lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     slovinsko     kontakt  

LYŽOVANIE TALIANSKO:
 DOLOMITI SUPERSKI
 Sella Ronda
 Val Gardena
 Val di Fassa
 Alta Badia
 Arabba - Marmolada
 Cortina d´Ampezzo
 Plan de Corones
 Val di Fiemme
 Alpe di Siusi
 Alta Pusteria
 San Martino Castrozza
 Valle Isarco
 Tre Valli
 Civetta
 ALTA VALTELLINA
 Livigno
 Bormio
 San Colombano
 Santa Caterina
 Passo dello Stelvio
 Val Senales
 SKIRAMA DOLOMITI
 Madonna di Campiglio
 Folgarida - Marilleva
 Tonale - Ponte di Legno
 Pinzolo
 Pejo
 Folgaria - Lavarone
 Paganella
 Monte Bondone
 VALLE d´AOSTA
 Cervinia - Valtournenche
 Courmayeur
 Gressoney
 Champoluc

 La Thuile
 Pila
 PIEMONTE
 Sestriere
 Sauze d'Oulx
 Bardonecchia
 Limone Piemonte
 Aprica
 Foppolo
 Sappada
 FRIULI V.GIULIA
 Piancavallo
 Forni di Sopra
 Ravascletto
 Tarvisio
 Sella Nevea
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIT ?
telefon: 0918-792636  telef. 0918 792 636
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lyžovanie Gressoney

 
Navigácia: Lyžovanie > Taliansko > Gressoney

Lyžovanie Gressoney / Monte Rosa (1.212 - 3.260m) - rozľahlá lyžiarska oblasť sa tiahne cez regióny Aosta a Piemonte. Tvoria ju tri údolia Valle Ayas, Valle di Gressoney, Valsesia v nádhernom prostredí vysokých alpských štítov. Nad strediskami sa nachádza vyše tucta 4-tisícoviek, medzi nimi aj vrchol Punta du Four 4.633m, ktorý je druhý najvyšší vrchol v Alpách. Monte Rosa je súštítie, ktoré pripomína rozkvitnutú kamennú ružu. Lyžiarske strediská Champoluc, Frachey, Gressoney-La-Trinite, Alagna poskytujú približne 180 km zjazdoviek, ktoré sú až na pár malých osamelých vlekov v Antagnot, Brusson, Gressoney-Saint-Jean prepojené do súvislého celku. Okrem upravených zjazdoviek a troch freestyle parkov a 70km bielej stopy, ponúka oblasť Monte Rosa hlavne množstvo terénov pre nadšencov freeride lyžovania, skialpinistov a najnovšie aj priaznivcov heliskiing.

Ubytovanie Gressoney

Ubytovať sa môžete v Gressoney, Champoluc, Frachey, Alagna. Neďaleko sa nachádza švajčiarsko-talianske lyžiarske stredisko Zermat-Cervinia. Aosťania sú príjemní a priateľskí hostitelia, vysokohorské prostredie ponúka charakteristické horské hotely strednej a vyššej kategórie. Z bohatej ponuky ubytovania sme vybrali osvedčené apartmánové ubytovanie mimo centra za lepšie ceny, ale tiež ubytovanie v blízkosti vlekov, doplnené o dva trojhviezdičkové hotely pri zjazdovkách v stredisku Gressoney-La-Trinité, ktoré je srdcom oblasti Monte Rosa:

Ubytovanie Piccolo, lyžovanie Gressoney
Ubytovanie Del Sole, lyžovanie Gressoney
Ubytovanie apartmány Dufour, lyžovanie Gressoney
Ubytovanie Hotel Dufour, lyžovanie Gressoney
Ubytovanie Nordend, lyžovanie Gressoney

Skimapa Gressoney

Ski mapa Gressoney

Lyžiarske stredisko Gressoney

Lyžovanie v číslach

Nadmorská výška1.212 - 3.260 m n.m.
Sezónadecember - apríl
Záruka snehu95% zasnežovanie, ľadovec
Vzdialenosť1.120 km Bratislava
 
Lanovky:Prevádzka: od 8:30 - 16:45 hod.
vleky 15
sedačky14
kabínky 10
Celkom39( 50.000 os./hod.)
 
Zjazdovky:km%
ľahké 40
22%
stredné120
66%
ťažké 22
12%
Celkom*182km
* 182km = odhad pre oblasť Gressoney / Monte Rosa

Hodnotenie

Lyžovanie  hodnotenie (4*)
Snowboard / freestyle  hodnotenie (4*)
Freeride  hodnotenie (5*)
Rodina / deti  hodnotenie (4*)
Après-ski  hodnotenie (4*)
Bežky  hodnotenie (4*)
Turistika  hodnotenie (2*)
Skipass  hodnotenie (5*)
Ceny  hodnotenie (3*)
hodnotenie lyžiarske stredisko Gressoney / Monte Rosa
Hodnotenie 3,9
Gressoney / Monte Rosa

Najdlhšia zjazdovka - 1 Alagna - (Passo Salati - Alagna), dĺžka 13,5 km • Výškový rozdiel 1760 m.
Najťažšia zjazdovka - 2 Olen, dĺžka 6.7km prevýšenie 950m, v časti Alagna.
Nočné lyžovanie - 3 Leonardo-David - čierna a červená, vyhľadávaná pretekárska zjazdovka (jej spodný úsek má umelé osvetlenie), stredisko Gressoney-Saint-Jean, otvorené 20:00-22:30 hod.
Tip-Top zjazdovky - 4 zjazdovka Del Cole (C14+C15) v časti Frachey vedie z vrcholu Colle Bettaforca (2.727m) k spodnej stanici lanovky Ciarcerio (1.992m), obtiažnosť červená. 5 spájaná zjazdovka Salati+Alpe Ricka+Jolanda (G7+G5+G3) vedie z vrcholovej stanice lanovky Passo Salati (2.971m) do Gressoney-La-Trinite (1.637m) s prevýšením 1.337m. Miestami je poriadne bubnovitá.


Skipas Monte Rosa

Lyžiarska oblasť Monte Rosa pozostáva z troch sektorov, ktoré sú vzájomne prepojené zjazdovkami a vlekmi do jedného súvislého celku (Gresooney-La-Trinite + Champoluc + Alagna) plus troch menších osamelých stredísk (Bruson, Gressoney-S-Jean, Antagnod), ktoré sú s centrálnou časťou spojené skibusom a využívajú spoločný skipas Monte Rosa. Celkom približne 180km upravených zjazdoviek je dostupných na spoločný skipas Monte Rosa. Bonusom pre 3 a viac dňový skipass Monte Rosa je možnosť jed en deň lyžovať v niektorom zo stredísk Valle d´Aosta (Breuil-Cervinia, Cogne, Courmayeur, La Thuile, Pila). Dieťa do 7 rokov lyžujúce spolu s platiacim rodičom lyžuje zdarma. Depozit za skipas Monte Rosa € 3,00.

Skipas MONTE ROSA 2015-16

Skipas Monte Rosa

Skipas - cenové pásma / sezóny:
- Predsezóna: od 9.12.-22.12.2015
- Nízka sezóna: od 7.1.-24.1.2016 + 29.3.-koniec sezóny
- Hlavná sezóna: od začiatok sezóny – 8.12.2015 + 23.12.-6.1.2016 + 25.1.-28.3.2016
Skipas - vekové kategórie / zľava:
- Junior (14-18r.) – narodený po 31.10.1997
- Dieťa (7-13r.) – narodený po 31.10.2001
- Dieťa (do 7r.) – narodený po 31.10.2007 lyžuje zdarma s platiacim dospelým
- Senior (nad 65r.) – narodený do 31.5.1951

Skipass Monte Rosa (• 180 km • 95 zjazdoviek • 39 vlekov • 6 sektorov)

Zimná dovolenka Gressoney

Zimná dovolenka Gressoney

Lyžiarska oblasť Monte Rosa so strediskami Gressoney-La-Trinite, Gressoney-Saint-Jean, Alagna-Valsesia, Champoluc, Frachey, Antagnod, Brusson-Estoul je predurčená na aktívnu zimnú dovolenku vyplnenú športovým programom. Na svoje si prídu predovšetkým športovo založení jedinci, milovníci extrémneho lyžovania vo voľnej prírode, ale aj rodiny s deťmi, či lyžiari začiatočníci. Každého návštevníka tu čaká vhodné riešenie zimného pobytu na horách. Taliani robia výborné zjazdovky, perfektnú kuchyňu aj zábavu. Majestátne prostredie troch údolí Ayas, Gressoney a Valsesia s panorámou štvortisícových Álp nad nimi len podtrhuje turistický slogan: Top zimná dovolenka na horách.

Stredisko Alagna je vhodné pre priaznivcov freeride a lyžovania mimo zjazdoviek. Ani tu však nechýba základná výbava vyratrakovaných tratí. Najdlhšia zjazdovka aj najťažšia čierna trať celej oblasti Gressoney / Monte Rosa sa nachádzajú v Alagna. Dôležitejšie než zjazdovky tu nájdete množstvo voľného terénu. Stačí sa dopraviť do vrcholovej stanice Indren (3.270m) a kresliť vlastné krivky do hlbokého snehu jazdou nadol. Zdatnejší sa môžu vydať pešo ešte vyššie a podniknúť skialpinistické výpravy. Pohodlnejší freerideri využijú helikoptéru a nechajú sa vyviesť do 4 tisícovej výšky. Terénov je nespočet, tu sa konajú mnohé z pretekov Monterosa skialp. Stredisko Alagna a jeho služby sú určené "drsným horským vlkom" a je cenovo dostupnejšie než Gressoney a Champoluc.

Strediská Gressoney, Frachey a Champoluc vyhovujú viac rekreačným lyžiarom, ktorých zimná dovolenka je zameraná na lyžovanie po zjazdovkách so skipasom na gumičke vetrovky. Osamotené vleky a zjazdovky, ktoré sa nachádzajú mimo hlavného spoločného balíka lyžiarskej ponuky Gressoney - napr. Antagnod, Brusson, Gressoney-Saint-Jean sa s vlastnou mini ponukou vlekov a tratí zameriavajú na rodinné dovolenky. Presun k veľkým zjazdovkám a vlekom zabezpečujú skibusy, ktoré premávajú v každom z údolí. Doprava skibusom je v cene skipasu MR. Ani milovníci behu na lyžiach neprídu na prázdno. Naopak 70 km stopy je viac než by sme na freeridovú oblasť očakávali. Après-Ski je na slušnej úrovni, celonočné hýrenie sa tu nenosí, ale dobrú zábavu nájdu aj mladí v Champoluc.

Lyžovačka

Týždňová lyžovačka v prepojených lyžiarskych strediskách Champoluc-Frachey-Stafal-Gressoney-La-Trinite-Alagna obohatená samostatnými, avšak blízko dostupnými Brusson, Antagnod, Gressoney-Saint-Jean je pestrou ponukou 180km upravených zjazdoviek všetkých obťažností a veľkého množstva terénov pre jazdu v hlbokom snehu. Monte Rosa (zoskupenie menovaných stredísk) patrí medzi 6 najlepších lyžiarskych oblastí talianskeho regiónu Aosta. Rozhodne nasýti každé lyžiarske srdce.

Počet zjazdoviek 95, z ktorých 20% sú vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov, voľné terény vyhľadávajú náročnejší milovníci panenského terénu freerideri, skialpinisti aj snowboardisti. Športový charakter strediska určuje prevládajúce množstvo červených zjazdoviek až 66% a niekoľko čiernych úsekov - najdlhšia je čierna zjazdovka Olen, ktorá vedie z Passo Salati 2.971m do Pianalunga 2.046m prináša potešenie pre zdatných lyžiarov. Pretekárske trate sa nachádzajú v Gressoney-S.-Jean (zj. Leonardo-David), Alagna (zj. Mullero), Gressoney-La-Trinite (Jolanda, Betta), Frachey (Dei Lanici).

Dostatočná je tiež ponuka modrej lyžovačky pre začínajúcich lyžiarov a rodiny s deťmi. Pre začiatočníkov a mierne pokročilých sa nachádzajú cvičné svahy a vleky v spodných častiach lyžiarskych stredísk. Po celom areáli je roztrúsených 8 detských parkov, ktoré sú zamerané na zábavu na snehu a prvé krôčiky na lyžiach najmenších. Lyžovanie detí aj pokročilých môžete zveriť do rúk kvalifikovaných inštruktorov, lyžiarske školy sa nachádzajú vo všetkých uzlových bodoch lyžiarskeho areálu.

Dva snowparky a bordercrosová trať potešia kreatívnu mládež. Masív Monte Rosa však ponúka špeciálnu lahôdku - poznávanie voľných terénov a hlboký prašan. Oblasti vhodné pre úvodné lekcie vo freeride, zaujímavé svahy s panenským snehom dostupné helikoptérou, ale aj náročné výstupy a zjazdy pre profi ski alpinistov, či extrémy pre majstrov freeride. Lyžovanie na ľadovci Monte Rosa po celý rok.

Snowboard / freestyle

Pre priaznivcov snowboardu a freestyle sú v Gressoney k dispozícii 2 snowparky, navyše v každej časti sa nachádzajú mini detské snowparky (celkom 8) s vybavením pre hry. Fun Park Champorcher pre začiatočníkov sa nachádza v Alagna, ide o výborný spôsob, ako prilákať nových nadšencov pre nácvik skokanských kúskov a trikov na lyžiach či snowboarde. Fun park Gabiet sa rozprestiera na dĺžke 300 metrov pri Lago Gabiet, boardercrosová dráha pri zjazdovke Beta (B1) v Gressoney-La-Trinite. Druhý Fun park Sarezza sa nachádza v stredisku Champoluc v časti Ostafa.

Freeride

Možnosti pre freeride v oblasti Monte Rosa sú bez hraníc. Niektoré zdroje uvádzajú orientačne až 100 km na jazdu voľným terénom pre organizovaný freeride. Každý deň je k dispozícii skutočne panenský prášok, o to sa postará vietor cez noc, ktorý zahladí všetky stopy z predošlých dní. Vyberte si miestneho freeride sprievodcu, objednajte helikoptéru a lovte kilometre v hlbokom snehu nad 4 tis. metrov.

Beh na lyžiach

Ponuka pre beh na lyžiach je na freeridovo-skialpinistické stredisko nadpriemerná. Celkom 70 km bežeckých tratí tvorí dostatočnú ponuku, tie najlepšie sa nachádzajú v Alagna (7km). Bohatšiu ponuku má Gressoney-Saint-Jean (25km), z toho je 8km ťažkých, 10km stredných a 7km ľahkých bežeckých tratí pre klasiku aj korčuliarske techniky behu na lyžiach, za poplatok. Stredisko Brusson má pre bežkárov ešte viac (38km) bielej stopy.

Rodina, deti

Niektoré hotely pre svojich hostí prevádzkujú špeciálne služby pre rodiny, napr. babysitting, alebo vlastné materské škôlky, detské kútiky. Detské zľavy na lanovky a vleky, opatrovateľské služby, detské škôlky lyžovania a detskí inštruktori, vyhradené zóny pre začiatočníkov, pásové vleky pre deti. Hry na snehu, animačné programy, súťaže najmä v čase prázdnin. Informujte sa telefonicky.

Après-Ski / zábava

Lyžiarske stredisko Monte Rosa je vysokohorské športovo založené lyžiarske stredisko, priťahuje športovo založených návštevníkov. Táto klientela väčšinou nepožaduje bujarú zábavu. Dostatok barov sa nachádza v každej časti strediska. Skromnejšie je na tom len Alagna, ktorá je pokojná pretože sa tu zavčas ráno vstáva a vyráža sa na pásoch do hôr.

Špeciality miestnej kuchyne

Miestna kuchyňa sa prejavuje značne netaliansky. Autonómny štatút Aoste zaručuje istú politickú a kultúrnu nezávislosť. Miestni obyvatelia hovoria savojským dialektom. Oblasťou od nepamäti prechádzali obchodníci putujúci horskými priesmykmi na sever. Vo vysokých horách bolo treba aj čosi výdatné prehryznúť. Miestna kuchyňa je jednoduchá a výdatná, ako sa na vysokohorský kraj patrí. Varí sa, pečie a dusí na masle a na smotane, pretože kalorická, výdatná strava je na horách nevyhnutnou. Horúce chlebové polievky, polenta, syrové fondue, výdatný ražný chlieb, údená slanina, údeniny, hovädzie i bravčové mäso, zverina, patria medzi vyhľadávané špeciality miestnej kuchyne pre každého návštevníka Valle d´Aosta.

Turistika / zimné aktivity

Okrem lyžovania, behu na lyžiach, korčuľovania na prírodných klziskách v Champoluc a Gressoney, alebo sánkovania tu niet veľa príležitostí na iné aktivity. Prechádzky v údolí po strediskách s návštevou obchodov, reštaurácií, kostolov. Vyskúšať zimný paragliding, zahrať si tenis, alebo zaplávať v bazéne. Wellness služby poskytujú niektoré z hotelov pre vlastných klientov. Zameriavajú sa na saunu, masáž, fitness. Ideálna zimná dovolenka pre každého športovo založeného milovníka hôr. Zimná dovolenka pod masívom Monte Rosa je neopakovateľným zážitkom, ktorý v správnom pomere namixujú kvalitné zjazdovky, bohatá mimo-zjazdovková ponuka, majestátna horská scenéria a bezchybná infraštruktúra. Pre vyznávačov freeride bude potrebné počítať s navýšením rozpočtu o služby sprievodcov, poplatky za helikoptéry a podobne. Stojí to za to!


Lyžovanie na ľadovci Monte Rosa

Lyžovanie na ľadovci Monte Rosa

Najvyššie hory v Alpách sa nachádzajú v zoskupení štítov Ruže (Monte Rosa). Jeden zo štítov najväčšieho kamenného súsošia Punta du Four (4.633m) je druhý najvyšší vrchol v Alpách. Pod Ružou sa nachádza nevyčerpateľné množstvo voľných lyžiarskych terénov pre freeride. Hlboký prašan na ľadovci nie je prístupný rekreantom využívajúcim lanovky. Výšky nad 4 tisíc metrov a lyžovanie na ľadovci Monte Rosa je dostupné len skúseným lyžiarom, je územím pre milovníkov freeride a skialpinizmu. Best Powder! Extrem mountainiering, heliskiing.

Kráľovstvo Freeride, heliskiing

najvyšší bod oblasti Gressoney / Monte Rosa, ktorý je dostupný lanovkou je vrchol Indren (3.275 m.) je križovatkou, z ktorej sa môžeme vydať po značených zjazdovkách, alebo vyskúšať takmer 100 km neupravovaných terénov. Z Indren sa ponúka množstvo trás do nástupnej stanice lanovky v Alagna Valsesia (1.212 m.). Neďaleko sa nachádza aj najdlhšia zjazdovka z Passo Salati do Alagna, ktorá meria vyše trinásť kilometrov, má prevýšenie 1.760 m, zároveň aj najťažšia zjazdovka v oblasti.

Lyžovačka na perfektne upravených tratiach všetkých obťažností je len jedna strana mince. Hlavným miestnym pokladom je rozľahlá krajina, ktorá ponúka takmer neobmedzené freeride príležitosti. Mladí začínajúci freerideri si užijú množstvo mini-adrenalínu v okolí zjazdoviek a vlekov, tí zdatnejší a majstri extrém-freeride sa pri výbere terénu pre svoju linku môžu zadívať naozaj vysokoóóó, až nad 4.000 metrov. Potom hybaj zbaliť bágle, zavolať helikoptéru a nasýtiť sa adrenalínom. Monte Rosa je kráľovstvo freeride.


Monte Rosa Ski tour

Ski mapa freeride Monte Rosa

Pre zdatných lyžiarov bude vzrušujúcim zážitkom skitour: Alagna-Indren-Pyramide Vincent-Colle del Liskamm-Zermatt-Plateu Rosa-Colle Cime Bianche- Champoluc-Gressoney-Alagna. Výhodou je variabilnosť tejto skitour. Dá sa celá prešliapať po vlastných, alebo využiť helikoptéru, ktorou sa dá dostať na Colle del Lis a so sprievodcom sa pustiť hlbokým snehom krajinou do lyžiarskeho strediska Zermatt, ktoré sa nachádza za masívom Monte Rosa z opačnej strany. Z Zermattu sa pomocou lanoviek pokračuje na Plateau Rosa, odtiaľ na lyžiach cez Colle Cime Bianche až do Champoluc. Skitour Monte Rosa a jedinečné scenérie medzi obrami Dufour (4.633m) a Matterhornom (4.478m) vytvoria nezabudnuteľný zážitok.

Podobné akcie sa dajú naplánovať so štartom z Champoluc, alebo Gressoney. Neďaleké lyžiarske strediská Zermatt a Cervinia sú tiež výborným štartovacím bodom pre podnikanie túr na lyžiach po štítoch Monte Rosa. Viac sa dozviete na:


Alpy, masív Monte Rosa

Alpy Valle d´Aosta

Vyhľadávaná Alpská lyžiarska oblasť - Valle d´Aosta - sa nachádza na severe Talianska na rozhraní francúzskych a švajčiarskych hraníc, pod najvyššou horou Európy - Mont Blanc. Údolie Aosta je obkolesené štvortisícovkami. Okolo sa nachádzajú najvyššie Alpy, masív Monte Rosa, Matterhorn. Reliéf vysokohorskej krajiny dáva množstvo vhodných terénov pre lyžovanie a alpinizmus. Cervinia-Valtournenche, Courmayeur, Gressoney, Champoluc, La Thuile, Pila, Cogne sú lyžiarske strediská, ktoré patria do svetovej klenotnice lyžovania.

Lyžovanie Valle d´Aosta

Hlavné strediská Aosta Valle sú Courmayeur, ležiace na úpätí Mont Blancu, lanovkové spojenie do Francúzska do lyžiarskeho strediska Chamonix. Lyžiarske stredisko Breuil-Cervinia pod majestátnym špicatým Matterhornom je spojené so švajčiarskym Zermattom. La Thuile je spojené zjazdovkami a vlekmi s francúzskym La Rosiere. Pila je prímestským lyžiarskym strediskom hlavného mesta Aosta. Gressoney a Champoluc nádherné lyžiarske terény pod Monte Rosa.

Lyžovanie Valle d´Aosta má v ponuke celkom 900 km lyžiarskych zjazdoviek všetkých náročností. Prepravu lyžiarov zabezpečuje 180 lanoviek a vlekov. Len tri hodiny jazdy sa nachádzajú Turín, Miláno, Ženeva a tým aj významné letiská v okolí. Lyžovanie Valle d´Aosta poskytuje lyžiarske vyžitie tak pre začiatočníkov, ako aj milovníkom slobody na lyžiach. Neobmedzené možnosti ľahkého lyžovania v prašane, ale aj extrémneho freeride a heliskiing uprostred veľkolepej alpskej scenérie.

Štíty prevyšujúce hranicu 4 tisíc metrov

Krajinu charakterizujú vysoké alpské štíty. Mnohé prevyšujú hranicu 4 tisíc metrov. Najznámejšie sú: Dufour (4.633m / Monte Rosa), Punta Gnifetti (4.554m / Monte Rosa), Liskamm (4.532m / Monte Rosa), Castore (4.226m / Monte Rosa), Piramide Vincent (4.215m / Monte Rosa), Punta Giordani (4.046m / Monte Rosa), množstvo trojtisícoviek, ktoré by v iných strediskách patrili k najvyšším, sa tu klonia pred majestátnymi 4 tis. štítmi masívu Ruže a ostávajú zatiaľ bez písomného záznamu.


Lyžovanie Taliansko

Lyžiarsky portál lyžovanie-alpy.sk ponúka lyžovanie vo všetkých strediskách Talianska na stránkach:

Lyžovanie Taliansko
lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop