lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     kontakt     online  
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIT ?
telefon: 0918-792636  telef. 0918 792 636
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Monterosa ski tour

 

Navigácia: lyžovanie > skialpinizmus > Monterosa

Zdatní lyžiari milujúci voľné terény, by nemali vynechať výnimočnú ski tour Monterosa. Pod toľkým množstvom 4-tisícoviek je variabilnosť terénov takmer nevyčerpateľná. Najznámejšia verzia z talianskeho strediska Gressoney-Alagna-Champoluc môže vyzerať napríklad takto: štart Alagna - Indren-Pyramide Vincent - Colle del Liskamm - Zermatt - Plateu Rosa - Colle Cime Bianche - Champoluc - Gressoney - Alagna. Výhodou tejto ski tour je variabilnosť. Dá sa celá prešliapať po vlastných, alebo využiť helikoptéru, ktorou sa dostaneme do sedla Colle del Lis a odtiaľ sa už len lyžuje.

Heliskiing Monte Rosa 1 dňový výlet

Spoločne so sprievodcom sa pustíme hlbokým snehom do švajčiarskeho top-lyžiarskeho strediska Zermatt, ktoré sa nachádza za masívom Monte Rosa na severnej strane. Po kávičke v Zermate sa vydáme na cestu späť, pričom môžeme poctivo vystúpať na pásoch, alebo sa pomocou lanoviek vyvezieme na Plateau Rosa. To je križovatkou, odkiaľ vedú zjazdovky do ďalšieho talianskeho strediska Cervinia, ktoré môžeme aspoň symbolickou jazdou vyskúšať, alebo pokračovať späť na lyžiach cez Colle Cime Bianche až do Champoluc. Skitour Monte Rosa a jedinečné scenérie medzi obrami Dufour (4.633m) a Matterhorn (4.478m) vytvoria nezabudnuteľný zážitok v každom, kto ju absolvuje. Skiv tour vhodná aj pre rekreačných skialpinistov, vďaka vlekom a helikoptéram sa dá realizovať ako jedno dňový výlet.

Ski mapa freeride Monterosa

Lyžovanie na upravených zjazdovkách v okolí Monte Rosa

Mnoho lyžiarov už okúsilo prvotriedne lyžovanie v švajčiarskych strediskách Zermatt, Saas Fee, alebo v talianskych Cervinia-Valtournenche, Gressoney-Champoluc. Málo kto však vie, že tieto strediská majú toľko spoločného. Výborné prostredie pre lyžovanie na upravených zjazdovkách v okolí Monte Rosa a Matterhorn je len úvodom do lyžiarskej ponuky. Prepojenie Zermattu a Cervinie lanovkami a zjazdovkami je všeobecne známa vec, ale o blízkosti Gressoney či Saas Fee, ktoré sa nachádzajú hneď "za kopcom" zjazdovkoví lyžiari často ani netušia. Milovníci skiaplu poznajú výnimočnosť oblasti Monte Rosa dôvernejšie.

Lyžovanie Gressoney - Champoluc - Alagna

Horský masív Monte Rosa dostal pomenovanie po ruži, ktorej tvar pripomína jeho prírodné kamenné súsošie týčiace sa nad štyri tisíc metrov. V okolí Monte Rosa vzniklo niekoľko výnimočných lyžiarskych stredísk. Obraz, ktorý vidíme na ski mape vyššie znázorňuje pohľad na masív z južnej strany, z Talianska. Po hrebeni vedie hranica medzi Talianskom a Švajčiarskom. Tri mohutné údolia Ayas, Gressoney a Valsesia, ktoré po tisícročia formovali ľadovce, sa zvažujú na juh do lyžiarskych stredísk Champoluc, Gressoney a Alagna. Všetky tri sú cez horské hrebene prepojené lanovkami a zjazdovkami do veľkého lyžiarskeho rezortu. Champoluc - Gressoney - Alagna. Lyžovanie Gressoney ponúka okrem hlavnej atrakcie - voľné lyžiarske terény - aj dostatočné množstvo (180 km) upravených zjazdoviek pre rekreačné lyžovanie všetkých úrovní obtiažnosti.

Lyžovanie Zermatt - Cervinia

Zo severnej strany masívu Monte Rosa sa nachádza švajčiarske top stredisko Zermatt. Pre lyžovanie Zermatt je k dispozícii 200 km upravených švajčiarskych zjazdoviek, ku ktorým môžeme pripočítať 150 km zjazdoviek zo susedného talianskeho strediska Cervinia- Valtournenche. Legendárny Zermatt je štýlové mestečko s dominantou v podobe štvor tisícovej kamennej ihly Matterhorn. Zermatt je neprístupný osobnej doprave, preto patrí k "zeleným" lyžiarskym strediskám. Jeho výnimočnosť pocíti každý návštevník aj na vlastnej peňaženke. Služby lyžiarskeho charakteru sú výnimočné a ceny tomu odpovedajúce. Okrem dokonalých upravených zjazdoviek patrí k miestnym lyžiarskym špecialitám napr. Haute Route ski tour, ale aj zjazd po ľadovci Grentz, či Monte Rosa ski tour. Lyžovanie Cervinia - Valtournenche patrí k najlepším strediskám v Aosta Valley.

Lyžovanie Saas Fee

Pri vymenúvaní lyžiarskych stredísk pod masívom Monte Rosa nesmieme zabudnúť na špičkový Saas Tal Lyžovanie Saastal. Tento lyžiarsky kút patrí k vrcholom švajčiarskej lyžiarskej ponuky, tak v oblasti rekreačného lyžovania po upravených zjazdovkách, ktorých je v údolí Saas okolo 150 km, taktiež v lyžovaní mimo zjazdoviek a alpinizme. Obojakosť je priam provokujúca, kto by nevyskúšal menčester na zjazdovke porovnať s prašanom v širokom okolí. Lyžovanie v Saas teda neznamená iba štyri blízko seba sa nachádzajúce lyžiarske strediská s lanovkami a upravenými zjazdovkami - Saas Grund, Saas Fee a Saas Almagel. Po oboch stranách údolia sa vypínajú štvortisícovky Dom 4.545 m, Täschhorn 4.490 m, Weissmies 4.017 m, Alalin a ďalšie. Koniec údolia tvorí súsošie Monte Rosa. Množstvo príležitostí na skvelý freeride.


Program 7 dňová ski tour

Masív Monte Rosa tvorí koniec západných Álp. Je obklopený výbornými lyžiarskymi strediskami. Monterosa sa vypína nad strediskom Zermatt vo Švajčiarsku a talianskymi strediskami Gresooney, Alagna, Champoluc, Cervinia. Takmer 20 štítov preshujúcich 4.000 m tvorí impozantné a jedinečné prostredie v Alpách. Pre oko zdatného lyžiara je to zdanlivo nekonečný počet vertikálnych možností zjazdu, čo robí túto oblasť populárnou pre lyžiarske túry (ski tours). Monterosa má niektoré z najdivokejších ľadovcov v Alpách. Nie je žiadnym prekvapením, že je oblasť Monte Rosa vyhľadávanou pochúťkou skialpinistov.

Naša ski tour spriada biele chodníčky pozdĺž švajčiarsko talianskej hranice, pričom sú dostupné mnohé 4.000 m vrcholy. Väčšina z terénu sa nachádza nad 3.500 m takže vyhovujúce podmienky na túru sú aj v máji. Vysoká nadmorská výška, strmý terén a dlhé stúpania si vyžadujú pokročilú úroveň od účastníkov ski-tour. Pre začínajúcich sa dá program prispôsobiť. V nasledujúcom programe ski tour sú požadované základné lyžiarske i horolezecké schopnosti (mačky, cepín).

1, Zermatt - Monte Rosa - Zermatt

Ski tour itinerár (6 dní):

1. deň: Príchod do Zermattu, transfer do lyžiarskeho strediska, ubytovanie. Stretnútie so sprievodcami, kontrola a zapožičanie výstroja a inštruktáž k ski tour. Večera podľa typu ubytovania.

2. deň: Aklimatizácia 4000, prípravný ľahší program. Po raňajkách sa s použitím lanovky dostaneme na Klein Matterhorn (3.883 m). Odtiaľ nás čaká prvý výstup na 4000m v tomto týždni, cieľom je Breithorn (4.165 m). Pomerne krátke stúpanie, vhodné pre aklimatizáciu. Z vrcholu lyžovanie do Refugio Ayas (3.425 m), prenocovanie v horskej chate.

3. deň: Castore skorý začiatok, za dobrých poveternostných podmienok s použitím pásov na vrchol Castore (4.228 m). Prejdeme úzky hrebeň Castor na mačkách. Po niekoľkých krásnych výhľadoch na hory nasleduje vzrušujúci a miestami aj strmý lyžiarsky zjazd do Refugio Quintino Sella (3.585 m), prenocovanie v horskej chate.

4. deň: Liskamm z Quintino Sella Refugio, môžeme vystúpiť na lyžiach na samotný vrchol Liskamm (4.527 m), odkiaľ nasleduje strmý zjazd do novo zrekonštruovaného Refugio Gnifett (3.645 m), alebo o trocha nižšie Refugio Mantova, prenocovanie v niektorej z týchto chát.

5. deň: Punta Gnifetti dnes máme za cieľ najvyšší bod lyžiarskej túry s vzostupom na Punta Gnifetti (4.554 m). Odtiaľ zídeme veľkolepý Grentz ľadovec k novej modernej chate Monte Rosa Hütte (2.795 m). Toto je jeden z najpozoruhodnejších lyžiarskych zjazdov v Alpách. Vedie pod severnou stenou Liskamm a poskytuje úžasné scenérie.

6. deň: Dufoursattel skorý začiatok, vystúpame na Dufoursattel (4.359 m), niekedy tiež nazývané Silver Saddle, ktorá leží medzi gigantickými vrcholmi Nordend a Dufourspitze. Zo sedla sú neuveriteľné výhľady na Matterhorn. Odtiaľ podnikneme dlhý lyžiarsky zostup späť na druhú noc v chate Monte Rosa.

7. deň: Záverečný ľahší program, ktorý závisí od zbytku síl, chuti a počasia. Z chaty Monte Rrosa sa pohybujeme po ľadovci Gornergletscher a vystúpame na Stockhorn (3.532 m) alebo Cima di Jazz (3.803 m), odkiaľ vychutnáme nádherné výhľady na Zermatt a údolie Macugnaga. Zlyžujeme späť do železničnej stanice Gornergrat (3.089 m), odkiaľ sa zvezieme vlakom späť do Zermattu.

8. deň: Transfer, po raňajkách odchod na letisko, cesta domov.

Ideálny termín túry: apríl - máj.

Cena
Cena zahŕňa 6 dní sprievodcovské poplatky a výdavky, 2 noci B & B ubytovanie v hoteli (dvojlôžkové izby), 5 nocí HB ubytovanie vo vysoko horských chatách V cene nie je zahrnuté: osobné poistenie, požičovňa vybavenia, cestovanie do / z strediska, náklady na vleky, miestne transfery, 2 večera, obedy a nápoje.

Konzultácie
Mali by ste si naplánovať príjazd do Zermattu v popoludňajších hodinách. K dispozícii bude počiatočný briefing s horským vodcom vo večerných hodinách. To je príležitosť na dohodnutie a upresnenie trasy a ostatných náležitostí, diskutovať plány a ciele pre tento týždeň a klásť otázky vzťahujúce sa k itineráru.

Náročnosť, sprievodca
Jedná sa o pokročilý stupeň prehliadky (druhá najvyššia oblasť v Alpách, pohyb nad 4tis. m) - jedna z najnáročnejších v našom programe, maximálny pomer náročnosti je 1: 3. Alternatívne prehliadky na masíve Monte Rosa sú možné pre uzavretú spoločnosť s prideleným sprievodcom. Detailné pomery lyžiarske a lezecké je potrebné skonzultovať.

Poistenie
Je potrebné uzavrieť poistenie pre dotknuté činnosti. Krytie musí obsahovať liečebné náklady, úrazové, osobnú zodpovednosť, náhradu škôd vzniknutých tretím osobám a záchranu (vrátane zachraňovania vrtuľníkom). Odporúčame uzavrieť tiež poistnú ochranu proti stornu a kráteniu programu (počasie). Vhodné poistenie môžete konzultovať a uzavrieť aj prostredníctvom našej kancelárie.


2, Alagna - Monte Rosa - Champoluc

Ski tour itinerár (6 dní):

1. deň: Príchod do Alagna, transfer do lyžiarskeho strediska, ubytovanie. Stretnútie so sprievodcami, kontrola a zapožičanie výstroja a inštruktáž k ski tour. Večera v hoteli podľa typu ubytovania.

2. deň: Aklimatizácia, freeride Alagna deň trávime v lyžiarskej oblasti Monterosa, lyžovanie skvelé čiary nad Gressoney a Alagna. Veľa veľkého off-piste lyžovanie a vynikajúce lyžovanie medzi stromami nad Gressoney Saint Jean. Prenocovanie v hoteli v Alagna.

3. deň: Helidrop na Col de Lys - Zermatt odtiaľ podnikneme nádherný zjazd do lyžiarskeho strediska Zermatt. Transfer busom do lyžiarskeho strediska Saas Fee, ktoré prebádame ďalší deň.

4. deň: Freeride v Saas Fee vychutnáme lyžiarske stredisko Saas, najmä jeho atraktívne voľné terény. Po obede sa vydáme do populárnej chaty Britannia. Približne dve hodiny ľahkej chôdze po vrstevnici a dostaneme sa k nádhernej kamennej chate, kde jednu noc prenocujeme.

5. deň: Alallin - Täsch prejdeme pozdĺž lyžiarskeho strediska cez priesmyk Alallin (asi 3 hodiny do kopca) do sedla nad Zermatt. Za dobrých snehových podmienok absolvujeme zjazd do obce Täsch, čo je zvyčajne jeden z off-piste vrcholov na našej ski tour. Z Tasch sa zvezieme vlakom do hotela blízko Zermattu.

6. deň: Breithorn - Cervinia vyvezieme sa lanovkou do najvyššej stanice Švajčiarska (Kleine Matterhorn 3.880 m) a vystúpame na Breithorn (4.164 m) - jednoduchý 2 hodinový výstup z hornej časti lanovky. Nádherný výhľad z vrcholu rozhodne stojí za námahu! Prejdeme do Talianska a zlyžujeme do lyžiarskeho strediska Cervinia v západnej časti masívu Monte Rosa. Prenocujeme v Cervinii.

7. deň: Freeride Cervinia, Champoluc využívame vynikajúce terény mimo zjazdovky v hornej časti oblasti Cervinia. Neskôr v priebehu dňa sa pripravíme na konečný zostup z najvyššieho bodu strediska Cervinia údolím Val di Verra až do Champoluc. Tento 2.200 m zostup je jeden z najkrajších v Alpách.

8. deň: Transfer po raňajkách odchod.

Alternatívnou možnosťou 3. a 4. deň, ak podmienky neumožnia výstup helikoptérov, plán túry sa mení nasledovne: 3. deň trávime lyžovaním v Gressoney a Alagna. Veľa veľkého off-piste lyžovanie podobne ako predchádzajúci deň. V popoludňajších hodinách sa vyvezieme lanovkou na Punta Indren a zamierime až k legendárnej chate Refugio Gnifetti (3.645 m) vysoko nad Alagna. 4. deň z chaty na pásoch nahor na Col de Lys. Odtiaľ nádherný zostup na lyžiach do Zermattu. Vraciame sa do Saas Fee a stúpame na Britannia Hütte.

Cena 1.690 €/ osoba*, skupina 4 - 6 osôb
* cena platí pre zimná sezóna 2015-16

Cena zahŕňa: horský vodca 6 dní, jeden heli odlet do Colle del Lys, 7 HB, skipasy, jeden prevoz bus Zermatt - Saas Fee. Cena nezahŕňa: obed a nápoje, výstroj s výbavou.

lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop