lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     slovinsko     kontakt  

LYŽOVANIE ŠVAJČIARSKO:
 Saastal
 St. Moritz
 Davos
 Zermatt
 Wengen
 Adelboden
 Lenk

 Verbier
 Veysonnaz
 4 Vallées
 Crans-Montana
 Aminona

 Engelberg
 Titlis

 Samnaun
 Gstaad
 Arosa
 Lenzerheide
 Laax
 Flims

- - - - - - - - - - - -
 Grächen
 Leysin-Les Mosses
 Meiringen
 Savognin
 Toggenburg
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIT ?
telefon: 0918-792636  telef. 0918 792 636
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lyžovanie Samnaun

 
Navigácia: Lyžovanie > Švajčiarsko > Samnaun

Lyžovanie Samnaun ( 1.840 - 2.872 m.n.m.) - malebnú lyžiarsku osadu Samnaun nájdete poblíž hraničného priesečníka troch krajín, Švajčiarsko, Taliansko, Rakúsko. Medzinárodné lyžiarske stredisko Silvretta Arena zahŕňa dve lyžiarske strediská - švajčiarske Samnaun a rakúske Ischgl, ktoré splnia želania všetkých lyžiarov. Spolu ponúka 220km lyžiarskych tratí, 40 vlekov, areály pre snowboard, terény pre carving, 7km tobogán, 48km bežeckých tratí, 7 km sánkarská dráha s osvetlením. Záruka snehu 90% lyžiar tratí sa nachádza v nadm. výške 2.000 až 2.800 m. Lyžovanie od novembra do mája. Prvotriedna zimná rodinná dovolenka, perfektná lyžovačka.

Ubytovanie Samnaun - Top-5

Samnaun ponúka zážitky na nezabudnuteľnú dovolenku v zime aj v lete. Pre každý rozpočet sa nájde to správne ubytovanie, získajte voucher a využite kartu hosťa. Samnaun je známy svojou rodinnou pohostinnosťou: Ubytovanie v Samnaun získalo mnoho ocenení za dobré hodnotenia hostí. Momentálne nie sú aktívne žiadne ubytovacie zariadenia v Samnaun, zobrazujú sa najbližšie v rakúskom Ischgl:

Ubytovanie Hotel Seiblishof, Samnaun-Ischgl
Ubytovanie Hotel Elisabeth, Samnaun-Ischgl
Ubytovanie Hotel Fliana, Samnaun-Ischgl
Ubytovanie Hotel Ischgl, Samnaun-Ischgl
Ubytovanie Hotel Litzner, Samnaun-Ischgl

Lyžiarske stredisko Samnaun

Lyžovanie Švajčiarsko / Graubünden / Samnaun
skimapa Samnaun

Ski mapa (pdf) Skipass

Parametre lyžiarskeho strediska

Lyžiarska ponuka Samnaun: 239 km zjazdoviek vo vysokej kvalitne, prevažujú stredne ťažké a náročné.
Zjazdovky: ľahké 48 km / stredne ťažké 150 km / ťažké 27 km
Lanovky a vleky: 14 vlekov / 22 sedačiek / 5 kabínky - prepravná kapacita 80.000 os./hod.
záruka snehu je zaistená na 50% - technickým zasnežovaním
sezóna koniec novembra - začiatok mája
Vzdialenosti: Bratislava - 677km / Praha - 591km / Košice - 1.102km
Pomer cena - výkon: Silvretta Arena: 6 dňový skipas - € 197,50 / 220 km = 0,898 € / km

Udržateľnosť

Samnaun nie je len dedina, ale komunita pozostávajúca z piatich frakcií; Compatsch, Laret, Plan, Ravaisch a Samnaun Dorf. Spolu tvoria obec Samnaun, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 1700 až 1840 metrov nad morom a má rozlohu približne 56 kilometrov štvorcových. Okrem medzinárodnej Silvretta Ski Arena Samnaun/Ischgl môžete v Samnaun podnikať nádherné zimné túry, ale aj beh na snežniciach a bežkách.

Ísť na dovolenku, no zároveň príliš nezaťažiť vlastnú ekologickú stopu? Samnaun vám ponúka rôzne možnosti, ako stráviť dovolenku udržateľnejšie.

Zimná dovolenka

Vďaka veľkému výberu ubytovacích zariadení je tu to pravé ubytovanie pre každý vkus. Hodnota za peniaze v Samnauntal je bezkonkurenčná, je tu veľa služieb za veľmi rozumné ceny. Ponúkame Vám hotely všetkých kategórií, od luxusných s wellness a spa v štvorhviezdičkových nadštandardných hoteloch až po útulné apartmány v rodinných podnikoch. Bez problémov je v Samnaun možné aj dovolenka so psíkmi, kontaktujte prosím svojho hostiteľa. Objavte veľký výber izieb v našich hoteloch a hodujte v nespočetných reštauráciách s tradičnou alebo kvalitnou kuchyňou. Mnohé hotely v Samnaun ponúkajú aj lyžiarske balíčky v zime alebo turistické a cyklistické balíčky v letných mesiacoch. Samnaun v Engadine je ideálnym dovolenkovým regiónom na strávenie skvelého času.

Zaručená snehová bezpečnosť od novembra do mája. V Samnaun je vynikajúci pomer ceny a výkonu presvedčivý vo všetkých oblastiach, či už ide o skipas, bezcolné nákupy alebo ubytovanie a gastronómiu. Silvretta Arena Samnaun/Ischgl ponúka nadšencom snehových športov jasný prísľub: jednu z najlepších lyžiarskych oblastí v Alpách s neobmedzenou zábavou na svahoch na 239 kilometroch zjazdoviek a 45 moderných lanovkách vo Švajčiarsku a Rakúsku. Lyžovanie v Samnaun, či už nádherne široké carvingové zjazdovky s pôsobivou panorámou Graubündenu a Tirolských Álp alebo strmé a náročné zjazdy na Greitspitz, tešte sa na perfektne upravené zjazdovky a vynikajúcu horskú gastronómiu v medzinárodnej Silvretta Arena Samnaun/Ischgl.

Lyžiarske školy

Samnaun presviedča svojou vynikajúcou kompetenciou v oblasti snežných športov, hostia využívajú odborné poradenstvo v športových obchodoch – či už v požičovniach lyží, na lyžiarskych testoch alebo v módnom poradenstve. Športové obchody a lyžiarske školy úzko spolupracujú, lyžiarski inštruktori radi poradia, napríklad na zdokonaľovanie carvingovej techniky alebo na lyžiarsku túru so sprievodcom.

Lyžovanie nie je len zimný šport. Je to úžasný pocit jemne kĺzať na lyžiach a snowboarde po ľahkých a perfektne upravených zjazdovkách v nádhernej horskej scenérii Silvretty. Skúsení lyžiarski inštruktori sa na vás tešia a naučia vás radosti z lyžovania a snowboardovania s veľkou motiváciou a bezpečnosťou. Prvýkrát na lyžiach? Žiadny problém – ploché svahy na Musellahang sú ideálnym miestom pre vaše prvé zákruty na snehu. Priamo z dediny je ideálnym štartom ľahký tanierový výťah. Alternatívou je oblasť pre začiatočníkov na Alp Trida. Nájdete tu množstvo modrých zjazdoviek, ktoré sú ideálne aj pre začiatočníkov.

Rodinná lyžovačka

V Samnaun si na svoje prídu rodiny, ktoré milujú lyžovanie: Deti do 10 rokov v sprievode rodiča s VIP skipasom dostanú skipas zadarmo. Lyžiarski začiatočníci sa stretávajú v detskom areáli „Winter BlumenTraum“ na Musellahang v Samnaun Dorf alebo pri vleku Milo na Alp Trida. Pri zjazdovkách sú ponuky aj pre rodiny: v zime je prístupný aj rozprávkový chodník „Murmina a Murmin“. Po dni strávenom na snehu je návšteva zážitkového bazéna Alpenquell zábavou pre celú rodinu.

Deti do 110 rokov lyžujú zdarma. Cenové príklady sú s kartou hosťa Samnaun alebo Spiss, ktorú poskytuje hostiteľ od prvej noci. VIP skipas za zníženú cenu získajú len hostia s hosťovskou kartou Samnaun alebo Spiss. Skipas je k dispozícii priamo v pokladni údolnej stanice horských železníc a u mnohých hostiteľov v údolí Samnaun. VIP skipas pre deti: Tarify od 10 do 16 rokov vrátane. Deti do 10 rokov dostanú skipas v sprievode rodiča zdarma. Sadzby pre seniorov od 64 rokov; Od 80 rokov platí detská sadzba. Základnou menou Bergbahnen Samnaun AG je euro, pretože ceny skipasov sú koordinované so Silvretta Seilbahnen AG v Ischgli. Tarify vo švajčiarskych frankoch je možné upraviť aj počas zimnej sezóny v závislosti od výmenného kurzu.

Zimná turistika

Pokoj je ohromujúci - sme len 5 minút odtiaľto a objavujeme kontrast k pulzujúcej lyžiarskej oblasti a rušným nákupným uliciam . Naše oko ostrí na malé detaily aj na panorámu. Päťmesačná zima v bezcolnom Samnaun prekvitá z tohto spolužitia prírody a civilizácie, životného štýlu a pokoja. Tento kontrast odzrkadľujú aj zimné turistické chodníky: tu rozprávková zima na tematickom chodníku a údolná túra na ľadovom Schergenbachu. Tam je slnkom zaliaty horský chodník medzi Alp Trida a Alp Bella. A vďaka horskej železnici a skibusu sú všetky chodníky dostupné vo veľmi krátkom čase - zimná zima v pešej vzdialenosti.

Túry na snežniciach v Samnauntal sú dve dobre značené a zaistené snežnicové trasy, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníkov. Túry na snežniciach sú najlepšie, keď je čerstvý sneh, keď môžete ako prví robiť stopy v prachovom snehu. Upozornenie: Z dôvodu ochrany voľne žijúcich zvierat nie je možné v zime vstupovať do chránených oblastí. Snežnice si môžete požičať v športových obchodoch Samnaun.

Výbava na zimnú turistiku je dôležitá kapitola, je správna výbava na zimnú turistiku. Tu nájdete baliaci zoznam s najdôležitejším oblečením a materiálmi, aby ste sa dobre pripravili na zimnú turistiku v Samnaun. Základná výbava je: Batoh, zimné topánky, vychádzkové palice, oblečenie. Základná vrstva: turistické ponožky, lyžiarske nohavice, softshellová bunda, čiapka, bandana, rukavice, Na ceste, termoska, obedový balíček, slnečné okuliare, ochrana pred slnkom.

Rozvoj zimnej turistiky

Cestovný ruch sa na mnohých miestach vo Švajčiarsku zastavil počas druhej svetovej vojny, vrátane Samnaunu. Až založením kúpeľného a turistického spolku Samnaun-Compatsch v roku 1951 sa začala nová éra. V roku 1954 bol v Samnaun Dorf postavený prvý malý lyžiarsky vlek. Začiatkom 70. rokov minulého storočia nastal turistický útlm. Až výstavba prvej lanovky v roku 1978 a lyžiarskych vlekov na Alp Trida a zlúčenie s lyžiarskym strediskom Ischgl priniesli do údolia Samnaun nový impulz. Úspech bol ohromujúci, takže čoskoro nastali dlhé čakacie doby na údolnej stanici lanovky. V roku 1995 bola otvorená prvá dvojposchodová lanovka na svete Twinliner s kapacitou 180 osôb na gondolu. Odvtedy sú čakacie doby v Samnaun minulosťou.

Prví osadníci okolo roku 800 boli farmári s dobytkom z Dolného Engadinu, ktorí hľadali nové pastviny. Samnaun je obývaný po celý rok približne od roku 1200. Kultúru v údolí charakterizujú vplyvy z Dolného Engadinu a Tirolska: Väčšina názvov polí je rímskych a svedčia o pôvode osídlenia. Tých približne 750 Samnaunerov však nehovorí rétorománsky, ale samnaunerskou nemčinou – tirolským dialektom – a sú teda najmenšou jazykovou menšinou vo Švajčiarsku. Kuchyňu ovplyvňuje aj hraničný trojuholník Švajčiarsko - Rakúsko - Taliansko. Pravdepodobne najznámejším Samnaunerom v histórii údolia Samnaun je básnik a otec Maurus Carnot.

Sánkovanie, korčuľovanie, curling a ľadový hokej

V prvom rade si musíme zaslúžiť prudký zjazd na sánkarskej dráhe Samnaun. Vlečieme sa snehom pri Samnaun Dorf, hore cez zmiešaný les, okolo lesnej chaty Motta Saltuorn a ďalej na vyhliadku nad Val Motnaida. Ešte raz si v kľude vychutnávame panorámu, než si s úškrnom sadneme na sánky. Ideme na to: pred nami je 2,8 kilometra a asi 300 metrov z kopca.

Korčuľovanie na prírodnom klzisku v Samnaun vo Švajčiarsku. Korčuľovať, hrať hokej alebo curling s priateľmi? K dispozícii sú štyri dráhy a pozývajú vás zdokonaliť svoj švih. Lovci pukov si však prídu na svoje aj pri ľadovom hokeji. Potrebný materiál je k zapožičaniu priamo na ľadovej ploche. Ľadová plocha má reflektory a je otvorená aj vo večerných hodinách. Vyhrievaný dáždnikový bar vás pozýva zohriať sa teplým nápojom.

Bezcolný stav

S centralizáciou švajčiarskych colníc v roku 1848 bola zriadená aj colnica v Samnaun-Compatsch. Zavedením cla sa zrazu skončil obchod s Tirolskom, pretože všetok tovar sa musel deklarovať do Samnaunu, čo bolo pre samnaunských roľníkov ekonomickou nevýhodou. V roku 1892 preto Federálna rada rozhodla, že údolie Samnaun je oslobodené od cla. Tento štatút si zachoval dodnes, hoci od roku 1912 vedie cez švajčiarske územie z Martina do Samnaunu prístupová cesta. Hostia túto ulicu láskyplne nazývajú „Adventure Street“ kvôli trom zostávajúcim jednopruhovým tunelom a veľkolepej trase. Prví turisti prišli do Samnaunu aj po ceste: Po otvorení Samnaunerstrasse netrvalo dlho a v Samnaun boli otvorené prvé hostince. Špeciálne: V kantóne Graubünden bol až do roku 1925 zákaz jazdy motorových áut, takže hostia cestovali na kočoch ťahaných koňmi.

Jazyk v Samnaune

Pôvodne a až do 19. storočia väčšina ľudí hovorila v Samnaune po rétorománsky a rímske názvy polí o tom svedčia dodnes. Dnes sa v Samnaune hovorí tirolským dialektom; Vďaka tomu je Samnaun najmenšou jazykovou menšinou vo Švajčiarsku. Dôvody pre tirolský dialekt v Samnaun sú čulý obchod s Tirolskom, usadené tirolské rodiny v údolí Samnaun a náboženstvo: Samnaun zostal – podobne ako Tirolsko – po reformácii v 16. storočí prevažne katolícky. Ak by ste hľadali nového učiteľa alebo pastora v Samnaun, s radosťou by ste sa pozreli do Tirolska.


Lyžovanie Švajčiarsko

Server www.lyžovanie-alpy.sk ponúka ďalšie možnosti lyžovania vo Švajčiarsku na stránke:

Lyžovanie Švajčiarsko

lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop