lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop
  lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     slovinsko     kontakt  

LYŽOVANIE TALIANSKO:
 DOLOMITI SUPERSKI
 Sella Ronda
 Val Gardena
 Val di Fassa
 Alta Badia
 Arabba - Marmolada
 Cortina d´Ampezzo
 Plan de Corones
 Val di Fiemme
 Alpe di Siusi
 Alta Pusteria
 San Martino Castrozza
 Valle Isarco
 Tre Valli
 Civetta
 ALTA VALTELLINA
 Livigno
 Bormio
 San Colombano
 Santa Caterina
 Passo dello Stelvio
 Val Senales
 SKIRAMA DOLOMITI
 Madonna di Campiglio
 Folgarida - Marilleva
 Tonale - Ponte di Legno
 Pinzolo
 Pejo
 Folgaria - Lavarone
 Paganella
 Monte Bondone
 VALLE d´AOSTA
 Cervinia - Valtournenche
 Courmayeur
 Gressoney
 Champoluc

 La Thuile
 Pila
 PIEMONTE
 Sestriere
 Sauze d'Oulx
 Bardonecchia
 Limone Piemonte
 Aprica
 Foppolo
 Sappada
 FRIULI V.GIULIA
 Piancavallo
 Forni di Sopra
 Ravascletto
 Tarvisio
 Sella Nevea
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIT ?
telefon: 0918-792636  telef. 0918 792 636
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lyžovanie Madonna di Campiglio

 

Lyžovanie Madonna di Campiglio patrí medzi najprestížnejšie zimné lyžiarske strediská v Taliansku. Údolie Val Rendena ponúka perfektný zimný servis, lyžiarske trate všetkých náročnosti, zjazdovky pre carving, milovníkov snowboardingu aj lyžovania vo voľnom teréne. Výučbu lyžovania zabezpečuje vyše 200 inštruktorov, každá lyžiarska škola vás naučí všetko, čo súvisí s témou lyžovanie. Madonna di Campiglio poriada kompletný program svetového pohára vo všetkých zimných disciplínach. Je tu viac ako 80 km zjazdoviek spolu s Pinzolo (v prepojení s Folgarida - Marilleva vyše 130km) lyžiarske trate (z toho 60% umelo zasnežované), 28 lanoviek a vlekov s prepravnou kapacitou 45.000 osôb za hodinu. Lyžovačka v Madonna di Campiglio patrí medzi najlepšie zážitky, aké môžete na lyžiach poznať, možno tu stretnete nejakú zo svetových celebrít, ako napr. Alberto Tomba?

Ubytovanie Madonna di Campiglio - výber Top-5

Pre ubytovanie v Madonna di Campiglio sú charakteristické ubytovacie zariadenia vyššej kategórie. Kvalitné rezidencie s apartmánovým ubytovaním striedajú štvor hviezdičkové hotely. My odporúčame rokmi overené a najpredávanejšie 3-4* ubytovacie kapacity:

Ubytovanie Alpensuite, lyžovanie Madonna Campiglio
Ubytovanie Gianna, lyžovanie Madonna Campiglio
Ubytovanie Ambiez, lyžovanie Madonna Campiglio
Ubytovanie Catturani, lyžovanie Madonna Campiglio
Ubytovanie Carlo Magno, lyžovanie Madonna Campiglio

Skimapa Madonna di Campiglio

Ski mapa Madonna di Campiglio

Lyžiarske stredisko Madonna di Campiglio

Lyžovanie Taliansko / Trentino / Madonna di Campiglio

Lyžovanie v číslach

Nadmorská výška850 - 2.500 m n.m.
Sezónanovember - apríl
Záruka snehu85% zasnežovanie
Vzdialenosť780 km Bratislava
 
Lanovky:Prevádzka: od 8:30 - 16:30 hod.
vleky 10
sedačky34
kabínky 17
Celkom61( 83.000 os./hod.)
 
Zjazdovky:km%
ľahké 60
40%
stredné68
45%
ťažké 22
15%
Celkom150km
150km = Folgarida + Marilleva + Pinzolo + Madonna Campiglio

Hodnotenie

Lyžovanie  hodnotenie (5*)
Snowboard / freestyle  hodnotenie (5*)
Freeride  hodnotenie (4*)
Rodina / deti  hodnotenie (3*)
Après-ski  hodnotenie (5*)
Bežky  hodnotenie (4*)
Turistika  hodnotenie (4*)
Skipass  hodnotenie (5*)
Ceny  hodnotenie (3*)
hodnotenie lyžiarske stredisko Madonna di Campiglio
Hodnotenie 4,2
Madonna di Campiglio

Najdlhšia zjazdovka - vedie zo sedla Groste (2.504m) do údolia => dĺžka 8km, prevýšenie 824m, obtiažnosť ľahká, sklon 8,3° = 9,2%.
Najťažšia zjazdovka - Spinale Direttissima, vedie z Monte Spinale (2.101m) do M. Campiglio (1.524m), čierna, dĺžka 2.400, prevýšenie 577m, sklon 17,4° = 19,3%.
Nočné lyžovanie - zjazdovky s umelým osvetlením sa nachádzajú v každej časti strediska. Lyžovanie do 21:00-23:00 hod. podľa aktuálneho rozpisu za cca € 10,- poplatok. 1. nočné lyžovanie Folgarida 1300 - „Stadio Slalom Iluminata“ osvetlenie sa nachádza na spodných 400m najťažšej zjazdovky v stredisku, súbežne vedie dvojsedačka Ottava 350m. 2. nočné lyžovanie Marilleva 1400 - Pista Biancaneve Iluminata. 3. nočné lyžovanie Madonna di Campiglio - Slalomový štadión Miramonti s umelým osvetlením.

Ski bus Campiglio-Pinzolo - Medzi Campo Carlo Magno a Pinzolo premávajú ski busy, ktorými sa dostanú hostia ubytovaní v miestnych hoteloch k lanovkám. Zastávky sú pri hoteloch a nástupných staniciach na lanovkyy. Na ski bus platí ten istý lyžiarsky lístok (skipas), ako na lyžiarske vleky. Teda ski bus je ďalší dopravný prostriedok, ktorého používanie je neobmedzené v cene zakúpeného viacdňového skipasu.

V údolí Val di Sole premávajú skibusy na trase Malé - Marilleva 900 - Passo Tonale, ďalšia linka vedie medzi strediskami Peio Fonti - Marilleva 900.

Vlak Dolomiti Express premáva z Trenta do Malé, Dimaro, Commezzadura, Marilleva. Je v cene skipasu. Výhodou je, že štartuje neďaleko hlavného nástupišťa v Trento, kam premávajú medzinárodné rýchliky. Za hodinu a pol sa dostanete z hlavného mesta regiónu na lyžiarske svahy. Nemusíte riešiť dopravu, ani nepriaznivé počasie a problémy s jazdou po zasnežených horských cestách. Zaparkujete v Trento a vlakom sa dostanete až priamo k lanovke v Commezzadura, alebo v Marilleva 900. Denne vyše 10 vlakov.


Skipass Madonna di Campiglio

Lyžiarska oblasť Skirama Dolomiti má takmer garantované slnečné počasie, službami a pohostinnosťou sa stáva z roka na rok obľúbenejšou. Osem stredísk uspokojí od začiatočníkov cez rodiny aj najpokročilejších lyžiarov, taktiež milovníkov bielej stopy a snowboardu. K dispozícii je 8 lyžiarskych areálov: Madonna di Campiglio, Pinzolo vo Val Rendena, Tonale-Ponte di Legno, Marrileva-Folgarida, Pejo vo Val di Sole, Folgaria-Lavarone, Paganella, Monte Bondone vo Val dell Adige. Celkom 380km lyžiarskych tratí (82% technické zasnežovanie), 150 vlekov a lanoviek s prepravnou kapacitou 210.000 osôb za hodinu. Garancia snehu od novembra do apríla, lyžovanie na ľadovci Presena.

Skipass Madonna di Campiglio / SUPER-SKIRAMA 2014-15

Skipass Super-Skirama

Skipass SuperSkirama (• 380 km • 150 vlekov • 8 stredísk) / oblastný skipas
Miestny skipas Campiglio
Skirama Adamelo Brenta

Skipasy platnosť, pôsobnosť

  • Miestny skipas - platnosť len v jednom lyžiarskom stredisku.
  • Skirama Adamelo Brenta 1-dňové lyžovanie v každom stredisku Skirama.
  • Super-Skirama - pôsobnosť vo všetkých strediskách neobmedzene.

Zimná dovolenka Madonna di Campiglio

Zimná dovolenka

Najobľúbenejšia talianska zimná dovolenka pre slovenských a českých lyžiarov vznikla spojením stredísk Madonna di Campiglio - Pinzolo - Marilleva - Folgarida. Zimná dovolenka v Taliansku je populárna takmer ako letná. Jedinečné Dolomiti poskytujú skvelé prírodné podmienky pre lyžovanie, unikátne horské prostredie, tunajšie Alpy tvorí dolomit, preto "Dolomiti". Taliani sú majstri v príprave zjazdoviek, preto je zážitok zo zimnej dovolenky v Taliansku špičkový. Medzi najlepšie zimné strediská Talianska patrí Madonna di Campiglio. Ponúka eleganciu a štýl.

Tu platí nechať sa vidieť, užívať si a nakupovať. Dômyselné prepojenie okolitých stredísk ponúka príležitosť navštíviť a vychutnať si jedinečné a prestížne lyžiarske stredisko aj menej solventnej klientele. Ubytovanie v okrajových apartmánových strediskách Pinzolo, Folgarida a Marilleva a ďalších obciach v údolí Val di Sole (Male, Croviana, Monclassico, Dimaro, Carciato, Costa Rotian, Almazzago, Mastellina, Mestriago, Commezzadura, Daolasasa, Piano Mezzana, sa dá zrealizovať za podstatne nižšie ceny. Spoločný skipas a spojenie vlekmi a zjazdovkymi priamo do centra lyžiarskej oblasti, ktorá sa nachádza pod alpským masívom Dolomiti Brenta a najvyšším štítom Cima Tosa 3.175m, je vysokou pridanou hodnotou lyžiarskeho zážitku aj pre klientov z okolitých menších zimných stredísk.

Lyžovačka

Stredne náročné až ľahké zjazdovky dominujú v celej oblasti Madonna Campiglio – Pinzolo – Folgarida – Marilleva. Vyhovujú dobrým rekreačným lyžiarom. Začiatočníci si nájdu miesto na miernych svahoch v údolí, nároční lyžiari majú v každej časti lyžiarskeho strediska nejakú čiernu zjazdovku. Lyžiarske školy sa hemžia skupinkami žiakov a inštruktorov najrôznejšej zdatnosti. Množstvo významných termínov v kalendári prispieva k rušnej atmosfére. Významná postava svetového lyžovania, slalomár Alberto Tomba známy pod prezývkou „La bomba“ je tu v Madonne Campiglio doma. Lyžovačka je skutočne výnimočná, tunajší mix prírodných terénov, skvelo pripravené zjazdovky, takmer zaručené slnečné počasie, krásne panorámy toria dohromady jedinečnú značku - Madonna di Campiglio, na ktorú sú Taliani hrdí a tí si na značky potrpia ;-)

Snowboard / freestyle

Pre priaznivcov snowboardu a freestyle je k dispozícii 700m dlhý Ursus snowpark v hornej časti Grosté 2.500m. Tri rôzne obtiažnosti v nádhernom prostredí masívu Brenta ponúkajú všetko potrebné pre zábavu začiatočníkov aj pokročilých. U-rampa, štvrť-rampa, boardercross, skoky, zábradlia. Funpark patrí medzi najvýznamnejšie v Európe. Pravidelne sa tu konajú závody svetového poháru vo Freestyle, do Ursus-parku chodia trénovať špičkoví majstri freestyle. V Pinzolo je menší snowpark Brentapark so skokmi a koľajnicami pre začiatočníkov aj mierne pokročilejších.

Freeride

Množstvo voľných terénov sa nachádza takmer v každej časti lyžiarskeho strediska, v Madonna di Campiglio na Monte Spinale, na Groste, Cinque Laghi, Pradalago, ale aj medzi stromami vo Folgarida a Marilleva. Po každom snežení sú ponechané zjazdovky Spinale č70 a Pancugolo č90 (obe čierne) jeden deň bez úpravy ratrakom (s označením „lyžovanie na vlastné riziko“), pre priaznivcov jazdy v hlbokom snehu. Oveľa atraktívnejšie terény v hlbokom snehu sa nachádzajú v neďalekom stredisku Tonale, na ľadovci Presena - prístupný na spoločný skipas Skirama.

Beh na lyžiach

Ponuka pre bežcov, ktorí milujú beh na lyžiach je bohatá. Celkom 34 km bežeckých tratí od jednoduchých, testovacia stopa 500m, detská stopa 2km, až po náročné, napr. 7,5km Worldcup trať, alebo 10km výšková stopa, či 5km šprintérska stopa. Bežecký areál sa nachádza v časti Campo Carlo Magno (1.700m). V oblasti Pinzolo (780m) sa nachádza ďalší bežkársky okruh.

Rodina, deti

Stredisko Madonna di Campiglio sa nijako špeciálne nezameriava na rodiny. Pre deti a rodiny je skôr prispôsobené Folgarida a Marilleva, okrajové časti lyžiarskeho strediska. Opatrovanie detí v Madonne Campiglio je ponechané na rodičovskú starostlivosť. Materská škôlka v Pinzolo opatruje deti od 3 mesiacov. Detské lyžiarske školy od 4 rokov majú vlastné areály s atrakciami, výučba lyžovania hravou formou. Deti do 8 rokov lyžujú v Madonna di Campiglio zdarma.

Après-Ski / zábava

K zážitkom zo skvelej lyžovačky patrí aj zakončenie dňa vo veľkom štýle. Nespočetné bary a kaviarne, ako aj chaty na svahoch ponúkajú príležitosti na zábavu po dni prežitom na lyžiach. Madonna Campiglio aj Pinzolo ponúkajú elegantnú atmosféru a štýl harmonizujúci s duchom hôr. Po večeri na horskej chate, alebo v modernej reštaurácii môžete pokračovať v après-ski štýlovejšie než iba požívaním alkoholu, napr. zábavou v tanečných kluboch Mood Club, Zangola, Cliffhanger a ďalších, kde sa dá zakončiť deň vo veľkom štýle.

Turistika / zimné aktivity

Oblasť Skirama Dolomiti nepatrí medzi špecialistov na turistické chodníky. V okolí Madonna Campiglio na prechádzky poslúži najmä údolie Val Rendena, kde je 20km turistických trás. Vyše desiatky hotelov ponúka wellness pre verejnosť. Masáže, sauna, kozmetika prispejú k príjemnému tráveniu zimnej dovolenky na horách. Turistické agentúry organizujú vychádzky na snežniciach, alebo safari v hlbokom snehu so sprievodcom, lezenie v ľadových stenách, motorové skútre, tenis, klzisko, jazda na saniach ťahaných koňmi, sane so psím záprahom, paragliding, curling, tenis. V lete skvelá túra medzi štítmi Dolomiti di Brenta, známa Via delle Bocchette.

Zimná dovolenka Madonna Campiglio je vhodné riešenie pre každého, kto hľadá výnimočné zážitky, atraktívne prostredie, originálny štýl, výbornú lyžovačku.


Svetový pohár v lyžovaní Madonna di Campiglio

Svetové lyžiarske súťaže majú v zozname podujatí zaradené aj stredisko Madonna di Campiglio. Svetový pohár v lyžovaní sem prvý krát zavítal v roku 1967. Odvtedy sa v Madonne stretli najlepší slalomári viac než tridsať krát. Najviac víťazstiev tu zaznamenal Ingemar Stenmark, celkom 12, z toho 5 krát v slalome. Hneď druhým najúspešnejším slalomárom je Alberto Tomba, ktorý vyhral na domácich svahoch tri slalomy SP. Na prelome storočí sa svetový pohár v lyžovaní konal v tomto stredisku takmer každý rok, neskôr sa periodicita znižovala.

Posledné podujatia SP sa tu konali v rokoch 2000, 2001, 2003, 2005, 2012 a najbližší slalom je naplánovaný na 22. 12. 2014. Najlepší slalomári r. 2012 Hirscher, Neureuther, Yuasa. Zjazdovka Canalone Miramonti s umelým osvetlením má maximálny sklon 60% (priemerný sklon 27%). Dĺžka svahu je 470m, začiatok v nadmorskej výške 1.725m a cieľ v 1.545m, prevýšenie 180m. Zaužívaný je názov zjazdovky 3Tre. Vďaka osvetleniu zjazdovky tu organizátori pripravujú atraktívny nočný závod - slalom mužov.

Domov Alberta Tombu

Medzi najúspešnejších slalomárov na listine Modonna Campiglio patrí aj domáci pretekár Alberto Tomba, ktorý tu zvíťazil v rámci svetového pohára tri krát v rokoch 1987, 1988 a 1995, štyri krát skončil druhý. Úspešnejším bol iba legendárny Švéd Ingemar Stenmark. Alberto Tomba má v zbierke tri zlaté a dve strieborné medaily z olympiád, je dvojnásobným majstrom sveta v slalome a obrovskom slalome z r. 1996 v Sierra Nevade, 88 krát stál na stupňoch víťazov vo svetovom pohári, z toho 50 krát zvíťazil. Jeho štyri slalomové glóbusy, štyri obrákové glóbusy a jeden veľký glóbus tvoria úctyhodnú zbierku.

Výsledky SP slalom:

2015/16 - 1. Kristoffersen, 2. Hirscher, 3. Schwarz,
2014/15 - 1. Neureuther, 2. Dopfer, 3. Byggmark,
2012/13 - 1. Hirscher, 2. Neureuther, 3. Yuasa,
2005/06 - 1. Rocca, 2. Raich, 3. Palander,
2003/04 - 1. Kostelič, 2. Rocca, 3. Pranger,
2001/02 - 1. Miller, 2. Rocca, 3. Stiansen,
2000/01 - 1. Matt, 2. Schilchegger, 3. Schönfelder,
1999/00 - 1. Jagge, 2. Raich, 3. Stangassinnger,
1996/97 - 1. Sykora, 2. Tomba, 3. Amiez,
1995/96 - 1. Tomba, 2. Dimier, 3. Ladstater,

Svetový pohár - program pretekov a výsledky SP v alpskom lyžovaní

Lyžovanie pomocou skimapy

Každý rekreačný lyžiar by mal vyskúšať lyžovanie v Madonna di Campiglio, zážitok jedinečnosti je zaručený. Lyžiarske stredisko MDC sa nachádza v údolí Val Rendena v Taliansku. Nádherné prostredie Dolomiti di Brenta poskytuje perfektný servis, lyžiarske trate všetkých náročností aj terény pre milovníkov freeride a snowboardu. Dve desiatky lyžiarskych škôl, skoro 150 inštruktorov vylepšia každému záujemcovi lyžovanie. Madonna di Campiglio sa zúčastňuje na programe závodov svetového pohára vo všetkých zimných disciplínach. Známa je pretekárska zjazdovka z Monte Spinale, bežkársky okruh Campo Carlo Magno, frestyle-ový areál Ursus. Pre lyžiarov rekreantov je k dispozícii viac ako 80km zjazdoviek (spolu s napojením Folgarida-Marileva vyše 130km) upravovaných lyžiarskych tratí ( 85% umelo zasnežovaných ), na ktorých premáva 55 lanoviek a vlekov.

Bližší pohľad na lyžovanie zo skimapy o Madone di Campiglio veľa napovie. V minulosti samostatné lyžiarske strediská Marilleva, Folgarida, Pinzolo, sa pripojili lanovkami a zjazdovkami do súvislého celku k najväčšiemu stredisku Madonnou Campiglio. Rôzne časti dnešného veľkého spoločného lyžiarskeho strediska sú navzájom odlišné, majú iný charakter, vyhovujú iným skupinám lyžiarov:

1 - Lyžovanie Folgarida

Údolie Val di Sole je dobre prístupné autom i železnicou z hlavného mesta Trento (50km), preto je cieľom lyžiarskych výletov domácich Talianov. Už v obci Dimaro (760m) sa dá odbočiť na cestu do hôr. Po niekoľkých kľukatých serpentínach sa dostanete do zimného strediska Folgarida v nadmorskej výške 1.300-1.400m, kde sa nachádzajú príjemné apartmánové domy a hotely. Odtiaľ vedú lanovky na medzistanicu Malghet Aut 1.800m a pokračujú ďalej na vrchol Monte Spolverino 2.090m. Ten je centrom lyžiarskej časti Folgarida, odtiaľ vedú zjazdovky naspäť do Folgaridy, ale aj do susedných Val Mastellina, cez vrchol Monte Vigo do Marilleva, ktorá leží na konci lyžiarskeho údolia Val Panciana, alebo do Madonny Campiglio. Vrchol Monte Vigo je dopravným uzlom medzi Madonnou, Marillevou a Folgaridou. Všetky lyžiarske výlety treba načasovať, aby ste sa cez tento vrchol vrátili včas do svojho strediska. Vleky premávajú od 8:30 do 16:30 hod.

Vrchná časť medzi Monte Spolverino a medzistanicou Malghet Aut je mierna, akási lyžiarska promenáda. Premávajú tu štyri sedačkové lanovky a dva vleky. Množstvo príležitostí na občerstvenie láka zvoľniť tempo a sledovať fanúšikov Freestyle v snowparku, alebo navštíviť rodinný park s pestrou ponukou zábavy na snehu, tubing, závodná lyžiarska trať, prvé krôčky vo freestyle, detský koberec.

Ak sa rozhodnete opustiť rušné Malghet Aut, máte na výber tri možnosti, čiernu, červenú a modrú zjazdovku, vedúce do Folgarida. Všetky tri pekne dlhé zjazdy vysekané lesom končia pri dolnej stanici niektorej z dvoch kabínkových lanoviek vo Folgarida 1400, alebo Folgarida 1300. Spodná časť čiernej zjazdovky je vybavená umelým osvetlením.

2 - Lyžovanie Marilleva

Asi 3km ďalej v údolí Val di Sole sa nachádza obec Daolasa (814m), odkiaľ vedie kabínková lanovka údolím Val Mastelina cez medzistanicu (1.370m) až na vrchol Solander (2.040m). Pod lanovkou vedie červená zjazdovka iba po medzistanicu. Pod Solanderom premáva sedačková lanovka. Späť do Daolasa je nutné použiť lanovku. Z vrcholovej stanice Solander je spojenie do Folgaridy, Marillevy aj Madonny Campiglio.

Pokračovaním ďalej do Val di Sole (údolie Slnka) asi 5km za Daolasa sa nachádza mestečko Mezzana a za riekou Marilleva 900, ďalšie nástupné miesto do lyžiarskeho strediska. Z Marillevy 900m premáva kabínková lanovka do Marilleva 1.400m. Tu je vybudované na rozľahlej náhornej planine zimné lyžiarske stredisko – jeho ubytovacia zóna. Množstvo veľkých rezidenčných domov s lacnými apartmánmi sa nachádza priamo na zjazdovkách pri nástupných staniciach lanoviek. Do Marilleva 1400 sa dostanete aj autom po kľukatej horskej ceste, ktorá je dobre udržiavaná, ale oplatí sa mať reťaze so sebou.

3 - Lyžovanie Pradalago

Z Monte Vigo je možné lyžovať tromi smermi – do Folgaridy, do Marillevy a do Madonna Campiglio. Do Madonny vedie niekoľko pekných červených a modrých zjazdoviek, hneď po dosiahnutí vrcholovej stanice lanovky Genziana (2.143m), ktorá vás presunie do rozľahlej oblasti snehových plání Pradalago. Tu premávajú tri sedačkové lanovky, jeden vlek a jedna kabínková lanovka. Pohodovú jazdu v tejto časti strediska sa oplatí absolvovať po všetkých možných variantách zjazdoviek do Campo Carlo Magno, Grosté aj M. Campiglio, Miramonti.

4 - Lyžovanie Cinque Laghi

Slalomový štadión Miramonti je centrálnym miestom lyžiarskeho diania v Madonna di Campiglio. Tu sa jazdí svetový pohár, tu je priestor pre nočné lyžovanie, odtiaľto štartuje kabínková lanovka do Cinque Laghi, kde ďalšie tri lanovky obsluhujú niekoľko krásnych červených, modrých aj čiernych zjazdoviek. Z vrcholovej stanice Patascoss pretekárskej zjazdovky Miramonti vedie sústava 3 lanoviek (Pinzolo-Campiglio Expres 4700m) až do susedného strediska Pinzolo - Dos del Sabion.

5 - Lyžovanie Pinzolo

V stredisku Doss Del Sabion-Pinzolo je k dispozícii 12 vlekov a lanoviek s prepravnou kapacitou 13.000 os/hod., 26 kilometrov upravovaných zjazdoviek, ktoré sa nachádzajú v nadmorskej výške 770-2.100m, 65% z nich je podporených technickým zasnežovaním. Na vrchol Doss del Sabion (2.100m) vedú lanovky z troch staníc v údolí. Z Pinzolo (770m) vedie kabínková lanovka na Pra Rodont (1.500m) a ďalej na vrcholový bod strediska pokračuje štvor-sedačka. Z údolnej stanice Tulot (853m) smeruje kabínka na Malga Cioca (pod ktorou vedie známa čierna zjazdovka Dolomitica Star. Tá začína na vrchole Doss del Sabion je dlhá 3,5km s prevýšením 1247m patrí ku skvelým výzvam pre majstrov lyží v oblasti Skirama. Tretím miestom, odkiaľ sa dostať na svahy v lyžiarskom stredisku Pinzolo je Madonna Campiglio, odkiaľ vedie Pnzolo-Campiglio Expres do časti strediska Monte Grual (1.963m). Tu sa nachádza Snowpark Brentapark.

6 - Lyžovanie Monte Spinale

Z Madonna di Campiglio (1.512m) vedie na vrchol Monte Spinale (2.101m) staršia kabínková lanovka Spinale Express. Priamo pod lanovkou sa tiahne krásna čierna zjazdovka Spinale, miestami poriadne strmá. Trocha vpravo si nájdu svoju červenú a ešte nejaké menej čierne trate vedúce k medzistanici sedačkovej lanovky Montagnoli stredne zdatní lyžiari. Smerom na Groste sa dá spustiť po krásnych vyhliadkových modrých zjazdovkách, ktoré lemujú vrch Monte Spinale trocha zoširoka a končia v údolí v časti Campo Carlo Magno, alebo ešte o niečo nižšie pri známom lyžiarskom moste pri stanici kabínkovej lanovky na Groste, kam už ani dobre navoskované lyže nedokážu bez paličkovania dokĺzať. Mimo upravených tratí poskytuje lyžovanie na Monte Spinale aj množstvo vhodných terénov na začiatočnícky freeride.

7 - Lyžovanie Groste

Neďaleko masívu Cima Brenta končia lanovky v sedle Passo Groste vo výške 2.500m. Na širokých pláňach sa nachádza niekoľko širokých vyratrakovaných pásov zjazdoviek, medzi ktorými si môžete vyskúšať ľahší freeride, jazdu v hlbokom snehu. Zjazdovky na Groste učarujú každému. Už príchod kabínkovou lanovkou Groste Expres, ktorá cez jednu medzistanicu prekoná za necelých 20 minút vzdialenosť 5,6km a výškový rozdiel takmer 800m je zážitkom. Výhľady na hory sú nádherné. Vo vrchnej časti Groste zaujme najvyššie položená štýlová reštaurácia, obrovský snowpark Ursus a panoráma. Strmé steny Pietra Grande na pravoboku, Cima Brenta vľavo predu nádherný pohľad do údolia Campiglio a na protiľahlé svahy Cinque Laghi a ľadovec Presena, vzadu údolie s jazerom Molveno. Deň strávený na slnkom zaliatych svahoch Groste patrí k nezabudnuteľným zážitkom z lyžovačky.

Lyžovanie na ľadovci

Madonna Campiglio nemá priamo na svojich svahoch žiadny ľadovec, avšak skibusom v rámci spoločného skipasu Skirama je možné navštíviť neďaleký ľadovec Presena, ktorý je vzdialený približne 40km po ceste skibusom a je prístupný z lyžiarskeho strediska Tonale-Ponte di Legno. Lyžovanie na ľadovci Presena umožní dovolenkovať s lyžami aj v neskorom jarnom období a je zárukou snehu (poistkou) aj v nepriaznivých zimách.


Alpy - Dolomiti Brenta

Južný okraj talianske Alpy tvoria rozlohou malé, ale obzvlášť atraktívne hory Dolomiti Brenta. Sú to vysoké a špicaté kamenné štíty s výškou nad tri tisíc metrov, ktoré obklopujú ľadovce. Najvyšie vrcholy Dolomiti Brenta sú Cima Tosa 3.175 m n.m a Cima Brenta 3.150 m n.m. Medzi vysokými skalnými vežami vedie známa turistická cesta Via delle Bocchette. Niekoľko dňová túra strednej obtiažnosti vedie po kamenných policiach v skalných stenách, ktoré striedajú kolmé rebríky a ľadovcové sedlá. Turistická cesta patrí k najkrajším letným alpským túram.

Via delle Bocchette začína v Madonna di Campiglio a vedie z Passo Groste (sem sa vyveziete lanovkou) po strmých stenách Cima Brenta až k jazeru Molveno. Dômyselne rozmiestnené horské chaty sú k dispozícii na prenocovanie. Niekoľko dňovú túru pod vedením skúseného sprievodcu zvládnu aj trénovanejší rekreační turisti, ktorí netrpia závratmi.

Najväčšia chránená prírodná oblasť v Trentino s rozlohou 600km2 je Park Adamello-Brenta, ktorí tvoria dve pohoria. Na západe sa tiahne žulový masív Adamello-Pressanella a na východe vápencové veže Dolomiti Brenta. Všetky charaktery horskej krajiny namixovali nádherný prírodný výtvor od strmých skalných štítov cez ľadovcové polia, pasienky plné kvetov, priezračne potôčiky, vodopády, nehybné hladiny jazier zrkadlia kopce, že nevidieť kde začína nebo a končí zem. Medveď hnedý tu vládne v mieri tetrovom, svišťom a horským kozám. Turisti si nájdu tisícky kilometrov chodníkov, trasy pre cyklistiku, v zime zasnežené svahy lákajú na lyže.


Lyžovanie Taliansko

Lyžiarsky portál lyžovanie-alpy.sk ponúka lyžovanie vo všetkých strediskách Talianska na stránkach:

Lyžovanie Taliansko