lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     slovinsko     kontakt  

LYŽOVANIE TALIANSKO:
 DOLOMITI SUPERSKI
 Sella Ronda
 Val Gardena
 Val di Fassa
 Alta Badia
 Arabba - Marmolada
 Cortina d´Ampezzo
 Plan de Corones
 Val di Fiemme
 Alpe di Siusi
 Alta Pusteria
 San Martino Castrozza
 Valle Isarco
 Tre Valli
 Civetta
 ALTA VALTELLINA
 Livigno
 Bormio
 San Colombano
 Santa Caterina
 Passo dello Stelvio
 Val Senales
 SKIRAMA DOLOMITI
 Madonna di Campiglio
 Folgarida - Marilleva
 Tonale - Ponte di Legno
 Pinzolo
 Pejo
 Folgaria - Lavarone
 Paganella
 Monte Bondone
 VALLE d´AOSTA
 Cervinia - Valtournenche
 Courmayeur
 Gressoney
 Champoluc

 La Thuile
 Pila
 PIEMONTE
 Sestriere
 Sauze d'Oulx
 Bardonecchia
 Limone Piemonte
 Aprica
 Foppolo
 Sappada
 FRIULI V.GIULIA
 Piancavallo
 Forni di Sopra
 Ravascletto
 Tarvisio
 Sella Nevea
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIT ?
telefon: 0918-792636  telef. 0918 792 636
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

SPOJENECTVO SELLA RONDA


Lyžiarske stredisko Sella Ronda ako ho vnímame ? Rozvoj lyžovania v Alpách nemohol vynechať jeden z najkrajších kútov najväčších hôr Európy - Dolomiti - talianske Alpy.
Sella Ronda Ideálne podmienky na stavbu vlekov a zjazdoviek v prostredí hnedastých skalnatých štítov sa niekoľko desaťročí formovali a dnes už celú túto oblasť posiali špičkové lyžiarske strediská. Pôvodné vymedzenie stredísk, ktoré sa v Dolomitoch za niekoľko desaťročí vyvíjali, prerástlo rámec individuálny a vytvoril sa nový zaujímavý pohľad na ski-oblasť ako jeden celok. Procesom budovania prešli Dolomiti do novej fázy, veľmi podobnej, ako prebiehajúci vývoj európskej civilizácie v súvislosti s globalizáciou. Jednotlivé štáty sa po-stupne zbavujú vlastnej zvrchovanosti a odovzdávajú kompetencie vyššiemu celku. Dnes ani nevieme či sme viacej Slováci, či Európania. Európanstvo sa akosi nie a nie vyvinúť, takže nám v oblasti národnostných potrieb a seba-identifikácie ostáva len "slovenskosť", ale vo všetkých ostatných významných oblastiach najmä ekonomických sa už Sella Ronda presadil vyšší celok, reprezentovaný spol. Európou a jej spoločnou menou. Prípad lyžiarskych stredísk Alta Badia, Arabba, Val di Fassa, Val Gardena a ich združenie do spoločného projektu Sella Ronda, či ešte vyššieho Dolomiti Superski ( spojenectvo 12 stredísk ) sa silne podobá predchádzajúcej úvahe o európskej civilizácii. Sella Ronda je vyšším celkom (niečo ako G4). Každé zo stredísk je členom. Ekonomicky ich zastrešuje spoločná silná mena, ktorou je v tomto prípade spoločný skipass Dolomiti Superski.

Sella Ronda marketingový tromf.

Sella Ronda, to je ten pojem, ktorý robí Dolomiti takými príťažlivými. Spoločná ski-politika. Poskytovanie prepojeného lyžovania z jedného strediska do druhého je najdôležitejšou vlastnosťou, tromfom, ktorý nedokáže ponúknuť iné Sella Ronda konkurenčné zoskupenie lyžiarskych stredísk v Alpách. Lyžovačka v Dolomi-toch je v rekreačnom ponímaní takmer výsostne chápaná ako lyžovačka na Sella Ronde, alebo jej časti. V tomto kontexte môžeme pokojne označiť Sella Ronda za lyžiarske stredisko. Nie len akúsi cestu, lyžiarsku túru, ski-tour, ale ako regulérne lyžiarske stredisko so sektormi Arabba, Val Gardena, Alta Badia, Val di Fassa.

Členenie lyžiarskych stredísk.

Lyžiarske stredisko tvorí často viac samostatných, alebo pomocou lanoviek spojených celkov. Napríklad lyžiarske stredisko Val di Fassa tvorí niekoľko samostatných a niekoľko čiastočne spojených lyžiarskych častí. Belvedere nad obcou Canazei je spojená so susednou časťou Col Rodella nad obcou Campitello zjazdovkami a vlekmi. Ďalšie časti Val di Fassa aú dostupné Sella Ronda pomocou skibusov. Nie je to už ten komfort ako prelyžovať z jednej časti strediska do druhej, ale aj skibus je akceptovateľným riešením pospájenia lyžiarskych stredísk do väčších celkov. Záujmom prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk je spájanie menších častí do väčších celkov. Čím viacej kilometrov zjadoviek na lyžiach dostupných dokáže lyžiarske ucelené stredisko ponúknuť, tým je atraktívnejšie. Takto je Sella Ronda lyžiarske stredisko zaujímavejšie ako Arabba, alebo Alta Badia. Postupne môžeme očakávať, že aj miestni sa začnú vydávať viac za SellaRoňďákov ako Gardeňákov, či Fassákov.

Čo je lyžiarske stredisko?.

Na časté dotazy okolo Sella Rondy môžeme pokojne prehlásiť Sella Rondu za lyžiarske stredisko. Presný názov možno bude ešte predmetom oficiálneho riešenia, ale odvodenina z názvu "SR" je viac než istá. Podrobné parametre lyžiarskeho strediska vzniknú súčtom stredísk Alta Badia, Val Gardena, Arabba a Val di Fassa, pre ktoré bude silné spojenectvo Sella Ronda síce znamenať postupnú stratu vlastnej identity, ale náhradou za to bude bezkonkurenčné lyžiarske riešenie s veľkou istotu do budúcnosti. Istota je pravdaže relatívny pojem v oblasti lyžovania, keďže hlavné slovo tu má príroda, jej klimatické pomery.
Sella Ronda skimapa
Domov: lyžovanie Sella Ronda

Lyžovanie Sella Ronda

 

Navigácia: Lyžovanie > Taliansko > Sella Ronda

Lyžovanie Sella Ronda je nezabudnuteľným zážitkom každého rekreačného lyžiara. Zlyžovanie bieleho kolotoča Sella Ronda je asi najkrajšou skitour na upravených zjazdovkách na svete. Okruh združuje 4 lyžiarske strediská Val Gardena - Alta Badia - Arabba - Val di Fassa s celkovou dĺžkou zjazdoviek 487 km ( bez použitia skibusu "na lyžiach" je prepojených „len“ 350 km lyžiarskych tratí ). Samotný okruh meria približne 40 km, obklopuje horský masív Gruppo del Sella. Skipass Dolomiti Superski je celoplošný skipass, ktorý je platný vo všetkých strediskách neobmedzene, je potrebný aj na absolvovanie Sella Ronda. Okruh je možné absolvovať dokola horského masívu v oboch smeroch - v smere hodinových ručičiek aj proti smeru hodinových ručičiek. Je to nenáročná lyžovačka pokiaľ ide o náročnosť tratí, lyžuje sa na červených a modrých zjazdovkách a prevažne na dlhých traverzoch s perfektnými výhľadmi na Dolomiti. Pekný jednodňový výlet na lyžiach v pokľudnom tempe aj pre začiatočníkov.

Lyžiarske stredisko Sella Ronda

Ski mapa Sella Ronda

Ski mapa Sella Ronda (jpg)
Ski mapa Alta Badia (pdf)
Ski mapa Arabba (jpg)
Ski mapa Val di Fassa (jpg)
Ski mapa Val Gardena (pdf) Sella Ronda - Alta Badia Sella Ronda - Arabba Sella Ronda - Val di Fassa Sella Ronda - Val Gardena

• Oranžová trasa: lyžovanie v smere hodinových ručičiek (celková dĺžka 41,8 km, prekonané prevýšenie 8.012m, 10 zjazdových tratí, 4 kabinky, 6 sedačiek, 1 vlek) náročnejší okruh.

• Zelená trasa: lyžovanie proti smeru hodinových ručičiek (celková dĺžka 38,8 km, prekonané prevýšenie 7.717m, 13 zjazdových tratí, 4 kabinky, 11 sedačiek) menej náročný okruh. Priame napojenie na okruh Sella Ronda je zo štyroch stredísk Dolomiti Superski:

1. Ubytovanie a lyžovanie Val Gardena

Najdlhší úsek zjazdoviek na okruhu Sella Ronda má lyžiarske stredisko Val Gardena, podrobnosti o zjazdovkách, vlekoch, hodnotenia, skipass, testy atd. sú na - lyžovanie Val Gardena. Ubytovanie Val Gardena patrí k cenovo najnáročnejším zo všetkých štyroch stredísk na okruhu Sella Ronda. Val Gardena býva pravidelne medzi top-10 lyžiarskymi strediskami Európy. Výber najlepšieho z ubytovania vo Val Gardena:

Hotel Angelo, Ortisei
Hotel Antares, Selva Gardena
Hotel Luna Mondschein, Ortisei
Hotel Cir, Selva Gardena
Rezidencia Lores, Selva Gardena
Ubytovanie Val Gardena / ďalšie ubytovacie zariadenia vo Val Gardena

Sella Ronda - lyžiarsky úsek Val Gardena

Do strediska Val Gardena prichádzajú lyžiari zo susedného Val di Fasa ak postupujú po okruhu Sella Ronda v smere hodinových ručičiek (oranžový okruh), alebo z Alta Badia, ak lyžujú opačným smerom (zelený okruh). Na konkrétnom svahu jedni používajú lanovku, alebo vlek aby sa dostali nahor a tí opačne smerujúci lyžiari na tomto svahu lyžujú. To znamená, obidva okruhy ponúkajú úplne iné zjazdovky a úplne iné lanovky, ale to je asi jasné každému ;-) Rozhranie medzi štyrmi strediskami tvoria štyri horské sedlá, ktoré tvoria vrcholy okruhu. V údoliach sú štyri dediny, ktoré tvoria najnižšie body okruhu. Putuje sa z dediny lanovkami do sedla, odtiaľ nadol na lyžiach do ďalšej dediny. Takto 4 krát, to je Sella Ronda, nádhera !

2. Ubytovanie a lyžovanie Alta Badia

Lyžiarske stredisko Alta Badia patrí k najlepším v Dolomiti Superski. Rodina a deti sú najsilnejšou kategóriou pre lyžovanie Alta Badia. Ak je Val Gardena najdrahším strediskom na okruhu, tak ubytovanie Alta Badia je hneď na ďalšom mieste, resp. na rovnakej úrovni. Väčšina ubytovacích centier (Corvara, Colfosco, Pedraces, La Villa, San Cassiano) v Alta Badia sa nachádza priamo pri zjazdovkách.

Ubytovanie Fortuna, lyžovanie Alta Badia
Ubytovanie Apartmány rezidencie La Villa, lyžovanie Alta Badia
Ubytovanie Greif, lyžovanie Alta Badia
Ubytovanie Rezia, lyžovanie Alta Badia
Ubytovanie Art Capella, lyžovanie Alta Badia
Ubytovanie Alta Badia / ďalšie ubytovacie zariadenia v Alta Badia

Sella Ronda - lyžiarsky úsek Alta Badia

Lyžiarske úseky okruhu Sella Ronda, ktoré patria do strediska Alta Badia sú pekné v oboch smeroch, zelenom aj oranžovom. Lyžovaním v smere hodinových ručičiek prichádzame z Val Gardena dlhým miernym traverzom až do Colfosco, odkiaľ použijeme lanovku na prepravu lyžiarov po rovinnom úseku (oboma smermi) do hlav. centra Alta Badie - Corvary. Odtiaľ vedie kabínková lanovka na svahy masívu Sella do výšy 2.200m, ďalej dvoma červenými zjazdovkami do susedného strediska Arabba. Niektoré zjazdovky na okruhu stoja za vyskúšanie na lyžiach i keď sú v protismere, alebo stranou od okruhu. Medzi také určite patrí aj táto (trať č.1 z 2.530 m), začiatok je čierny na otvorenom úbočí, zbytok trate červený v záseku lesom, prevýšenie 1000 metrov, koniec je v Corvara.

3. Ubytovanie a lyžovanie Arabba

V rámci stredísk Sella Rondy sa najvhodnejšie zjazdovky pre zdatných lyžiarov nachádzajú práve v stredisku Arabba v časti Porta Vescovo. Dosť náročná je aj lyžovačka na neďalekom ľadovci Marmolada lyžovanie Arabba Marmolada. Severné svahy v Arabbe poskytujú tvrdý podklad, náročnosť zjazdoviek červená až čierna. Arabba sa nachádza priamo pod lyžiarskymi svahmi, ubytovanie najmä apartmánové strednej kategórie.

Apartmány Evaldo, Arabba
Hotel Evaldo, Arabba
Aparthotel Sella Ronda, Passo Campolongo
Apartmány Al Centro, Arabba
Rezidencia Baita Antlia, Arabba
Ubytovanie Arabba / ďalšie ubytovacie zariadenia v Arabba

Sella Ronda - lyžiarsky úsek Arabba

Príjazd do strediska Arabba v smere oranžového okruhu SellaRonda symbolizuje už z centra Alta Badie mohutná Marmolada, ktorá je najvyššou horou Dolomitov. Z Alta Badia priamo z centra Corvara vystúpame kabínkovou lanovkou na úpätie Sella do stanice 2.200m odkiaľ pekná červená zjazdovka končí pod Passom Campolongo, na ktoré smeruje posledná sedačková lanovka a nasledovný zjazd končí priamo v Arabbe. Krátky pohľad naspäť a lyže na plece, krátky úsek cez obec je potrebné prešlapať pešo. Obrovská stanica lanoviek na Porta Vescovo pohlcuje lyžiarov po veľkých skupinách do vysokokapacitných kabíniek. Po výstupe na Porta Vescovo sa krátko pokochať výhľadmi na Grupo Sella, Marmoladu a ďalší zjazd už smeruje do časti Val di Fassa.

4. Ubytovanie a lyžovanie Val di Fassa

Lyžovanie Val di Fassa e Carezza je roztrúsené do piatich stredísk. Na trase okruhu Sella Rondy sa nachádzajú obľúbené rodinné strediská Belvedere a Col Rodella s ľahkými širokými zjazdovkami. Najmä široká splanírovaná pláň Belvedere je plná detských skupiniek s inštruktormi, ktorí sa tu naučia základom v robení oblúčikov, alebo úvodu do freestyle v začiatočníckom snowparku skákaním do obrovského airbagu.

Apartm. a rezidencie, Canazei
Rezidencia Al Sole, Canazei
Hotel Stella Montis, Campitello
Aparthotel Princes, Penia di Canazei
Hotel Arnika, Pozza di Fassa
Ubytovanie Val di Fassa / ďalšie ubytovacie zariadenia vo Val di Fassa

Sella Ronda - lyžiarsky úsek Val di Fassa

Pohľad z Porta Vescovo na Grupo Sella patrí asi k najviac publikovaným obrazom z Dolomitov. Zjazdovka nadol býva poriadne bubnovitá, najmä v poobedných hodinách. Jej spodná časť sa rozdvojuje, pre oranžový okruh je potrebné sledovať cedule a držať sa vľavo. Dlhým červeným traverzom sa dostávame k stanici sedačky Pont de Vauz 1.850m asi v polovici stúpania údolím z Arabba do sedla Pordoi. Lanovka vystúpa až na jeho najvyšší bod Passo Pordoi 2.239m. Pred nami ešte posledná modrá zjazdovka a nasleduje sedačka na Belvedere (najvyšší bod vo Val di Fassa) a krásny dlhý modro-červený zjazd do údolia pod stredisko Col Rodella, na vrchol ktorého vedú dve lanovky a sme v cieli aj na začiatku celej skitour - na vstupe do strediska Val Gardena, Passo Sella.

Skipass Dolomiti Superski

Lyžiarske stredisko Dolomiti Superski je najrozsiahlejšia a najvyhľadávanejšia lyžiarska oblasť v Alpách. Spoločný skipass Dolomiti Superski umožňuje lyžovanie na 1.250 km zjazdoviek, z ktorých je 953 km umelo zasnežovaných a používať 478 lanoviek a vlekov s prepravnou kapacitou približne 600.000 osôb za hod. Pre rýchle bežky vyše 1.177 km bežeckých tratí a pre snowboard priaznivcov 11 snow-parkov. Nezabudnuteľný zážitok každého lyžiara je ski-tour Sella Ronda. Tak sa nazýva lyžiarska túra okolo horského masívu Gruppo del Sella. Skipass Dolomiti Superski platí v lyžiarskych strediskách:1, Cortina D´Ampezzo, 2, Plan Corones, 3, Alta Badia, 4, Val Gardena, Alpe di Siusi, 5, Val di Fassa e Carezza, 6, Arabba, Marmolada, 7, Alta Pusteria, 8, Val di Fiemme, Oberregen, 9, San Martino di Castrozza, Passo Rolle, 10, Valle Isarco, 11, Tre Valli, 12, Civeta,

Najväčší Skipass na svete

Skipass Dolomiti Superski - celoplošný skipass, platí v uvedených strediskách vrátane okruhu Sella Ronda, je najväčší skipass na svete.
Zjazdovky, lyžiarske trate: - Ľahké 499 km - Stredne ťažké 568 km - Ťažké 133 km,
Lanovky a vleky: - Kabínka 74 - Sedačka 221 - Vlek 183,


Lyžovanie Taliansko

Lyžiarsky portál www.lyžovanie-alpy.sk ponúka možnosti lyžovania vo všetkých strediskách Talianska na stránke:

Lyžovanie Taliansko

lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop