Domov: Lyžovanie > Svetový pohár >

Beaver Creek obrovský slalom Lindell-Vikarby

Lyžovanie

01.12.2013 - Amerika (3.) - lyžiarske stredisko Beaver Creek - (5.) ženský závod - (2.) obrák

Lyžiarske stredisko Beaver Creek ukončilo v nedeľu obrovským slalomom trojicu závodov o svetový pohár v lyžovaní. Po včerajšom - superG Beaver Creek - bol na rade dvojkolový obrák. Slnečné počasie vydržalo až do konca podujatia. Domácemu publiku spôsobila radosť mladá Mikaela Shiffrinová, ktorá získala jediné pódiové umiestnenie pre americké lyžovanie za tri dni pretekania. Jej šance boli ešte vyššie, ale skúsená Švédka Jessica Lindell-Vikarby súčtom oboch kôl udržala vedúcu pozíciu z prvého kola a tesne o 9 stotín vyhrala svoj prvý obrák v kariére. Tretia skončila Tina Weirather s pol sekundovou stratou na Vikarbyovú.

Atomic

Víťazný čas 2:17.92 Vikarby, 2. Shiffrin (+0,09 s), 3. Weirather (+0,56 s) / Zjazdovka Birds of Prey:
štart: 3.077 m, cieľ: 2.721 m, prevýšenie: 356 m, Trať: 1. Winkler (A) 51/47, 2. Steharnik (SLO) 51/45
Podmienky výborné, slnečno, kompakt sneh, -3°C. Lyžovanie Alpy - najlepšie lyžovačky pre vaše lyže
Víťazné obráčkové lyže, lyžiarky, lyžiarsky výstroj 1. Rossignol, 2. Atomic, 3. Atomic

Výsledky Svetového Pohára v lyžovaní a výhodné riešenia vám prináša

Priebežné celkové poradie sa začína pekne rysovať, aspoň pokiaľ ide o prvú päťku. Dievčatá sa presúvajú po každom závode, ale držia sa v prvej pätorke. Ďalšia päťka je zatiaľ neistá, 20% bodové zisky po piatich pretekoch ešte nie sú presvedčivé. V tejto skupine sa nachádza aj Tina Maze, Slovinská majsterka z minulej sezóny. Výrazným náskokom vedie aj napriek dnešnému výpadku Lara Gut. Priebežné poradie v obráku po dvoch závodoch nesie zaujímavé mená Lindel-Vikarby, Shiffrin, Weirather, Gut. Vlaňajší obrákový glóbus dopadol Maze, Fenninger, Zettel, Worley, Rebensburg. Všetky tieto pretekárky zatiaľ chýbajú. Nové časy?

Prvé obrákové stupne víťazov pre všetky dnešné víťazky

Obrovský slalom na veľmi náročnej zjazdovke, prevýšenie skoro také ako včerajší super-G, mal unikátne výsledky. Na pódiu sa ocitli tri pretekárky, pre ktoré to bol výnimočný úspech. Tina Weirather prvé pódium v obráku, Mikaela Shiffrin prvé pódium v obráku, Jessica Lindell-Vikarby prvé pódium v obráku. Všetky tri lyžiarky zažili pódiovú premiéru v kariére v jednom a tom istom závode. Nádherné, zapamätateľné. Hrdinkou dňa bola domáca Mikaela Shiffrin, ktorá po prvom kole útočila z druhej pozície a dala perfektnú jazdu, podobne ako pred ňou Tina Weirather (dve najlepšie jazdy druhého kola). Jesica Vikarby obhajovala z prvý čas z prvého kola prvý krát v živote. Jej náskok nebol ani pol sekundy a vedela, že musí zajazdiť dravo a s istotou. Podarilo sa, v závere jej ostalo ešte 9 sotín. Prvé víťazstvo tak ukoristila pre seba, napriek atmosfére, ktorá priala domácej hviezde Shiffrinovej. Hromadná radosť na stupňoch víťazov bola žiarivá, tešili sa všetky tri prvý krát ... Dokonca štvrtá skončila Švédka Pietilae-Holmnerová, pre ktorú by stupne víťazov boli tiež prvými v obrákovej kariére. Po prvom kole bola Holmnerová na tretej pozícii pred Weiratherovou, však druhá jazda jej celkom nevyšla.

Pre Vikarbyovú bolo druhé kolo o nutnosti pokojnej mysle pred i počas jazdy. Trať bola perfektná aj po 29 pretekárkach pred ňou. Sústredenie a isté lyžovanie ako v kole prvom zvládla, akoby obhajovala už mnoho krát v minulosti. Jessicine výsledky v obrákoch sa už v minulej sezóne zlepšovali, celkovo skončila siedma ako najlepšia zo švédskeho tímu obráčkariek. Dnešné víťazstvo je zaslúženým vyústením procesu jej zrenia. Mikaela shiffrin sa teší z predsavzatia zlepšiť aj druhú disciplínu, čo sa jej darí. Domáci kopec veľmi dobre pozná, býva vo vedľajšom údolí Eagle-vail. K víťazstvu jej dnes chýbalo len pár centimetrov. Tina Weirather ukázala vyzrelosť veľkej pretekárky, keď po včerajšom páde skončila dnes na bedni. Radosť a psychická pohoda s akou sa pohybuje v zákulisí pretekov, by jej ostatné dievčatá mohli závidieť.

Výsledková listina: Alpské lyžovanie - obrovský slalom ženy - Beaver Creek