lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     kontakt     online  
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIŤ ?
telefon: 02-54640661, 02-54640662  telef. 02-54640661
fax: 02-54640663  fax. 02-54640663
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
ICQ kontakt  icq. # 353313915
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Snowboarding

 

Navigácia: lyžovanie > snowboarding

Obdivuhodné čo dokážu mladí chalani na snehu s jednou doskou na nohách. Nám štyridsiatnikom sa ani nesluší k tejto téme vyjadrovať, ale predsa som vylovil v pamäti niekoľko zaujímavých postavičiek medzi rovesníkmi, ktorí sa dali na snowboard. Po niekoľkých pokusoch som vypátral aj mailovú adresu starého kamaráta fenoména na všetko čo sa kĺže. Obratom prísľubil že mi s tou témou rád pomôže. Detii - kamaráti ho volali Pecki. Jeho obľúbená fráza "to sú ale pecki !" na všetko čo bolo rýchle, mu vytvorila toto meno. Niečo z jeho mailov použijem v tejto kapitole.

Z histórie snowboardingu

Snowboarding ako športová aktivita sa dnes radí medzi olympijské disciplíny. Pri jeho vzniku cca v 60-70. tych rokoch stálo pár nadšencov, ktorí sa inšpirovali kombináciou snehu na svahoch, skateboardingom, surfingom a lyžovaním. Zjazdiť svah na snowboarde (doske) je zážitkom, zábavou, adrenalínom, úvod do skákania, freestyle, freeride. Skvelý spôsob ako ohúriť kamarátov a hlavne puberťáčky. Historické nálezy ukazujú, že kĺzavý zošup na snehu zo svahu človek-lovec absolvoval už pred 7.000 rokmi.

Snowboard zábava pre teenagerov

Nadšenci pre snowboard prevažne z radov teenagerov zaznamenali boom svojho koníčka pred pár rokmi, odvtedy je šmýkanie na doske po snehu na jemnom ústupe. Podiel na klesajúcom záujme o snowboard zohráva túžba po ďalších nových, adrenalínovejších zážitkoch, módnosť... Objavuje sa čoraz viac nových ešte "bláznivejších" disciplín ponúkajúcich nové vzrušenie pre mladých. Navyše veľká nevýhoda tejto zábavy - spútanosť oboch nôh na spoločnej doske komplikuje pohyb snowboardistu mimo samotnej jazdy. Buď neustále vyzúvanie a obúvanie do viazania, alebo poskakovanie, pošupovanie sa rôznymi smiešnymi spôsobmi, večne mokrý zadok a rukavice - je hlavným dôvodom, prečo nájdete tak málo snowboardistov v pokročilejšom veku. Drvivá väčšina nadšencov je vo veku 18-24 rokov. Pohybovo nadané dievčatá sa tiež venujú tomuto zimnému športu, ale ich výskyt na svahoch je 4x nižší ako u chlapcov.

Snowboard disciplíny / štýly

Podobne ako pri lyžovaní aj v jazde na snowboarde sa vyvinuli rôzne štýly a súťažné disciplíny s využívaním rôznych techník, prekážok. Každý zo štýlov má svoje pravidlá, je jedinečný, ale všetky majú niečo spoločné. Najbežnejšie disciplíny sú freestyle, freeride a freecarve. Pravidlá, v ktorých sa využívajú rôzne prvky, skoky, prekážky platia pre rekreačné aj závodné snowboardovanie. Každý štýl používa rôznu výstroj pre snowboardistov

Freeride

Základný štýl je jazda dolu svahom v rôznych terénoch s využitím terénnych nerovností sa používajú aj skokové techniky, dlhé alebo krátke oblúky v hlbokom snehu, alebo na upravených zjazdovkách. Jazdec freeride štýlu sa môže stretnúť s mnohými rôznymi typmi snehových podmienok, od ľadu až po hlboký prašan na svahu. Vyššia rýchlosť jazdy si vyžaduje dlhšiu dosku, na hlboký sneh je lepší širší snowboard, na zjazdovky užší. Bočné rádiusy jednotlivých dosiek sa líšia. je možné voliť rôzne tvary, dĺžky, šírky a vykrojenie. Stavba snowboardu riešila vzájomný pomer jednotlivých parametrov. Snaha dosiahnuť čo najlepšiu zatáčavosť snowboardu priniesla objav bočného vykrojenia, ktoré významne ovplyvnilo aj súčasnú výrobu carvingových lyží.

Freestyle

Vo freestyle, jazdec používa umelo vytvorený terén a prvky, ako koľajnice, zábradlia, skoky, boxy, prekážky a množstvo iných inovatívnych prvkov napr. stromy na predvádzanie trikov. Zámerom freestyle je individuálne využiť tieto terénne alebo umelé prvky na predvedenie série leteckých alebo technických trikov. Používajú sa mäkšie topánky pre väčšiu citlivosť rovnováhy, kratší snowboard, viazanie v polohe "kačacia noha" s negatívnym uhlom zadnej nohy pri nasadení oblúka. Pre jibbing sa používajú kratšie dosky s nižšou flexiou, tým sa zľahčia tlakové a dvíhacie techniky (ohýbanie dosky cez viazanie). Populárnou disciplínou freestyle je U-rampa. Mnohí freestyleri úspešne používajú aj štandartné vybavenie pre freeride.

Freecarve

Je podobný ako pri klasickom zjazdovom lyžovaní, závodná disciplína slalom, obrovský slalom sú štýly, ktoré sa stále ešte praktizujú aj v snowboarde. Niekedy je freecarve nazývaný aj ako alpine snowboarding. preteky sa konajú na tvrdom snehovom podklade udržiavaných zjazdoviek. Zameriava sa na konečné poradie jazdcov podľa dosiahnutých časov, podobne ako v lyžovaní. Freecarvová výstroj je doska hardshell, topánky a viazanie. Doska býva veľmi tuhá a úzka uľahčujúca rýchle a účinné zatáčanie rezaným oblúkom. Bočné tvarovanie carvingových lyží môže ďakovať za revolučné riešenie práve vývoju freecarvovej dosky snowboardu, kde sa táto technológia bočného tvarovania rádiusu objavila po prvý krát.

Snowbordista môže mať aj nad 40

V jednom štádiu môjho detského vývoja na lyžiara-závodníka ma tréner nútil jazdiť na jednej lyži. Musel som si striedavo odložiť raz ľavú potom pravú lyžu a jazdiť len na jednej. Mal som pocit, že to trvalo takmer celú jednu zimnú sezónu. Na začiatku som nechápal zmysel takého tréningu a dosť som ho bojkotoval, ale postupne sa mi začali dariť oblúky aj na vnútornú stranu. Dosahované časy medzi bránkami v jazde na jednej nohe sa začali približovať trénerovým predstavám. Vtedy sa tréner zrazu rozhodol, že stačí a viac sme sa k tomu nevracali. Len ako deti, keď sme mali voľné lyžovanie sme takto radi blbli a techniku sme všeliako vylepšovali. Tá voľná noha s lyžiarkou zavadzala a ktosi prišiel na zlešovák položiť ju na lyžu vzadu za viazaním. To už bolo silne podobné dnešnému snowboardu a myslím, že niečo podobné musel skúšať aj ten, kto neskôr vymyslel toto športové náradie.

Z mailu od Peckiho: ... pamätáš, že sa mi v juniorskom zjazdovaní celkom darilo. Keď prišla puberta, bol to nárez. Postupne som získal taký odpor k trénovaniu, že som s lyžami úplne skončil. Bolo v tom veľa rebelantstva a sporov s dospelákmi. Ale práve v tom čase sa objavil nový šport - windsurfing, ktorému som postupne úplne prepadol. V minulom režime to bola ešte drahšia zábavka ako lyžovanie, bolo treba cestovať k moru, ale vďaka otcovi a jeho pochopeniu sme boli v Juhoške tak často, na koľko mu stačili peniaze. Začali sme s vlastnou konštrukciou plavákov, neskôr aj plachiet... ( bla-bla-bla, vynechané rozpísal sa od veci ) ...
Kĺzanie na vode má veľa spoločného so snowboardom. Vrátil som sa časom aj na sneh už ako otrofejovaný windsurfer a podobne sa mi daril aj snowboarding. Dokonalé spojenie kĺzať na vode aj snehu - celý rok zábava. Dnes sa karta obrátila a spolu s priateľom Ienom vedieme školu deciek snow-cats u nás doma.

Čeňďo - snowboardovanie po 40-ke

Čenďo - seriózny pán v najlepších rokoch - sa rozhodol venovať aj nejakému zo zimných športov, keď už má v okruhu svojich blízkych toľko lyžiarov. Ako bývalý aktívny športovec má pohybové nadanie, takže očakávaný nástup mal prebehnúť hladko. Ako skúsený a úspešný manager postupoval dôsledne. Na začiatok si kúpil príručku "Začíname so snowboardom", preštudoval si ju a podľa inštrukcií nakúpil vhodný snowborďácky výstroj. Snehu bolo neúrekom, všetko naštudované, nakúpené, voľný víkend sľuboval veľký zážitok.

Podmienky skoro ideálne, až na počasie, hmla a vietor trochu kazili zimnú idylku. Na svahu sedelo niekoľko desiatok deciek obúvajúc si dosku na nohy. Medzi nimi Čeňďo. Teenagerky už začínali kútikom pokukovať po oháknutom "borcovi". Vekovo im síce nepasoval, ale nikdy nevieš čo v ňom môže byť. Tak kukali a čakali. Jediný Čenďo postupoval podľa príručky, v ktorej stálo. "na svahu kladieme dosku vždy na stranu viazania, aby neskĺzla zo svahu...". sadol si na zadok, aby si pozaväzoval topánky, dosku postavil na kánt vedľa seba.

Vtom vietor zosilnel, podobral jedinú z dosiek, samozrejme tú postavenú na kánt. Snowboard sa vzniesol, chvíľu letel vzduchom, dopadol a prášil dole do údolia. Skúšobná jazda fungláča - snowboardu bez jazdca. Puberťáčky s milým úsmevom na tvárach povstávali a už nečakali, všetko im bolo jasné. Najviac doplatil na začínajúceho snowboarďáka-seniora Čeňďov okruh blízkych - hodinu sa brodili v kríkoch hľadajúc dosku.
lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop