Domov: Lyžovanie > Svetový pohár >

Lara Gut získala malý glóbus za super-G

Lyžovanie

13.03.2014 - Švajčiarsko (5.) - lyžiarske stredisko Lenzerheide - (30.) závod žien - (6.) super-G / finálový

Ženy mali príležitosť porovnať svoje lyžovanie s mužským. Dnešný finálový závod super-G žien sa odohral na tej istej trati ako mužský super-G, len chvíľu po ňom. Disciplínu super-G mala pod kontrolou Lara Gut, ktorá viedla o sedemdesiat bodov pred Fenningerovou. Obe pretekárky dnes obsadili zhodné miesta, ako je ich celkové umiestnenie v disciplíne. Lara Gutová odpovedala na perfektnú jazdu Fenningerovej časom o pol sekundy lepším. Tina Maze po slabšej sezóne svoje vedúce postavenie v super-G z vlani neobhájila, dnes skončila tretia celkom siedma. Tretia v poradí SG skončila Weirather ktorá od zranenia na ZOH nepreteká.

Stöckli

Víťazný čas - Gut 1:17.14, 2. Fenninger (+0,61s), 3. Maze (+0,95s) / Zjazdovka - Silvano Beltrametti
štart: 2.120m, cieľ: 1.560m, vertikal: 560m, dĺžka: 1.485m, sklon: 20,9°, Trať: Ghezze ( I ) 37 brán
Podmienky: slnečno, tvrdý sneh, +4/10°C, Lenzerheide - Lyžovanie Alpy - top lyžovanie Švajčiarsko
Víťazné zjazdové lyže, lyžiarky, lyžiarsky výstroj - 1. Rossignol, 2. Head, 3. Stöckli

Výsledky zo Svetového Pohára v lyžovaní a výhodné zľavy prináša

Anna Fenninger sa stáva absolutnou kráľovnou lyžovania v sezóne 2014

Priebežné celkové poradie sa vyvinulo pre Fenningerovú viac než priaznivo. Fenningerová je víťazkou ženského sveťáku v sezóne 2014. Ešte pred pár dňami sa hovorilo o Marii Höfl-Rieschovej, ktorá nešťastne havarovala včera v zjazde a je tak mimo hry do konca sezóny. Fenningerovej najväčšou súperkou dnes a včera bola Lara Gut, ktorej najsilnejšie disciplíny zjazd a super-G práve skončili. Lara Gut oba závody vyhrala, ale do celkového poradia stráca 215 bodov na Fenningerovú a to je nad akýkoľvek scenár. Tina Maze, ktorá stráca v celkovom poradí vyše tristo bodov už tiež nemá ani teoretickú šancu prekonať Fenningerovú.

Posledný závod kde môže Fenningerová pokúsiť sa o zisk malého glóbusu, bude obrovský slalom. Bude útočiť z druhej pozície na Lindell-Vikarby s minimálnou stratou štrnásť bodov. Najväčší sen tejto sympatickej bojovníčky sa už splnil, Anna Fenninger sa stáva absolutnou kráľovnou lyžovania v sezóne 2014. Anna sa vyjadrila, že ju mrzí spôsob, akým zo súboja vypadla najhorúcejšia favoritka súťaže Maria Rieschová. Že by ku glóbusu prišla radšej v priamom lyžiarskom súboji. No šport je taký, prináša aj karambóly, hlavne nech Maria rýchlo a úplne vyzdravie.

Poradie v disciplíne super-G sa uzavrelo. Víťazkou v ročníku 2014 svetového pohára sa stala zaslúžene Švajčiarka Lara Gut pred Rakúšankou Annou Fenninger. Fenningerová (večne druhá) dnes zajazdila peknú jazdu, získala posledných 80 bodov a predbehala dovtedy druhú ženu super-G Tinu Weirather. Fenningerovej sa rysuje zaujímavá situácia. Pravdepodobnosť zisku veľkého glóbusu bez zisku akéhokoľvek malého. Druhá skončila včera v disciplíne zjazd, druhá dnes v super-G. Z druhého miesta bude útočiť na glóbus v obrovskom slalome. Tu má šance najvyššie, jej lyžovanie v tejto disciplíne začína pripomínať dominanciu Ligetyho v mužskom obráku. Zaostáva iba 14 bodov za Švédkou Lindell-Vikarby a posledné dva obrovské slalomy vyhrala. V kombinácii a slalome sú jej možnosti minimálne kvôli slabšiemu slalomu, ktorý Fenningerová nejazdí.

10. Gisin 491 b     10. Stuffer 132 b

Krásne počasie v Lenzerheide pretrváva aj počas druhého dňa finálových súťaží. Na programe je super-G mužov aj žien. Mužský závod ovládol Alex Pinturault, ktorý štartoval akoposledný a vyhral o pol sekundy pred krajanom Blondinom. Hlavné favoritky ženského super-G mali štartové čísla 15-18. Prvá z nich štartovala vedúca celkového poradia Anna Fenninger, ktorá zajazdila výborne a zaradila sa pred dovtedy vedúcu Schmidhofferovú. Po Fenningerovej sa na štart postavila Lara Gut, vedúca žena disciplíny a víťazka troch z piatich predchádzajúcich super-G. Na obhajobu prvenstva jej stačilo umiestnenie do 9 priečky, ale Lara Gut takto neuvažuje. Jazdí vždy na víťazstvo. Nasadla na svoju víťaznú vlnu a ukázala Fenningerovej vyše pol sekundový náskok v cieli. Gutová vyhrala prvé dva závody v tejto sezóne a vyhrala aj posledné dva. Stredné dva jej nesadli, ženy majú občas nárok na výpadok.

Elisabeth Görgl Lenzerheide 2014 SG

Tina Maze už nemala možnosť prehovoriť do celkového poradia, ale pustila sa na trať s plným plynom a dorazila na tretie miesto. Tým sa posunula z deviateho na siedme miesto celkového poradia v super-G, ktoré vlani ovládla celkom suverénne. Elisabeth Görglová sa pokúsila o posun na tretiu priečku pred zranenú Weiratherovú, na ktorú strácala 70 bodov. Na to by potrebovala druhé miesto kolegyne Fenningerovej. Görglová vyrazila naplno, prvý medzičas mala v zelenom, ale nasledovala ostrá ľavotočivá zákruta, ktorú Görglová neudržala v správnej stope, vynieslo ju mimo ďalšiu bránu a bolo po nádejách. Podobný osud na tom istom mieste mala krajanka Hospová, ktorá štartovala predposledná. V cieli skončilo presne 15 pretekáriek, toľko získava body vo finálových pretekoch. Je to rozdiel proti bežným závodom počas sezóny, kde boduje prvých tridsať pretekárov.

Lara Gut zalyžovala super-G na úrovni času Aksela Svindala

Porovnanie časov najlepších mužov a najlepších žien na tej istej trati nie je celkom korektné, pretože pri ženskom závode sa kĺzavosť snehu značne znížila. Teplota vzduchu stúpla o takmer 5°C v neprospech žien. Najrýchlejší muž Alexis Pinturault dosiahol čas 1:13.71, najrýchlejšia žena Lara Gut 1:17.14, to je strata 3,43 sekundy. Medzi mužmi by skončila na 19. mieste pred Puchnerom a Clareyom. Ak by sme urobili teplotnú korekciu a ubrali z času Gutovej jednu sekundu za teplotu snehu, dopadla by v porovnaní s mužmi niekde na úrovni Erika Guaya alebo Aksel Lunda Svindala.

Lara Gut je momentálne v ráži, pred vlastným publikom jej lyžovanie nemá chybu. Opäť nám pripomína svoje schopnosti z počiatku sezóny, kde išla z víťazstva do víťazstva. Vyhrala úvodný obrák v Söldene, zjazd v Beaver Creeku, super-G v Beaver Creeku, super-G v Lake Louise. Dnes by stačilo zajazdiť na istotu, ale Lara Gut víťazí. Jej jazda je zrovnateľná s mužmi. Odkaz pre súperky je nemilosrdný "keď som v ráži, pozor na mňa". Niektorí muži by sa mali báť tiež, aj keď sú o pol metra vyšší ;-)