lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     kontakt     online  
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIŤ ?
telefon: 02-54640661, 02-54640662  telef. 02-54640661
fax: 02-54640663  fax. 02-54640663
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
ICQ kontakt  icq. # 353313915
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lyžovanie: Ako kupovať lyže ?

Lyžiarsky výstroj

 

Navigácia: lyžovanie > lyžiarsky výstroj

Ak si to môžete dovoliť, kúpte si lyžiarsky výstroj a doplnky nové, kvalitné, pri výbere sa poraďte s kvalifikovaným odborníkom, hlavne ak ste začiatočník alebo rekreačný lyžiar. Na trhu sa nachádza veľa dobrých značiek, ktoré ponúkajú široký sortiment lyží, lyžiarok, oblečenia a doplnkov pre všetky kategórie lyžiarov. Vývoj napreduje obrovským tempom, každoročne prichádzajú do predajní nové modely. Pre bežného priaznivca lyžovania nie je možné sledovať a vyznať sa v nových produktoch. Niekedy je ťažké nájsť hranicu medzi ozajstnou zmenou kvality a starým výrobkom nablýskaným iba novým designom.

Lyže

- príchod carvingových lyží priniesol výraznú zmenu techniky lyžovania. Carvingový oblúk je rýchlejší, preto celá športová elita a následne aj široká verejnosť presedlala na tento druh lyží. Sú typické svojim lopatovitým tvarom, pri pohľade zhora je evidentné pozdĺžne vykrojenie lyže. Pri špičke je najširšia, na konci trochu užšia a v strede podstatne užšia. Toto vykrojenie má kruhový tvar, takže veľkosť vykrojenia udáva jeho rádius - polomer.
• Rádius - čím večší rádius, tým menšie vykrojenie a opačne. V minulosti mali lyže veľký rádius okolo 55m (boli rovnejšie), dnešné len 10-20m (vykrojenejšie). Princíp jazdy na carvingoch spočíva v tom, že naklonením lyže na hranu sa ohne do oblúka, v ktorom potom "reže" oblúkovú stopu. Preto volíme lyže s menším rádiusom (väčšie vykrojenie) ak jazdíme malé oblúky - slalom a väčší rádius (menšie vykrojenie) pre lyžovanie veľkými oblúkmi - obrák. Ten istý model rôzne dlhých lyží má aj rôzny rádius. Vždy býva na lyžiach vyznačený. Zmeny sa dotkli aj ostatných technických parametrov:
• Šírka v špičke, strede a pätke lyží - lyža so širšou špičkou má schopnosť lepšie nasadenie do oblúka, širšia pätka má tendenciu zvyšovať carvingový efekt - vystrelenie z oblúka ale sťažuje sklzový štýl. Lyža širšia v strede má univerzálnejší charakter, je použiteľnejšia pre širší okruh terénov. Má vyrovnanejšie vlastnosti na ľade, v hlbokom snehu aj na klasickej zjazdovke.
• Pevnosť v skrute - pri carvingu dôležitý parameter, ktorý zabraňuje lyži krútiť sa pri postavení na hranu (nežiadúci vrtuľový efekt). Lyže s vysokou torznou tuhosťou dobre držia oblúk.
• Pozdĺžna pružnosť - čím je lyža pozdĺžne pružnejšia, tým sa ľahšie prehne pri naklonení na hranu, je vhodná pre rekreačné použitie, lyžiar sa nemusí tak namáhať a lyža dobre zatáča aj pri pomalšej jazde. Naopak tvrdšie lyže vyhľadávajú športovci, zdatnejší, ťažší a rýchlejší jazdci.
• Podložky - používajú sa rôzne pozdĺžne výztuže pod viazanie, ktoré menia vlastnosti lyží na rôzne použitie.
• Dĺžka lyží - predchadzajúce parametre majú vlyv aj na voľbu dĺžky lyží. Dnes lyžujeme bez problémov na 170cm, keď sme v minulosti používali 205cm lyže. Skrátenie o 30-40cm je bežné.
Väčšina výrobcov dodáva lyže v týchto kategóriách:
• Univerzálne - Allmountain, Lady, Allround
• Športové - Race, Slalom, Cross
• Pretekárske - S-slalomky, G-obráčky
• Špeciálne - Freestyle, Freeride, Telemark, Snowblades
> lyže - internetový obchod

Lyžiarske topánky

- vďaka zmene techniky lyžovania z kĺzavej na carving prešli aj lyžiarky malými zmenami. Na prvý pohľad sa tvar topánok zvonku nezmenil. Stále ide o 4 až 5 klipsový zapínací systém, skelety sa vyrábajú z kvalitnejších umelých hmôt, ktoré nepodliehajú prílišným zmenám v tuhosti materiálu s meniacou sa vonkajšou teplotou. Významnejšiu zmenu prekonala papučka. Je pohodlnejšia, z kvalitnejších materiálov, s lepším odvodom telesnej vlhkosti a tepelnou izoláciou. Odpor topánky v doprednom pokľaku je parameter, ktorý je hlavnou inováciou. Lyžiarky už nie sú z predu tak tvrdé. Predný jazyk papučky kladie progresívny odpor v pružnosti. Je to dôležitá vlastnosť pre správne držanie ťažiska v carvingovom oblúku. Ide o rozkladanie tlaku medzi špičku a pätku lyže. Tým je zabezpečené korigovanie požadovanej stopy a rýchlosti v oblúku. Tuhosť v nákľaku udáva
• index flexie. Bohužiaľ dve topánky od rôznych výrobcov s rovnakým uvádzaným indexom flexie kladú rôzny odpor. Preto je dobré vyskúšať si viacero lyžiarok na obidvoch nohách pozapínať a chvíľu v nich pocvičiť. Vnímajte pritom každé miesto, kde vzniká nepríjemný tlak, či bolesť. Taká topánka sa môže neskôr ukázať ako nevhodná pre vaše nohy. Vo všeobecnosti platí - čím nižší index flexie, tým sú topánky pohodlnejšie a vhodnejšie pre začiatočníka.
> lyžiarky - internetový obchod

Lyžiarske bezpečnostné viazanie

- býva dodávané už s lyžami, väčšinou je namontované na lyže kompletne, alebo aspoň vodiaca lišta, na ktorú sa viazanie upevní. Úlohou bezpečnostného viazania je pevne pripnúť lyžiarku na lyžu a zároveň zabezpečiť vypnutie lyžiarky z lyží pri páde lyžiara, aby mu neublížili. Významnou súčasťou bezpečnostného viazania je brzda, čo je vlastne pružinový pákový mechanizmus, ktorý sa po vypnuti lyže vyklopí spod viazania a zastaví lyžu. Tá by mohla bez funkčnej brzdy nekontrolovane nabrať rýchlosť dole svahom a zraniť niekoho iného.

Bezpečnostné viazanie sa montuje v odbornom servise, kde vám nastavia aj správne vypínacie sily. Na stupnici vypínacích hodnôt sa nastavuje vypínacia sila smerom k maximu pre zdatných športovcov, rýchlo jazdiacich a ťažkých lyžiarov. Naopak k minimálnym hodnotám nastavujeme viazanie pre začiatočníkov, pomalších lyžiarov a deti. V súčasnosti sa používajú nášľapné typy viazania. Zapínajú sa jednoduchým zašliapnutím päty topánky. Vypínajú na všetky smery, ktorými pôsobia pákové sily pri páde.

Lyžiarske oblečenie

- pri športovej záťaži v horách musí kvalitné oblečenie plniť niekoľko až protichodných funkcií zároveň. Správna skladba oblečenia by mala byť nasledovná: spodné termoprádlo, lyžiarske ponožky, tričko, vetrovka, nohavice, čiapka, rukavice. Používajú sa aj ďalšie doplnky oblečenia šál, chrániče chrbta, končatín, helma na hlavu. Ešte pred nedávnom obľúbené kombinézy sa už skoro nepoužívajú. Počas carvingovej jazdy sa telo podstatne lepšie zahreje než pri starej technike, ktorá umožňovala oddychovú jazdu. Carving je podstatne dynamickejší, aby nedochádzalo k prepoteniu, je potrebné spodné prádlo so schopnosťou vysávať pot od tela von. Súčasne by mali oteplovačky - bunda a nohavice prepustiť prebytočné teplo z prehrievania tela počas aktívnej jazdy. Počas pasívneho státia v rade na vlek, alebo počas jazdy na sedačke či vleku musia dostatočne izolovať aby nevznikal pocit chladu. V daždivom počasí musia byť vonkajšie súčasti oblečenia odolné proti nasiakavosti vonkajšej vlhkosti. Materiály, ktoré vedia zabezpečiť všetky tieto požiadavky sú dosť drahé, ale pohoda ktorú poskytnú stojí za to. Často sa tieto funkcie oblečenia ešte zlepšujú pridávaním vetracích otvorov pod pazuchami a na stehnách, ktoré sa dajú otvárať a zatvárať pomocou zipsov.

Doplnky pre lyžiara:

okuliare v zásade sa pri lyžovaní používajú dva druhy okuliarov. Menšie, ľahké s tmavými sklami vhodné hlavne proti slnku. Väčšie - s polstrovanou obrubou, tesne priliehajúce na tvár s pevnou gumou okolo hlavy slúžia na ochranu zraku pred padajúcim snehom, úrazom a zlepšujú videnie v nepriaznivom počasí. Dôležité je aby mali dvojité plexi-sklo proti zahmlievaniu. Dostatok regulovateľných prieduchov chránených mikrovláknom odvetráva priestor tváre pod okuliarmi, mikrovlákno zabraňuje napadanie snehu a vody do priestoru medzi okuliare a tvár. Farba skiel spôsobuje lepšie zaostrenie terénu aj pri silnej hmle, kedy už ani voľné oko nevníma trojrozmernosť. Používajú sa odtiene žlto-oranžové až hnedé, zelené ale aj iné farby skiel ako ružové, červené atd. Tie sú menej vhodné, ale často "nutné" ako súčasť image - ak musia ladiť k oblečeniu.
rukavice
čiapka
helma
chrániče
palice - lyžovanie bez palíc je blbosť ! Niektorí učitelia zastávajú názor že je lepšie učiť začiatočníka lyžovať bez palíc. Čiastočne sa dá súhlasiť, záleží však na veku a zdatnosti žiaka. Pri malých deťoch 3-6r., ktoré sa len zoznamujú s prvými krokmi na lyžiach je dobré palice v úvode vynechať. Keď však dieťa zvládne stabilitu, sklz a oblúk (už po niekoľkých dňoch na lyžiach), patria mu do rúk aj palice.

Nechcem význam palíc preceňovať, ale ich úplnou absenciou dochádza k nežiadúcemu pokroku. Riešil som tento problém s 10 ročným talentovaným dieťaťom, ktoré lyžovalo na dobrej úrovni ale od malička úplne bez palíc. Pre zlepšenie postoja a zapojenia hornej časti tela som dieťaťu vnútil palice a nastalo trápenie - vzájomné. Ani po jednej celej sezóne dieťa nepochopilo túto pomôcku, palice už proste nepotrebuje, nevie čo s nimi, doslova mu zavadzajú. Akonáhle sa sústredí na prácu s rukami, dochádza k narušeniu koordinácie. Výsledný pohybový efekt je niekedy až k smiechu. V takomto pokročilejšom štádiu to bude poriadna fuška.

Je niečo iné, keď zdatný lyžiar, ktorý zvládol techniku palíc, palice vynechá a venuje sa niektorej z disciplín freestyle, extrémny carving... Carvingové lyže potlačili význam palíc pri lyžovaní, ale zatiaľ ani jeden závodník v alpskom lyžovaní nenastupuje do závodu bez palíc. Na niektorých aj špičkových pretekároch vidieť, že palice používajú viac-menej iba na rozrážanie bránok, ale je stále viacej tých, ktorí techniku palíc ovládajú perfektne a výsledok je vidieť.
ľadvinka so základnými zdravotníckym vybavením v prípade poranenia
sada s náradím univerzálny nástroj na nastavenie viazania na svahu
opaľovací krém ... na horách je slnko agresívnejšie, chráňte si tvár kvalitným opaľovacím krémom.
vosky ... voskujte nielen kôli lepšiemu sklzu lyže, ale ochránite svoje sklznice proti predčasnému stárnutiu
:-)
lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop lyžovanie