lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     kontakt     online  
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIŤ ?
telefon: 02-54640661, 02-54640662  telef. 02-54640661
fax: 02-54640663  fax. 02-54640663
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
ICQ kontakt  icq. # 353313915
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Zimná dovolenka na horách znamená viac než len lyžovanie

 

Navigácia: Lyžovanie > Zimná dovolenka

Doba v ktorej práve žijeme frčí poriadnym tempom. Kto chce dnes niečo dosiahnuť, má dostatok možností ako sa uplatniť. Chceme toho veľa – zabezpečiť rodinu, rekonštruovať byt, nové auto, chata, dovolenka ... Stále niečo plánujeme, naháňame peniaze aby sme zabezpečili svoje sny. Tak sa vrháme do práce, až nám workoholizmus dýcha na chrbát a keď už máme baterky skoro vybité, presunieme sa v lete na dva týždne k moru. Slnko, vzduch a voda spravia údržbu na tele aj na duchu a my sa osviežení vrátime späť do kolotoča každodenných povinností. Vydarená dovolenka má blahodárne účinky a navyše v nás zanechá príjemné spomienky, ktoré spôsobia, že si ju o rok zopakujeme znova. Preto mnohí vrátane detí, vnímame rok ako obdobie medzi dvoma prázdninami.

Deti vedia čo je dobré, majú prázdniny dva krát v roku. Čo my? Stačí nám len jedna dovolenka? Ak už poriadne makáme, mali by sme rovnako intenzívne aj odpočívať a zladiť si príjem energie s výdajom. U našich susedov v alpských krajinách je dvojfázové dovolenkovanie samozrejmosťou. Tradíciu zimných pobytov na horách začali pred 90 rokmi, kedy bolo módou miestnej smotánky tráviť dovolenku v Alpách na snehu. V najväčšom pohorí Európy odvtedy vyrástlo niekoľko stoviek stredísk s vynikajúcimi podmienkami pre lyžovanie, ktoré poskytujú špičkové služby nielen športovo orientovaným návštevníkom. Pre kvalitný oddych a relax ponúkajú minimálne toľko, ako letoviská pri mori. Vysokohorské slnko, svieži čistý vzduch a voda v tuhom skupenstve zaženú únavu, dodajú nové sily presne ako v lete.

Nenechávajte si už viac preplácať starú dovolenku ktorú pre množstvo práce nestihnete vyčerpať. Využite ju pre svoje dobro, spomaľte a doprajte si prázdniny dva krát ročne. Ideálny čas nastáva cez jarné prázdniny, vtedy majú voľno aj malí školáci a počasie už býva slnečnejšie.

Čas strávený na horách sa dá využiť športovými aktivitami, ale aj pasívnym odpočinkom. Hory nie sú určené len lyžiarom. Zimná dovolenka na horách je viac než len lyžovanie. Tak ako v lete netúžia všetci po kúpaní v mori, ani počas zimnej dovolenky nelyžuje každý. Na zasneženej terase hotela, alebo ešte lepšie na vrchole, kam sa vyveziete lanovkou, si len tak zabalený v deke na lehátku dýchate čerstvý vzduch a vychutnávate slnečné lúče. Môžete sa venovať prechádzkam po turistických chodníkoch, či s použitím bežiek či snežníc objavovať zákutia nádhernej prírody. Zážitkom je jazda v saniach ťahaných koňmi. Aktívnejší nelyžiari majú radi sánkovanie, pre nich sú takmer v každom alpskom stredisku vybudované sánkarské dráhy. Veľa zábavy si užijete na korčuliach, alebo pri curlingu.

Vyhľadávané sú lyžiarsko-kúpeľné strediská, v ktorých sa nachádzajú termálne a liečivé pramene. Kúpele Bad Gastein, Bad Kleinkirchheim a ďalšie ponúkajú okrem dobrej lyžovačky liečebné procedúry, masáže, wellness, saunovanie, salóny krásy, cvičenie fitness jógy, meditácie. V kombinácii s vysokohorským vzduchom a slnkom sa dá dosiahnuť naozajstné zlepšenie zdravotného stavu už počas týždňovej dovolenky.

Pre aktívnejších je v zasnežených horách veľa možností športového vyžitia a zábavy. Lovci scenérií podnikajú jednoduché, alebo náročnejšie túry sami, alebo s horským sprievodcom a lovia obrazy, kochajú sa výhľadmi, ktoré sú odmenou za vynaloženú fyzickú námahu. Horolezectvo, paragliding, heliskiing, skialpinizmus, freeride si pod dohľadom inštruktora môže vyskúšať každý zdatný odvážlivec. Pekné miesta pre zimnú dovolenku na horách a lyžovačky v alpských krajinách nájdete na stránkach cestovnej kancelárie - zimná dovolenka.

Najrozšírenejšou zimnou aktivitou je samozrejme lyžovačka. Súčasné lyžovanie má veľa podôb, od rekreačného pohybu po upravených zjazdovkách až po adrenalínové zjazdy mladých freeriderov, ktorí zdolávajú krkolomné svahy v panenskom snehu. Každej kategórii lyžiarov sú v alpských strediskách vytvorené podmienky, začiatočník aj najnáročnejší lyžiar si nájdu terény vhodné pre svoj štýl jazdy. Napriek tomu, že univerzálnosť zimných stredísk je hlavným cieľom ich prevádzkovateľov, prírodné podmienky niekedy predurčia ich použitie pre určitú kategóriu návštevníkov. Človek mieni, prírodné prostredie mení. Tak je jedno stredisko vhodnejšie pre lezenie v skalách, iné pre lyžovanie na panenských pláňach ľadovcov a ďalšie na bežecké lyžovanie, či venovanie sa zdraviu. Čo ponúka portál lyžovanie-alpy.sk v kategórii zimná dovolenka:

Sánkovanie

je možné skoro v každom rakúskom a nemeckom stredisku, teší sa celonárodnej obľube. Plne špecializovaný na tento druh zábavy je nemecký Wallberg, kde zažijete romantickú 30 minútovú jazdu na nenáročnej 6,5km dlhej sánkarskej dráhe.

Lyžiari začiatočníci

pre úplných lyžiarskych začiatočníkov vyhovuje skoro 40km zjazdoviek na najväčšej „somárskej lúke“ v Alpách, pod vrcholom Steinplatte v Nemecku.Francúzske La Plagne ponúka raj začínajúcim lyžiarom na 11 extra ľahkých a 124 ľahkých tratiach.

Rodinná lyžovačka

na rodiny sa špecializujú hlavne menšie strediská. Hitom posledných rokov je napríklad Russbach-Annaberg v areáli Dachstein West, alebo rakúsky Lofer, kde získate zaujímavé rodinné zľavy na vleky a ubytovanie. Deti môžete zveriť skúsenému inštruktorovi a zdatnejší rodičia si zalyžujú napríklad na 7km čiernej trati.

Rekreační lyžiari

vyhľadávajú stredne náročné zjazdovky v krásnom prostredí skalnatých hôr, so slnečným počasmí. Vyhovujúce sú širokánske pláne v talianskom Livigno, alebo Val di Sole (Slnečné údolie) s preslávenou Madonna Campiglio či Tonale s ľadovcom Presena. Vo Val di Sole je slnečné počasie takmer garantované.

Pokojná lyžovačka

ak chcete na horách kľud a pokoj bez davov lyžiarov, ale potrpíte si na kvalitné zjazdovky, vyskúšajte nenápadné bokom zastrčené, ale namakané Peio, alebo San Martino či ďalšie desiatky zaujímavých zabudnutých kútov na horách.

Zberatelia lyžiarskych trofejí

patrí sa zdolať lyžiarsky kolotoč Sella Ronda (40 km ski-tour ), lyžiarsku „hojdačku“ Saalbach-Hinterglemm 20km údolie s 200km zjazdoviek cez 10 vrcholov. Kto ešte nelyžoval v Schladmingu, hlavnom meste lyžovania, má čo doháňať. Kto dá najťažšiu zjazdovku v Alpách? ... a ktorá z nich je najdlhšia?

Najobľúbenejšie stredisko

alebo najnavštevovanejšia lyžiarska aréna v Európe sa nachádza v údolí Zillertal, ktoré končí na známom ľadovci Hintertux. Alebo nazrieme do rôznych iných rebríčkov obľúbenosti?

Rekordérom km zjazdoviek

v počte kilometrov zjazdoviek v jednom celku (dostupných na lyžiach) je Portes du Soleil, hneď za ním 3-Valleés. Ďalšie obrovské areály sú Davos, Zillertal, La Plagne - Les Arcs, ktoré majú každé vyše 400km upravovaných zjazdoviek a ďalšie kilometre voľných terénov.

Najdrahšie strediská

ak sa chcete zúčastniť predvádzania celebrít a snobov na snehu, navštívte švajčiarsky St. Moritz, Davos, alebo taliansku Cortina d´ Ampezzo. Podobný charakter u Francúzov má známe Val d´ Isere.

Celoročné lyžovanie

ponúka švajčiarsko talianske prepojenie Zermatt - Cervinia s ľadovcom pod Materhornom. Sneh vydrží po celý rok, veď sa lyžuje z úctyhodných 3.900m nad morom.

Top snowpark

každý fanúšik snowboardingu a freestyle sníva o 5-hviezdičkovom snowparku v Les 2 Alpes, ktorý je vybavený famóznymi skokmi a rampami, v hodnoteniach znalcov suverénne kraľuje.

Bežky

milovníci bielej stopy si nájdu svoje upravené, alebo voľné stopy v každom stredisku, v ktorom sa prevádzkuje zimná dovolenka. Zaujímavé sú zážitky z vysokohorského bežkania na ľadovcovej planine Glacier Plaine Morte (3.000m) v stredisku Crans-Montana.

Nech patríte k akejkoľvek skupine lyžiarov či nelyžiarov, záver príjemne stráveného dňa majú v Alpách všetci podobný. Po skončení denného programu príde na rad aprés ski ( grog, punč, varené víno ), po dobrej večeri preberiete s priateľmi zážitky v bare alebo pri biliarde, mládež sa zabaví na diskotéke s medzinárodnou účasťou. Čaru zimnej dovolenky prepadlo množstvo mladých i starších, mužov, žien aj detí. Rekreačné lyžovanie je to, čo najviac láka ľudí do zimných hôr. Už začiatočnícka úroveň prináša lyžiarovi zážitok a radosť. Ak medzi nich ešte nepatríte, vyskúšajte a uveríte. Začať s učením lyžovania sa dá v každom veku, všetky lepšie strediská disponujú kvalifikovanými inštruktormi pre deti aj dospelých, ale určite to zvládnete aj sami.


Článok publikovaný v časopise Cestovateľ 3/2009 - Zimná dovolenka Alpy (pdf)

Nech sa vám Zimná dovolenka na horách vydarí a zažijete na nej veľa radosti !

lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop