lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     slovinsko     kontakt  
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIŤ ?
telefon: 02-54640661, 02-54640662  telef. 02-54640661
fax: 02-54640663  fax. 02-54640663
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
ICQ kontakt  icq. # 353313915
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lyžovanie Avoriaz / Portes du Soleil

 
Navigácia: Lyžovanie > Francúzsko > Avoriaz

Lyžovanie Avoriaz (950 - 2.466 m) - medzi Ženevským jazerom a Mont Blancom sa nachádza najrozsiahlejšia lyžiarska oblasť sveta Les Portes du Soleil. Centrum tejto švajčiarsko-francúzskej lyžiarskej oblasti sa nachádza vo Francúzsku. Dvanásť menších aj väčších, navzájom pospájaných lyžiarskych stredísk ponúka návštevníkom široké možnosti objavovania stále nových terénov na niekoľko zimných sezón. Centrálnu polohu v Potes du Soleil má francúzske lyžiarske stredisko Avoriaz, ktoré ponúka najviac "domácej" lyžovačky a nádherné dovolenkové prostredie horskej osady v nadmorskej výške 1.800 m. Zimná romantika pre malých i veľkých, zážitok z lyžovačky pre celú rodinu. Komu sa máli 80 km domácej lyžovačky vyráža na 650 km ski-tour medzinárodných zjazdoviek.

Ubytovanie Avoriaz - Top5

Návštevníkom Avoriaz sa núka ubytovanie v známom francúzskom horskom štýle, obrovské rezidenčné domy s množstvom príjemne (stredno-triedne) vybavených apartmánov. Hlavným argumentom francúzskeho ubytovania v horách je "bývať na zjazdovkách" účelne a vkusne, nech sa páči:

Rezidencia Les Balcons du Soleil, Avoriaz
Rezidencia Les Portes du Soleil, Avoriaz
Rezidencia Épicéa, Avoriaz
Rezidencia Saskia Falaise, Avoriaz
Hotel Neige et Roc, Avoriaz
Ubytovanie Avoriaz (-7-) ďalšie ubytovacie zariadenia v Avoriaz

Lyžiarske stredisko Avoriaz / Portes du Soleil

Lyžovanie Francúzsko / Rhone Alpes / Avoriaz
Ski mapa Avoriaz

Ski mapa Avoriaz (jpg) Ski mapa Portes Soleil (pdf)

Hodnotenie


Lyžovanie  hodnotenie - rating (5*)
Snowboard / freestyle  hodnotenie - rating (5*)
Freeride  hodnotenie - rating (3*)
Rodina / deti  hodnotenie - rating (4*)
Apres-Ski  hodnotenie - rating (4*)
Bežky  hodnotenie - rating (5*)
Turistika  hodnotenie - rating (5*)
Skipass  hodnotenie - rating (5*)
Ceny  hodnotenie - rating (3*)

Lyžovanie


Nadmorská výška: 950 - 2.466 m n.m.
Sezóna: december - apríl
Záruka snehu: zasnežovanie 40%
Vzdialenosť: Bratislava - Avoriaz 1.126 km

Vleky 109
Sedačky 83
Kabínky 14
- - - - - - - - - - - - -
Spolu: 206 ( kapacita 258.200 os./hod.)

Zjazdovky ľahké 340 km / 53%
Zjazdovky stredné 240 km / 36%
Zjazdovky ťažké 70 km / 11%
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Spolu: 650 km

Skipass Portes du Soleil 2013-14

Skipass Portes du Soleil

Skipass Portes du Soleil / oblastný skipass (• 650 km • 206 vlekov • 12 stredísk)

Zimná dovolenka, lyžovačka

Lyžiarska oblasť Les Portes du Soleil ponúka 650km zjazdoviek / 346km ľahké / 246 stredne ťažké / 58km ťažké. Vleky 109 / lanovky 83 / kabínky 14, celkom 206 dopravných lanových zariadení. Zimná sezóna začína v polovici decembra a trvá takmer do konca apríla aj vďaka precíznemu zabezpečeniu technickým zasnežovaním (330 ha).

Poradie najväčších lyžiarskych stredísk - oblastí

650 km - Portes du Soleil (F-CH)
600 km - 3Vallées (F)
530 km - Zillertal (A)
512 km - Davos (CH)
425 km - Paradiski (F)
400 km - Vialattea (I-F)
350 km - Sella Ronda (I)


Lyžiarske stredisko Portes du Soleil

Rozsiahlu oblasť, ktorú pokrýva lyžiarske stredisko Portes du Soleil je možné prirovnať k podobným obrovským lyžiarskym areálom Ski-Amadé v Rakúsku, alebo Dolomiti Superski v Taliansku. Sú to rozľahlé lyžiarske celky, na ktorých sa nachádza množstvo lyžiarskych stredísk, ktoré majú snahu pospájať sa navzájom, aby návštevníkovi-lyžiarovi spoločne ponúkli väčšiu dávku lyžovačky. Ideálne je ak sa podarí také prepojenie vlekmi a zjazdovkami, aby lyžiar mohol plynule prejsť z vleku na zjazdovku, zo zjazdovky na ďalší vlek a tak do ulyžovania. Množstvo ponúkaných kilometrov zjazdoviek dostupných "na lyžiach" sa počíta ako najsilnejší konkurenčný argument.

Nie je vždy možné pospájať všetky vleky a zjazdovky bezprostredne na seba, preto je medzi nimi nutné použiť aj skibus. Takýto spôsob dopravy lyžiarov síce naštrbí dojem o stredisku, ale často býva použitie skibusu (cestovné je samozrejme v cene skipassu) rýchlejšie a komfortnejšie, ako vozenie sa v niektorých zastaralých kabínkových lanovkách. Hlavnou výhodou pospájaných lyžiarskych stredísk je spoločný skipass. Pre viacdňové lyžovačky sú vyhľadávané práve takéto obrie lyžiarske areály, lyžiari tu podnikajú každý deň inú ski-tour, rôzne zaujímavé výlety na lyžiach. Nemusia sa dokolečka krútiť na jednej, dvoch zjazdovkách. Poviete si lyžovanie ako lyžovanie, nuž to dovolenkové by malo byť niečim výnimočné, žiada si pestrejšie možnosti.

Charakteristickým obrazom takmer každého miestneho hotela v Les Portes du Soleil pri raňajkách je plánovanie návštevníkov, do ktorej časti areálu sa ten ktorý deň vydať. Dobrým pomocníkom je viac stránkový sprievodca po okolitých lyžiarskych strediskách. Mali by ste ho mať vždy pri sebe, lebo aj lepším lyžiarom sa podarí v takej veľkej oblasti stratiť a poblúdiť. Kto sa nestihne vrátiť do ukončenia prevádzky vlekov domov, bude odkázaný na večerné návraty taxíkom do strateného hotela, na taxi samozrejme skipass neplatí.

Les Portes du Soleil združuje pod spoločný skipass celkom 12 lyžiarskych stredísk (F) Avoriaz-Montriond, (F) Morzine-Les Gets, (F) La Chapelle d´Abondance, (F) St. Jean d´Aulps, (F) Chatel, (CH) Torgon, (CH) Morgins, (CH) Champoussin, (CH) Champéry, (CH) Les Crosets, ktoré sú vzájomne poprepájané dômyselným spôsobom lanovkami. Je možné absolvovať niekoľko zaujímavých ski-tour, lyžiarskych okruhov naprieč strediskami, alebo lyžovať na svahoch v jednom zo stredísk aktuálnej zimnej dovolenky. Ďalšiu zimnú dovolenku sa presunúť do ďalšieho strediska a tak si užívať niekoľko rokov stále novú lyžovačku v tom istom Portes du Soleil ;-)

Lyžiarske stredisko Avoriaz

Na úpätí hôr vo výške 1.800 m bola vybudovaná moderná rekreačná osada klasickým francúzskym spôsobom, v prípade Avoriaz s vylúčením automobilovej dopravy. Ideálne miesto pre zimnú rodinnú dovolenku poteší aj zvlášť ostrieľaných lyžiarov a snowboard-ov. Ponuka zimných aktivít a športov je naozaj vyčerpávajúca. Horský hrebeň, ktorým vedie hranica medzi Švajčiarskom a Francúzskom je možné zlyžovať riadne čiernou zjazdovkou Mur Suise (Chavanette) až do švajčiarskych lyžiarskych stredísk Champéry, Les Crosets, Champoussin, Morgins, Torgon. Odtiaľ späť do Francúzska cez Chatel, Pre La Joux, Les Lindarets a Les Brochaux do Avoriaz. Opísaný okruh je pospájaný vlekmi a zjazdovkami "na lyžiach". Nádherný zážitok je potrebné dobre zvážiť a načasovať, schopnosti, kondička, počasie a pod. Ak zaznie ski-tour áno, začína sa na svitaní.

Švajčiarska stena, tak sa nazýva zjazdovka Chavanette, je naozaj strmá. Medzi skúsenými lyžiarmi panuje názor že je to najstrmejšia bubnovitá zjazdovka na svete. Nie jeden rekreačný lyžiar sa pri pohľade zhora na ňu radšej vrátil naspäť do stanice lanovky, alebo zvolil na prejazd do Švajčiarska vedľajiu červenú cestu. Vynechávať takéto "alpské skvosty" je nedôstojné alpského lyžiara, trocha námahy sa oplatí vynaložiť a zažiť aj stres na lyžiach. Zjazdovky sú pre ľudí, ale keď to nejde, dá sa do Švajčiarska prelyžovať aj cez údolie Les Brochaux.

Zjazdovky Avoriaz

Zjazdovky Avoriaz: čierne 13,4 km - červené 16,3 km - modré 46,5 km - zelené 3 km ... spolu 79 km zjazdoviek

Lanovky a vleky Avoriaz

Lanovky a vleky Avoriaz: vleky 7 - lanovky 18 - kabínky 3 ... spolu 28

Snowboard / freestyle / freeride

Pre snowboardistov sa v stredisku nachádzajú funparky v Avoriaz, Les Gets (Mont-Chery), U-rampa 120m v Avoriaz, snowpark na Telesiege Les Coqs v Superchatel, Superpark Les Crosets.

Bežky

Ponuka pre milovníkov behu na lyžiach je výborná, celkom 210 km klasických aj korčuliarskych bežeckých stôp všetkých stupňov náročnosti. Avoriaz ponúka 12 km ťažkých, 15 km stredných, 9,5 km ľahkých bežeckých tratí,

Rodina deti

Deti do 5 rokov lyžujú zdarma. Lyžiarske škôlky a opatrovanie, programy pre všetky vekové kategórie. Portes du Soleil má výborné podmienky a infraštruktúru pre rodinnú lyžovačku vo všetkých 12 strediskách.

Apres-Ski

Ponuka reštaurácií, barov, pubov a diskoték je rozmanitá. Zábava v švajčiarskom aj francúzskom štýle, najzaujímavejšia v Champéry (CH) a Avoriaz (F) sa často pretiahne až do skorých ranných hodín.

Turistika

Miestne agentúry ponúkajú rozmanité aktivity, približne 100 km turistických chodníkov, jazda na skútroch, heliskiing, lietanie na balóne, krídle, sánkovanie, korčuľovanie, lezenie v ľade a mnoho ďalších.

Ski-tour Avoriaz - Morsine - Les Gets - Lencrenaz a späť

Druhá možnosť vydať sa z Avoriaz na lyžiach do okolitých hôr smeruje cez Morsine až do Les Gets. Z Avoriaz sa zlyžuje niekoľkými modrými zjazdovkami do nižšie položenej strediskovej obce Morsine, odtiaľ smerom k vrcholom Chamossiére (2.002m) a Pointe d Angolon (2.080m). Krátke pokochanie výhľadom na Mont Blanc a perfektný zjazd buď čiernou alebo červenou zjazdovkou do údolia k stanici lanovky Chamiaz. Cez vrchol nasleduje zjazd do údolia medzi Le Ranfoilly (1.825m) a La Rosta (1.665m). Odporúčanie urobiť jednu jazdu na vrchol Ranfoilly, pre jednu peknú červenú trať Tulipe. Ďalej lanovkou na La Rosta a modrou do Les Gets. Na opačnej strane údolia vedie vysokokapacitná kabinka na Pointe de Chery (1.826m), kde sa nachádza freestylový areál, alebo pre náročných dve čierne zjazdovky na odvrátenej strane vrchu. Po dosiahnutí údolnej stanice Lencrenaz je na čase otočka a návrat do hotela v Avoriaz.

Zimné aktivity

Popri lyžovaní na zjazdovkách núka Avoriaz pestré príležitosti na freeride. V množstve voľných terénov sa podarí zaiste aj nepopísaný prášan. Snowparky a detské vleky sa nachádzajú priamo v Avoriaz, všetko čo rodina na zimnej dovolenke potrebuje je k dispozícii. Ski-školy, inštruktori, jazda v saniach zapriahnutých za koňmi, snežné skútre, paragliding, lety balónom, psie záprahy, túry so snežnicami, horské bicykle, organizovanie súťaží pre návštevníkov, kultúrne podujatia, ohňostroje, fakľové lyžovanie v noci, rockové koncerty na snehu. Kto má plnšiu peňaženku, šup s ňou do helikoptéry na krásny let k vrcholu Mont Blanc.

Aprés-ski

Po dobrej lyžovačke privítajú bohatú ponuku pre nočný život hlavne mladí návštevníci. Bary puby, reštaurácie, diskotéky často končia až neskoro nad ránom.

Pomer cena / výkon skipasu Portes Soleil je chvályhodná

6 dňový skipass "Portes Soleil" hlavná sezóna - € 237,50 / 650 km => pomer cena / výkon = 0,36 € / km

na porovnanie iné veľké skipasy:
6 dňový skipass "Dolomiti Superski" hlavná sezóna - € 262 / 1.250 km => pomer cena / výkon = 0,21 € / km
6 dňový skipass "Ski Amadé" hlavná sezóna - € 227 / 860 km => pomer cena / výkon = 0,26 € / km
6 dňový skipass "Zillertaler Superskipass" hlavná sezóna - € 224 / 662 km => pomer cena / výkon = 0,34 € / km

na porovnanie malé skipasy:
6 dňový skipass "Serfaus-Fiss" hlavná sezóna - € 240 / 187 km => pomer cena / výkon = 1,28 € / km

Lyžovanie Francúzsko

Server www.lyžovanie-alpy.sk ponúka ďalšie možnosti lyžovania vo Francúzsku na stránke:

Lyžovanie Francúzsko

lyžovanie lyžiarske potreby, lyže, lyžiarky, snowboard ... e-shop