lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     slovinsko     kontakt  

LYŽOVANIE TALIANSKO:
 DOLOMITI SUPERSKI
 Sella Ronda
 Val Gardena
 Val di Fassa
 Alta Badia
 Arabba - Marmolada
 Cortina d´Ampezzo
 Plan de Corones
 Val di Fiemme
 Alpe di Siusi
 Alta Pusteria
 San Martino Castrozza
 Valle Isarco
 Tre Valli
 Civetta
 ALTA VALTELLINA
 Livigno
 Bormio
 San Colombano
 Santa Caterina
 Passo dello Stelvio
 Val Senales
 SKIRAMA DOLOMITI
 Madonna di Campiglio
 Folgarida - Marilleva
 Tonale - Ponte di Legno
 Pinzolo
 Pejo
 Folgaria - Lavarone
 Paganella
 Monte Bondone
 VALLE d´AOSTA
 Cervinia - Valtournenche
 Courmayeur
 Gressoney
 Champoluc

 La Thuile
 Pila
 PIEMONTE
 Sestriere
 Sauze d'Oulx
 Bardonecchia
 Limone Piemonte
 Aprica
 Foppolo
 Sappada
 FRIULI V.GIULIA
 Piancavallo
 Forni di Sopra
 Ravascletto
 Tarvisio
 Sella Nevea
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIT ?
telefon: 0918-792636  telef. 0918 792 636
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lyžovanie Sestriere / Vialattea

 
Navigácia: Lyžovanie > Taliansko > Sestriere

Najlepšie lyžiarske stredisko v Piemonte - Sestriere (1.350-2.800m.n.m.) je z veľkého lyžiarskeho zoskupenia Vialattea, čo je lyžiarska oblasť, štyroch piedmonských stredísk: Sestriere, Sanze d´ Oulx, Sansicario, Cesana a piateho na francúzskej strane hôr Montgenevre. Všetky sú vzájomne prepojené tak, že na lyžiach môžete absolvovať 214 zjazdoviek, spolu viac ako 400 km upravených lyžiarskych tratí. Lyžiarske stredisko Sestriere patrí medzi strediská olympijske. V roku 2006 sa podieľalo na XX. ZOH v Turíne alpskými disciplínami. Bola to druhá talianska zimná olympiáda po Cortine d´Ampezzo 1956. Atraktívne je sestrierske nočné lyžovanie, perfektne upravené zjazdovky, zasnežovanie, množstvo bufetov priamo na svahu. Sezóna začína na prelome novembra a decembra a končí za polovicou apríla. Lyžovanie Sestriere poskytuje lyžiarsky zážitok hodný 5 (*).

Ubytovanie Sestriere - ToP-5

Olympijskú atmosféru v Sestriere stále cítiť, množstvo súvisiacich miestnych názvov a monumentov pripomína 5 olympijskýh kruhov a významnosť niekdajšieho súkromného lyžiarskeho strediska, ktoré patrilo veľkej automobilke z neďalekého Milána. Slúžilo na rekreáciu zamestnancom. Dnes hotely fungujú v štandardnom turistickom režime. Vďaka množstvu kvalitnej lyžovačky v okolí nemajú núdzu o klientelu. Na dovolenkový pobyt odporúčame vyskúšané a osvedčené ubytovanie v Sestriere:

Ubytovanie Cavalieri, lyžovanie Sestriere
Ubytovanie Cristallo, lyžovanie Sestriere
Ubytovanie Biancaneve, lyžovanie Sestriere
Ubytovanie Club Palace, lyžovanie Sestriere
Ubytovanie Roseo, lyžovanie Sestriere

Skimapa Sestriere / Vialattea

Ski mapa Sestriere

Lyžiarske stredisko Sestriere / Vialattea

Lyžovanie Taliansko / Piemonte / Sestriere

Lyžovanie v číslach

Nadmorská výška1.360 - 2.750 m n.m.
Sezónadecember - apríl
Záruka snehu45% zasnežovanie
Vzdialenosť1.157 km Bratislava
 
Lanovky:Prevádzka: od 8:30 - 16:30 hod.
vleky 21
sedačky34
kabínky 7
Celkom63( 110.000 os./hod.)
 
Zjazdovky:km%
ľahké 96
24%
stredné220
55%
ťažké 84
21%
Celkom400km
400km = celá oblasť Vialattea

Hodnotenie

Lyžovanie  hodnotenie (5*)
Snowboard / freestyle  hodnotenie (4*)
Freeride  hodnotenie (5*)
Rodina / deti  hodnotenie (4*)
Après-ski  hodnotenie (5*)
Bežky  hodnotenie (4*)
Turistika  hodnotenie (3*)
Skipass  hodnotenie (5*)
Ceny  hodnotenie (3*)
hodnotenie lyžiarske stredisko Sestriere / Vialattea
Hodnotenie 4,2
Sestriere / Vialattea

Najdlhšia zjazdovka - Monte Fraiteve - Sansicario Pariol, dĺžka 7 km • Výškový rozdiel 1100 m.
Najťažšia zjazdovka - La Motta, dĺžka 800m prevýšenie 320m, v časti Sestriere.
Nočné lyžovanie - krásna čierna osvetlená FIS zjazdovka Kandahar priamo nad dedinou Sestriere.
Tip-Top zjazdovky - 1., zjazdovka Croce (93) v časti Cesana vedie z vrcholu Colle Bercia (2.293m) k spodnej stanici lanovky Sagnalonga (1.537m), obtiažnosť červeno-čierna. 2., zjazdovka Kandahar Banchetta na ktorej sa jazdí zjazd svetového pohára.


Skipass Sestriere / Vialattea

Skipas Vialattea platí v strediskách: Sestriere, Sauze d´Oulx, Sansicario, Cesana, Oulx, Claviere, Pragelato. Skipass poskytuje zľavy v mimosezóne t.j. 6.12.-21.12 a 6.4.-12.4. Zvýhodnenou skupinou sú deti mladšie ako 8 rokov a seniori nad 75r.
Skipas Montiluna je cenovo výhodnejší (cca -30%), platí v strediskách Cesana, Claviere.
Skipass Montiluna / Montgenevre platí v strediskách Cesana, Claviere a Montgenevre
Skipas Vialattea Internazionale platí vo všetkých strediskách: Sestriere, Sauze d´Oulx, Sansicario, Cesana, Oulx, Claviere, Pragelato a Montgenevre. 6 dňový € 240,-

Skipass VIALATTEA 2014-15

Skipass Vialattea, Sestreire

Skipass Vialattea (• 400 km • 60 vlekov • 8 stredísk) / oblastný skipas
Miestny skipas Sestriere
Montiluna skipas

Zimná dovolenka Sestriere / Vialattea

Zimná dovolenka

Lyžiarska oblasť Vialattea na hraniciach Francúzska a Talinska je zameraná na zimné športy. Zimná dovolenka Sestriere uspokojí každého milovníka hôr, ale orientácia na lyžovanie je tu citeľne dominantná. Zimné Olympijské hry 2006 Turin prebiehali v strediskách Vialattea. V Sestriere sa konalo alpské lyžovanie. Skoky a behy na lyžiach v neďalekom Pragelato, stredisko Sauze d´Oulx bolo centrom pre akrobatcké lyžovanie, Cesana pre biatlon, sánkovanie a časť alpských disciplín. Bardonechia bola dejiskom snowboard a freestyle disciplín.

Kvalita športovísk zodpovedá olympijským podmienkam. Infraštruktúra je taktiež výborná. Program lyžiarskych závodov je každú zimu bohatý, od miestnych detských až po medzinárodné preteky najvyššej úrovne vrátane svetového pohára v lyžovaní a ZOH. Zimná dovolenka Sestriere vyhovie športovo založeným priaznivcom lyžovania, ale z bohatej ponuky si každý milovník lyží vyberie zjazdovky vhodné pre seba.

Lyžovačka

Týždňová lyžovačka v strediskách Vialattea je pestrou ponukou možností. Približne 400km upravených zjazdoviek všetkých obtiažností zaraďuje Sestriere do top-5 talianskych lyžiarskych oblastí. Športový charakter strediska určuje prevažné množstvo červených zjazdoviek. Bohatá ponuka lyžovačky je výhodou aj pre rekreačných lyžiarov. Na svoje si prídu začiatočníci a rodiny s deťmi, pre ktorých sa z toho množstva upravených svahov nájde takmer stovka modrých kilometrov. Kvalitné bubnovité svahy a čierne zjazdovky, ktorých je k dispozícii 80km, vytrápia aj skúsených majstrov lyžovania.

Rozľahlosť areálu láka na poznávanie všetkých kútov a podniknutie ski-tour. Prelyžovanie z jedného konca na druhý sa dá zvládnuť za jeden deň, my sme to skúsili s miestnym inštruktorom (istejšie v hmlistom počasí, pretože je tu dosť príležitostí kde sa stratiť). Do záverečnej sme sa v pohode vrátili späť na svah priamo nad našim hotelom v centre Sestriere, kde sme ešte poriadne rozjazdili čerstvo napadnutý prašan. Príležitostí na freeride je v sestriere neúrekom. Celý týždeň sa dá vymýšľať nový program, na nových zjazdovkách.

Snowboard / freestyle

Pre priaznivcov snowboardovania a freestyle je k dispozícii 6 snowparkov, v každej časti Vialattea si milovníci freestyle nájdu miesto pre nácvik skokanských kúskov a trikov na lyžiach či snowboarde. Snow park v Sestriere sa rozprestiera na dĺžke 300 metrov vedľa sú dva paralelné lyžiarske vleky. Tri rady konštrukcií sú usporiadané podľa stupňa náročnosti.

Freeride

Obrovské možnosti skutočne panenského terénu pre freeride sa nachádzajú takmer vo všetkých častiach strediska Vialattea popri zjazdovkách, v lese. Koho nebaví križovanie vyjazdených stôp iných lyžiarov, ale má chuť na panenský prášok, môže zvoliť miestneho freeride sprievodcu. Pre prípad vysokých nárokov je k dispozícii aj vrtuľník, ktorým sa dostanete na tie najkvalitnejšie odľahlé svahy.

Beh na lyžiach

Ponuka pre beh na lyžiach je primeraná. Celkom 50 km bežeckých tratí, tie najlepšie samozrejme v olympijskom Pragelato, 9km sa nachádza v Sestriere za poplatok, v Claviere-Mongenevre 15km pre klasiku aj korčuliarske techniky behania.

Rodina, deti

Lyžiarske stredisko Sestriere sa nijako špeciálne nezameriava na rodiny. Aj tak je tu pre deti a rodiny dostatok všetkých dôležitých podmienok. Detské zľavy na lanovky a vleky, opatrovateľské služby, detské škôlky lyžovania a inštruktori, zóny pre začiatočníkov, pásové vleky pre deti.

Après-Ski / zábava

Sestriere je kozmopolitné a živé lyžiarske stredisko, okrem miestnych Talianov priťahuje mnoho zahraničných návštevníkov. Hlavná ulica ponúka veľa barov a reštaurácií, cez víkend sa stáva hlavnou promenádou plnou ľudí v celej svojej paráde. stredisko Sestrier aj jeho susedné časti majú slušnú ponuku pre aprèski a zábavu.

Po dni strávenom na zjazdovke nastáva čas pre Pinkies pizzeriu, ktorá sa zdá byť miestom pre zdieľanie zážitkov zo dňa na lyžiach. Neskôr možno príde vhod Igloo bar s hudbou a živou atmosférou. Pre tých, ktorí hľadajú zábavu do skorých ranných hodín je Tabata diskotéka. Ak máte chuť spievať, potom sa skúste Al Kovo karaoke. Osteria Barabba je príjemný vínny bar / reštaurácia. Miestne špeciality z typických miestnych potravín skúste v Osteria Barabba alebo Mama Lia.

Turistika / zimné aktivity

Všetky zimné aktivity sú v strediskách Vialattea k dispozícii. Lezenie v ľade, heliskiing, snowcat, prírodné klzisko, paragliding, turistické chodníky, výpravy na snežniciach, výlety na snežných skútroch, tenisové a squashové haly. Wellness služby sa nachádzajú najmä v hoteloch Sestriere, zameriavajú sa na sauny, masáže, fitness. Ideálna zimná dovolenka pre každého milovníka hôr.


Svetový pohár v lyžovaní Sestriere

Príležitostne býva lyžiarske stredisko Sestriere zaradené do seriálu pretekov o svetový pohár v alpskom lyžovaní. Do Sestrier chodievajú závodiť muži aj ženy, sveťák sa tu organizoval naposledy v r. 2009. História vrcholového pretekania sa začala písať roku 1983. Univerzálnosť zjazdoviek umožňuje poriadať závody v slalome, obráku i zjazde. Na listine víťazov svetového pohára v Sestriere čítame mená Romed Baumann, Didier Cuche, Fabiene Suter, Andrea Fischbacher, Lindsey Vonn, Bode Miller, Anja Paerson, Kalle Palander, Marlies Schild, Hermann Maier a ďalší skvelí pretekári, ktorých lyže zanechali stopu na tunajších svahoch. Najúspešnejším je Talian Alberto Tomba, ktorý uspel v Sestriere 6 krát, 5x v slalome a jedno víťazstvo má za obrovský slalom.

V Sestriere sa nachádzajú zjazdovky pre FIS preteky v časti Alpette priamo nad hotelmi v Sestriere. Tu sú osvetlené trate pre slalom G.A.Agnelli (trať nesie meno po zakladateľovi lyžiarskeho strediska - šéfa Torínskej automobilky, ktorý začal s výstavbou Sestriere r. 1920) a obrák trať Sises. V časti Borgata sa nachádza zjazdovka pre zjazd - Kandahar Banchetta, ktorá vedie z najvyššieho miesta lyžiarskej oblasti Via Lattea. Štart je vo výške 2.686m pre ženy, alebo 2.800m pri zjazde mužskom a cieľ 1.886m, prevýšenie 800m (914m), dĺžka 2.965m (3.299m).

Výsledky SP-muži Sestriere:

2008/09 - GS - 1. Cuche, 2. Goergl, 3. Raich,
2004/05 - SL - 1. Miller, 2. Zurbriggen, 3. Palander,
2003/04 - GS - 1. Palander, 2. Schoenfelder, 3. Pranger,
2003/04 - SG - 1. Maier, 2. Eberharter, 3. Gruber,
2003/04 - DH - 1. Rahlves, 2. Strobl, 3. Eberharter,

Výsledky SP-ženy Sestriere:

2007/08 - SG - 1. Suter, 2. Fischbacher, 3. Riesch,
2007/08 - DH - 1. Vonn, 2. Vanderbeek, 3. Fanchini,
2003/04 - GS - 1. Paerson, 2. Karbon, 3. Meissnitzer,
2003/04 - SL - 1. Schild, 2. Schleper, 3. Poutiainen,
2003/04 - SG - 1. Styger, 2. Riesch, 3. Dorfmeister,

Svetový pohár - program pretekov a výsledky SP v alpskom lyžovaní

Grajské Alpy

Jedným z najväčších horských útvarov Západných Álp sú Grajské Alpy (Graian Alps), ktoré tvoria severnú časť Talianska západne od mesta Torino. Známejšie sú pod názvom Parco Nazionale Gran Paradiso. Menšia časť Grajských Álp zasahuje až na územie Francúzska. Na západe hraničia s francúzskym národným parkom Vanoise. Lyžiarska oblasť Vialattea je najvýznamnejším lyžiarskym strediskom v tejto časti Alpského masívu, tvorí turisticky zaujímavý celok, ktorý priťahuje množstvo návštevníkov najmä v zimnom období za účelom lyžovačky.

Správnym centrom Národného Parku Gran Paradiso je obec Cogne. Množstvo turistických chodníkov vytvára sieť značených trás, ktoré vedú až na zaľadnené vrcholce siahajúce nad 3000m. Najväčším ľadovcom z veľkého počtu, ktorým disponujú Grajské Alpy je Ghiacciao del Rutor. Vyše 900 ha ľadu sa nachádza nad údolím La Thuile a má rozmery cca 4km do šírky i dĺžky. Rozkladá sa vo výške 3.480m - 2.640m. Najvyšším vrcholom je Gran Paradiso (4.061m). Z chránených živočíchov tu možno vidieť kamzíka, kozorožca, orla skalného.


Lyžovanie Taliansko

Lyžiarsky portál lyžovanie-alpy.sk ponúka lyžovanie vo všetkých strediskách Talianska, ktoré sú na stránkach:

Lyžovanie Taliansko
lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop