lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     kontakt     online  
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIŤ ?
telefon: 02-54640661, 02-54640662  telef. 02-54640661
fax: 02-54640663  fax. 02-54640663
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
ICQ kontakt  icq. # 353313915
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Alpy

 

Navigácia: Lyžovanie > Alpy

Najväčšie európske pohorie Alpy vznikalo niekoľko miliónov rokov v procese vrásnenia vyvolaného tlakom medzi ázijskoeurópskou a africkou tektonickou doskou zemskej kôry. Tiahne sa špirálovitým útvarom dĺžky približne 1000 km a šírky 250 km, západovýchodným smerom a formuje reliéf viacerých krajín v južnej časti Európy - Francúzsko, Taliansko, Švajčiarsko, Lichtenšteinsko, Rakúsko, Nemecko, Slovinsko.

Geológia a mineralógia, členenie Álp

Základné rozdelenie pohoria Alpy vychádza z ich tvaru a orientácie. Podlhovastý tvar pohoria sa tiahne východo-západným smerom približne od rakúskeho mesta Graz po francúzsky Grenoble. Členenie Álp - Východné Alpy a Západné Alpy. Hranica medzi Východnými a Západnými Alpami vedie približne po spojnici miest Milano a Bregenz.

Najvyššie vrcholy

Pohorie Alpy dosahuje priemernú výšku hôr približne 2.500 m, najvyššia hora je Mont Blanc 4.810 m n.m., leží na hranici medzi Francúzskom a Talianskom. Takmer sto štítov (vrcholov) dosahuje výšku nad štyri tisíc metrov. Najvyššie (top-10)

01. Mont Blanc 4.810 m
02. Monte Rosa 4.634 m
03. Dom 4.545 m
04. Weisshorn 4.506 m
05. Matterhorn 4.478 m
06. Dent Blanche 4.357 m
07. Grand Combine 4.314 m
08. Finsteraarhorn 4.273 m
09. Grandes Jorasses 4.208 m
10. Rimpfischhorn 4.199 m

Vodstvo, jazerá, rieky, ľadovce

Voda a ľad sú hlavným faktorom formujúcim reliéf Álp. Pohorie je neustále rozkladané, hornina sa láme a uvoľňujúci materiál sa postupne vplyvom zemskej príťažlivosti zosúva nadol. Počas zimných období napadne v Alpách množstvo snehu, ktorý sa na jar topí a vytvára mohutné, silné toky horských riek, ktoré spôsobujú eróziu horniny. Časť snehu sa mení na ľad, ktorý má v letných mesiacoch podobný vplyv na drvenie a odsun horniny, ako tečúca voda.

Fauna, flóra

Nedostupnosť hôr chráni život, faunu a flóru pred ľudským plienením. V horách sa zachováva množstvo rastlinných a živočíšnych druhov, ktoré sú na zoznamoch ohrozených živočíchov a rastlín. Orol, medveď, kamzík, vlk, alebo svišť tvoria osadenstvo v alpských lesoch pláňach a skalných stenách. Tisíce rastlín prežili bez zásahov poľnohospodárstva v pôvodnych prastarých formách.

História, osídlenie

Historické nálezy pozostatkov ľudských predkov ako napr. Ötzi naznačujú, že vysoké hory obývali naši predkovia už pred vyše 5.000 rokmi. Prebývali v týchto nehostinných horách, aby tu lovili potravu a neskôr ťažili minerály. Horské dedinky siahajú od ústí údolí až do vysokých horských polôh vysoko nad tri tisíc metrov. Dnes najvyššie v Európe žijú a pracujú ľudia na Jungfraujoch v 3.454m.

Turizmus, horolezectvo, lyžovanie

Hory od dávna lákali na dobrodružstvo. Výstupy na vysoké vrcholy pôsobia na človeka magicky, sú namáhavé a nebezpečné. Pohyb vo vysokohorskom prostredí si vyžaduje zdolávanie skalných a snehových strmých úsekov. Tu prichádzajú na pomoc snežnice a neskôr lyže, ktorých pôvodnou funkciou bolo prekonať namáhavé brodenie sa hlbokým snehom a neskôr aj zrýchlený pohyb nadol zo svahov. Lyžovanie sa stalo najrozšírenejším zimným športom, ktorému sa venujú deti, starí, rekreanti aj vrcholoví športovci.

Horské cesty, priesmyky

Haute route - vysokohorské cesty začali medzi alpskými štítmi vyhľadávať poslovia a bojovné kmene, ktoré museli prekonávať na svojom ťažení nebezpečné hory. Vznikala tým sieť chodníkov a cestičiek, ktoré neskôr pomohli vybudovať aj dopravné spojenia cez Alpy pre motorové vozidlá a vlaky. Najznámejšie a najdôležitejšie priesmyky Alpami sú smerované z juhu na sever.

Prírodné parky

Alpy sú prírodným bohatstvom, ktoré si zaslúži primeranú ochranu. Na ich území boli vytvorené mnohé chránené oblasti, prírodné a národné parky. Medzi najznámejšie patria:

lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop