lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     slovinsko     kontakt  

LYŽOVANIE ŠVAJČIARSKO:
 Saastal
 St. Moritz
 Davos
 Zermatt
 Wengen
 Adelboden
 Lenk

 Verbier
 Veysonnaz
 4 Vallées
 Crans-Montana
 Aminona

 Engelberg
 Titlis

 Samnaun
 Gstaad
 Arosa
 Lenzerheide
 Laax
 Flims

- - - - - - - - - - - -
 Grächen
 Leysin-Les Mosses
 Meiringen
 Savognin
 Toggenburg
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIT ?
telefon: 0918-792636  telef. 0918 792 636
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lyžiarske stredisko Verbier

 
Navigácia: Lyžovanie > Švajčiarsko > Verbier

Lyžiarske stredisko Verbier (820 - 3.330 m.n.m.) - lyžiarske svahy v okolí horského lyžiarskeho mestečka Verbier tvoria hlav­nú časť celého areálu 4 Vallées (4 údolia). Samotné mesto Verbier leží v nádhernom horskom kotli v nad­mors­kej výške 1.500m, kam sa dostanete cestou z diaľnice po pár kilometroch údolím Vallée de Braches do Le Chable a odtiaľ po strmých serpentínach alebo kabínkovou lanovkou s prevýšením vyše 700m do centra lyžiars­keho stre­dis­ka Verbier, kde na vás čaká vyše 400 km zjazdoviek jednej z najväčších lyžiarskych oblastí sveta. Tu môžete využívať 65 lanoviek a vlekov, ktoré prepravia až 90.000 lyžiarov za hodinu. Lyžovanie v hlbokom snehu, snowpark pre freestyle, večerné zjazdovky s osvetlením, lyžovanie na ľadovci, skialpinizmus, skitouring, heliskiing, všetko je možné. Vo Verbier a pripojených strediskách La Tzoumaz, Nendaz, Veysonnaz, Thyon zažijete skutočne nezabudnuteľnú lyžovačku.

Ubytovanie Verbier - Top-5

Od vzrušujúcej noci pod hviezdami až po sofistikovaný komfort päť hviezdičkového hotela, vám Verbier a jeho okolie môže ponúknuť všetky druhy ubytovania. Potrebujete oddych alebo nezávislosť, alebo hľadáte blízkosť prírody, alebo preferujete pohodlie a potrebujete ponuku, ktorá zahŕňa všetky služby? Je to na vás, ponuka 450 ubytovacích zariadení je bohatá, začať s výberom môžete tu:

Ubytovanie Montpelier, Verbier
Ubytovanie Chalet Spa, Verbier
Ubytovanie Chalet d´Adrien, Verbier
Ubytovanie Hotel Residence La Cordée des Alpes, Verbier
Ubytovanie Le Vanessa, Verbier

Ski mapa Verbier

Lyžovanie Švajčiarsko / Wallis / Verbier
skimapa Verbier

Ski mapa (pdf) Skipas

Lyžiarske stredisko Verbier ponúka 195km dlhých, kvalitných zjazdoviek, ktoré sú jedinečné vďaka terénom okolitého prírodného prostredia. Môžete využívať obdivuhodné moderné technické zariadenia (napr. Funispace alebo revolučné Combimix medzi Les Ruinettes a La Chaux), v snowparku Swatch vyskúšať novú atrakciu "shoot my ride" natočiť svoju jazdu, alebo skok nainštalovanými kamerami s veľkým vzduchovým airbagom na konci, čím je sprístupnený freestyle širším vrstvám, ale aj lákavé reštaurácie.

Lyžiarske Stredisko Verbier so svojimi 410km značených zjazdoviek patrí k najlepším na svete, je vhodné naozaj pre všetky kategórie lyžiarov. Mylný názor o jeho obtiažnosti a nevhodnosti pre slabších lyžiarov vznikol z častých filmovačiek extrémnych lyžiarskych výkonov. Filmové štáby tu nachádzjú ideálne podmienky pre točenie off piste dokumentov, prašan so slnkom, skalnaté steny, lákajú všetkých adrenalínových závislákov sveta. Voľné terény zdvojnásobujú lyžiarsku ponuku strediska.

Savoleyres

je doplnkovou alternatívou hlavne spodnej časti Verbieru. V hlavnej sezóne bývajú lanové dráhy v spodnej časti preplnené. Je to z dôvodu staršieho technického vybavenia, niektoré trasy sú zdvojené, ale ani tak vždy nestíhajú prepraviť množstvo lyžiarov nahor uspokojivo teda bez čakania v radoch. Vtedy sa ponúka vyskúšať sektor, ktorý je určený hlavne pre rodinnú lyžovačku. Savoleyres dáva k dispozícii množstvo atrakcií – snowpark, heliskiing, paragliding, detské a začiatočnícke trate a vleky, dostatok výborných terénov pre freeride. Slalomový kurz s možnosťou rozdať si to v pretekárskych bránkach s časom. Savoleyres teda nie je len alternatívou, ale plnohodnotným programom pre každého.

La Tzoumaz

do 4-Vallées sa dá dostať rýchlo z diaľnice z výjazdu Riddes do strediska La Tzoumaz. V tejto časti verbierskeho rezortu nie sú žiadne vysoké hory, ale skôr "rodinné" parametre lyžovačky a dlhé trate červeno-modrej úrovne. Pre súťaživých možnosť vyskúšať pretekársky štadión a pre zábavu najdlhšia sánkarska dráha (vyše 10km) vo francúzsky hovoriacom Švajčiarsku a odvážnejším paragliding zo Savoleyres (2.354m) alebo heliskiing z heliportu Taillay.

Bruson - Le Chable

sa nachádzajú trochu od centra diania – verbierského rezortu, po ceste 11km z Verbier do údolia a ďalej na opačnú stranu svahov cez Le Chable (821m) do dedinky Bruson (1.080m). V Le Chable končí modrá zjazdovka a je uvádzané ako najnižšší bod celej lyžiarskej oblasti. Toto menšie stredisko je využívané hlavne ako alternatíva v prípade preplnenia ubytovacích kapacít vo Verbier. Menší rozsah lyžiarskych tratí (48km), ale všetkých kategórií náročnosti a adekvátne nižššie ceny tak ubytovania, ako miestnych skipassov. Náročnejším lyžiarom nebude stačiť ani rozsah zjazdoviek dokonca ani miestna 5km čierna zjazdovka La Pasay ani moderné technické vybavenie nezachráni reputáciu lyžiarskeho strediska v zrovnaní s Verbier. Domáci sú však tesne spätí s tradíciami a vyznávaním snehu. Oplatí sa vychutnať flašku vína z miestnych odrôd, alebo navštíviť neďaleké termálne kúpele Leukerbad.

Turistika

Pre nelyžiarov obsahuje Vallée de Bagnes 9 trás (45 km) pre výlety na snežniciach. Túry s rôznou úrovňou obtiažnosti sú dobre značené, pre náročnejšie trasy je k dispozícii skúsený horský sprievodca. V oblasti La Chaux vychutnáte dokonalý pokoj a idylické panoramatické výhľady na Les Combins. Zaujímavý je aj výlet lanovkou na najvyšší bod lyžiarskej oblasti, odkiaľ je pri dobrom počasí nádherný výhľad na Alpy vrátane najvyššej hory Mont Blanc (4.810m). V 4-Vallées je celkom 16 trás (70km) turistických chodníkov

Pre začiatočníkov

Vhodné zjazdovky pre začínajúcich lyžiarov sa nachádzajú na troch miestach priamo v centre strediska Verbier. Ponuka umožňuje meniť svoje lyžiarske aktivity na troch miestach v závislosti na vašom osobnom zdokonaľovaní:
- Les Moulins - lanovka, lyžiarska škola pre deti vo veku od 3 až 6 r.
- Les Esserts - sedačka, najdlhší pohyblivý chodník vo Švajčiarsku.
- Le Rouge - vlek premávajúci v rôznych rýchlostiach umožní začiatočníkom bezpečný prechod z pohyblivého chodníka na vlek.

Pre zdatných lyžiarov

Pohľad na Mont Fort je úchvatný, pôsobí ako magnet na každého znalca lyžovania. Po niekoľkých lanovkových prestupoch si môžete otestovať svoju kondičku a techniku. Prvé 3km zjazdovky Mt. Fort s prevýšením 436m, ktorá smeruje do Siviez (1.730m) cez stanicu Tortin je na silne bubnovitom čiernom svahu. S prihliadnutím na nadmorskú výšku ide o naozaj ťažkú skúšku. Ďalšia čierna zjazdovka Funispace vedie z Attelas (2.727m) s dĺžkou 5km a prevýšením 500m. Zjazdovka Les Fontaines (2km, prevýšenie 305m) sa nachádza v Prarion. Štvrtá čierna trať ( La Pasay dĺžka 5km, prevýšenie 525m ) na verbierskej strane 4-Vallées sa nachádza v samostatnom stredisku Bruson – Six Blanc.

Snowboarding, Freestyle

Rajom snowboardistov sú nielen miestne parky Taillay a 1936Neipark, ale množstvo akcií, ktoré sa tu poriadajú. Vyvrcholením je náročný zjazd Verbier-Extrem na svahu s 55 stupňovým sklonom. Freeride terén z Col des Mines obľubujú milovníci neupraveného snehu. K zážitkom určite patrí plachtenie na padáku, či výlet helikoptérou s lyžami na miesta bez vlekov a ratrakov.

Záruka snehu

V stredisku s nadmorskou výškou 1.500-3.330m, je zaručený prírodný sneh od novembra do mája. Na nižšie položených zjazdovkách hlavne v neďalekom menšom areáli Bruson-Le Cháble (821-2.445m) si sneh na tratiach poistili snežnými delami.

Skipasy ceny

(sezóna 2009-10)
4-Vallées skipass:
6 dňový dospelý: 343,-
6 dňový mládež/senior: 274,- (80%)
6 dňový dieťa: 172,- (50%)
Verbier skipass:
6 dňový dospelý: 317,-
6 dňový mládež/senior: 254,-
6 dňový dieťa: 159,-
Savoleyres /Tzoumaz skipass:
6 dňový dospelý: 288,-
6 dňový mládež/senior: 230,-
6 dňový dieťa: 144,-
Bruson skipass:
6 dňový dospelý: 134,-
6 dňový mládež/senior: 107,-
6 dňový dieťa: 67,-

Lyžovanie na ľadovci Mont Fort

Naše hodnotenie: hodnotenie, rating 5/5

Ľadovec Mont Fort (3.330m) patrí k najťažšiemu, čo alpské ľadovce pre lyžovačku na vyznačených a upravovaných zjazdovkách ponúkajú. Z medzistanice Col des Gentianes (2.950 m) vedie na vrchol Mont Fort (3.330 m) kabínková lanovka 2 Mont-Fort. Počas priaznivého počasia je z vrcholu nádherný výhľad. Na neďaleký skutočný vrchol sa dostanete z vrcholovej stanice lanovky pešky po upravenom chodníčku aj v lyžiarkach. Menej zdatní lyžiari sa pokochajú výhľadmi, občerstvia sa v reštaurácii a môžu sa vrátiť do nižších polôh tou istou lanovkou.

Lovci náročných zjazdov naopak zacvaknú lyžiarky do viazania a doplnia svoj panoramatický zážitok zdolaním výzvy, ktorou je čierno-čierna trať z vrcholu. Naozaj nie je hambou vrátiť sa lanovkou, tak ako to robieva väčšina návštevníkov vrchola. Zlyžovanie po strmom svahu plnom bubnov, pripomínajúcom strechu, navyše vo vysokej nadmorskej výške, kde už každý reálne pociťuje zmeny súvisiace s dýchaním si vyžaduje nielen techniku, ale aj výbornú kondičku a silné kolená. Tí, ktorí precenia svoje schopnosti, zostávajú stáť na mieste s roztrasenými kolenami, paralizovaní strachom. Tí, ktorí zlyžujú čierny Mont Fort získajú hodnotný lyžiarsky "skalp" a tiež istotu, že v Alpách sa nemusia báť už žiadnej inej zjazdovky.

Asi 3km vzdušnou čiarou sa nachádza o niečo menší vrchol Mont Gele (3.023m), ktorý sa majestátne vypína priamo nad strediskom Verbier. Kabínkovou lanovkou vedúcou po hrebeni z Attelas (2.727m) sa dopravíme na vrchol Mont Gele, odkiaľ vedie niekoľko divokých trás, ktoré sú snom zdatných majstrov lyží. Slabším lyžiarom sa neodporúča, hrozí im nebezpečie závratov. Pády na takýchto strmých svahoch je treba vylúčiť a nepodstupovať neprimerané riziko.

Ďalšie Alpské ľadovce -> Lyžovanie na ľadovciLyžovanie Švajčiarsko

Server www.lyžovanie-alpy.sk ponúka ďalšie možnosti lyžovania vo Švajčiarsku na stránke:

Lyžovanie Švajčiarsko

lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop