých podmienkach s množstvom ľadu, zimy a snehu ho nútili myslieť a vymyslieť. Aby mohol prežiť, musel ďaleko putovať za potravou. Vynašiel pomôcku proti brodeniu sa v hlbokom snehu - niečo podobné ako sú dnes známe snežnice. Občas sa skotúľal dole svahom, možno preto objavil kĺzavú dosku - predchodcu lyží a snowboardu. Archelogické nálezy takéto predmety potvrdili už v dobách 5.000 r.p.n.l. Aby sme si vytvorili lepšiu predstavu o vybavení vtedajšieho "lovca-lyžiara" a technike jeho pohybu v snehu a mraze, môžeme sa prizrieť životu Laponcov.

Dnešné lyžovanie je moderná, prepracovaná športová disciplína obľúbená v Európe medzi širokou verejnosťou, ústiaca do vrcholového športového zápolenia najlepších jednotlivcov - športovcov. Hlavný rozvoj lyžovania ako športu nastal v 19. a 20. storočí, kedy sa rozšíril medzi široké masy. Hlavne vtedajšia rakúska smotánka sa venovala modrným trendom a bolo moderné tráviť zimnú dovolenku s lyžami v Alpách. Dochádzalo k predvádzaniu schopností jednotlivých borcov, ktoré vyústilo k vzájomnému súpereniu až sa začali poriadať súťaže v tejto dosciplíne.

Vývoj moderného lyžovania začal v kolíske severských disciplín - Nórsku. V oblasti nazývanej Kristiania sa vyznávači šmýkania na snehu venovali behu na lyžiach a skokom. Svahy sa zjazdievali "šúsom" - priamo dole. Zjazd býval väčšinou ukončený pádom. Iný spôsob ešte nebol objavený. Významnú úlohu v rozvoji lyžiarskej techniky boli oblasti Telemarken, Holmekolen. V roku 1860 vznikol spôsob zatáčania - telemark a neskôr kristiánka. Rozvoju lyžovania sa venovali postupne aj v alpských krajinách, predovšetkým Rakúšania. Za všetkých nadšencov, ktorí sa venovali priekopníctvu a zdokonaľovaniu techniky, sa patrí spomenúť spoň meno Matthias Zdarsky, ktorý je považovaný za tvorcu modrnej techniky lyžovania, bolo mu priznané prvenstvo v používaní prívratového oblúka vychádzajúceho z pluhu. Odvrhol nórsku predstavu o správnej dĺžke lyží a začal používať lyže kratšie, len okolo 160-180cm.

Za stav a podobu dnešného lyžovania vďačíme vývoju materiálov, ktorý v posledných desaťročiach spôsobil doslova revolúciu. Technické vymoženosti v oblasti lyžiarskeho výstroja a výzbroja, zdokonalenie dopravných zariadení slúžiacich na prepravu lyžiarov na vrcholy zjazdoviek, vybudovanie špecializovaných lyžiarskych stredísk, schopnosť vyrábať umelý sneh prispeli k tomu, že sa lyžovanie radí medzi najrozšírenejšie športové a rekreačné aktivity v Európe. Obľube sa teší tento šport v alpských krajinách Rakúsko, Švajčiarsko, Taliansko, Francúzsko ale aj na severe Švédsko, Nórsko, Fínsko. Významným faktorom sú prírodné podmienky, dostatočné množstvo a kvalita terénov. Alpy ich ponúkajú hlavne v Rakúsku, ktoré disponuje najkvalitnejšími zjazdovkami v najväčšom počte a je právom považované za svetovú veľmoc v lyžovaní.

Tradíciu týchto krajín potvrdzujú úspechy ich športovcov. Pre Rakúšanov je každý ich úspešný závodník oslavovaný ako národný hrdina. Ak sa zaujímate o dianie v tomto odvetví športu, poznáte mená - legendy:

víťazní muži:
Toni Sailer (AUT), Jean Claude Killy (FRA), Gustavo Thöni (ITA), Ingemar Stenmark (SWE), Franz Klammer (AUT), Phil Mahre (USA), Pirmin Zurbriggen (SUI), Marc Girardelli (LUX), Lasse Kjus (NOR), Hermann Maier (AUT), Stephan Eberharter (AUT),

víťazné ženy:
Annemarie Proell (AUT), Rosi Mittermaier (GER), Hanni Wenzel (LIE), Erika Hess (SUI), Maria Walliser (SUI), Vreni Schneider (SUI), Petra Kronberger (AUT), Katja Seizinger (GER), Pernilla Wiberg (SWE), Alexandra Meissnitzer (AUT), Renate Goetschl (AUT), Janica Kostelic (CRO), Michaela Dorfmeister (AUT), Anja Paerson (SWE),

a naša súčasná pretekárka - Veronika Zuzulova (SK). - držíme ti palce
:-) História lyžovania
lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop