Domov: Lyžovanie > Svetový pohár >

Super-G v Kitzbüheli vylyžoval veterán Defago

Lyžovanie

26.01.2014 - Rakúsko (4.) - lyžiarske stredisko Kitzbühel - (22.) mužský závod - (4.) super-G

Záverečný deň bol v Kitzbüheli na programe super-G, ktorý sa započítaval do dvoch disciplín, ako samostatný závod a ako kombinačný spolu s večerným jednokolovým slalomom. Nepriaznivé počasie najprv nechalo organizátorov dlho bez snehu, preto museli navoziť z okolia obrovské množstvo snehu aby sa podujatie vôbec mohlo konať. Pred i počas samotných pretekov začalo snežiť a čerstvý sneh museli organizátori zo zjazdovky odpratávať. Závod super-G bol po hustom nočnom snežení takmer zrušený. Nakoniec sa predsa podarilo očistiť časť zjazdovky a aspoň v mini verzii závody uskutočniť. Vyhral švajčiarsky veterán Defago.

Head

Víťazné časy - Didier Defago 1:10.38, 2. Bode Miller (+0,05s) , 3. Aksel Svindal (+0,15s)
Zjazdovka - Streif, štart: 1.245m, cieľ: 805m, vertikal: 440m, dĺžka: 1.840m, autor: Avers (USA) 38/35
Podmienky: zamračené, -2°C, lyžiarske stredisko Kitzbühel - lyžovanie Rakúsko - top pre vaše lyže.
Víťazné super-G lyže, lyžiarky, lyžiarsky výstroj - 1. Rossignol, 2. Head, 3. Head

Výsledky Svetového Pohára v lyžovaní a výhodné riešenia pre vás prináša

Celkové priebežné poradie mužského svetového pohára sa od včerajšieho zjazdu príliš nezmenilo. Svindalovi na čele pribudlo ďalších 60 bodov. Rozdiel medzi Svindalom a druhým Hirscherom narástol na stošesťdesiatdva. Marcel Hirscher bude mať o pár hodín šancu vo svojom prvom vystúpení v kombinácii pripísať nejaké body k dobru v súboji so Svindalom, ktorý tiež bude štartovať v slalome - druhom kole kombinácie započítavanej z tohto super-G a nočného jednokolového slalomu. Ostatná konkurencia už stráca kontakt s dvoma hlavnými adeptami na zisk veľkého glóbusu.

Disciplínu super-G s prehľadom kontroluje Aksel Svindal, ktorému táto patrí už niekoľko rokov. Okrem Beaver Creeku, kde bol až siedmy stál vždy na stupňoch víťazov. V programe svetového pohára sú ešte dva závody super-G. Pravdepodobne sa o zisku malého glóbusu rozhodne už v tom najbližšom závode po OH, ktorý sa pôjde v Svindalovom domácom stredisku Kvitfjel. Tu vlani zvíťazil.

10. Theaux 336 b     10. Franz 117 b

Asi nikto ani sám Didier Defago nečakal, že dnešok bude patriť jemu. Defago zvíťazil tesne, ako sa len dalo. Zásluhu na jeho víťazstve nesie Bode Miller, ktorý spravil tesne pred cieľom chybu, ktorá ho spomalila a prehral o 5 stotín sekundy. Defagove piate víťazstvo v dvanásť sezón dlhej kariére, tri zo zjazdu a dnešné zo super-G je druhé. Prvý závod v super-G vyhral tento dnes už veterán zo Švajčiarska pred jedenástimi rokmi vo Val Gardene. Všetci fanúškovia lyžovania vedia, že Defago už niekoľko sezón presluhuje a to najmä kvôli blížiacej sa Olympiáde, kde plánuje ukončiť kariéru víťazstvom v zjazde. Nuž asi si to načasoval o niečo skôr a o jednu disciplínu vedľa. I tak je to obrovský úspech, zapísať sa na sklonku kariéry do víťazných archov slávneho Kitzbühelu. Finančná odmena 70.000 € tiež poteší budúceho učiteľa lyžovania.

Ak bola včerajšia trať zjazdu kompromisom, tak o dnešnom super-G to patrí dvojnásobne. Sneženie zapríčinilo nutnosť posťahovať z trate množstvo čerstvého snehu. To stihli organizátori iba z určitej dĺžky trate. Bol vážne ohrozený štart super-G. Ráno to vyzeralo na zrušenie preteku. Skutočnosť, že tento super-G sa mal započítavať aj do kombinácie, by znamenalo, že jeho zrušením by zrušili dve disciplíny. Množstvo pretekárov, ktorí sa prihlásili do oboch disciplín vytvorili tlak na usporiadateľov a preteky nakoniec odštartovali. Štartovalo sa z nižšieho stanovišťa, než sa normálne super-G jazdí. Bol to najkratší super-G sezóny, navyše na trati, z ktorej spodná časť bola náhradnou. Nuž ... Lyžovanie je zimný šport a zimy sú posledné roky divné. Treba byť adaptibilný a schopný improvizácie. Miestni organizátori sa nevzdali ani minulé roky, keď sa pretekalo v daždi či inak nevhodných podmienok. Nevzdali to ani tento rok. V hre sú obrovské peniaze. Len na ceny išlo približne 600.000 €. Od 50.000 platiacich divákov po tri dni sa očakávali miliónové zisky. To stojí aj za návoz tisícov ton snehu vrtulníkmi na pretekárske trate, nie?

V super-G štartoval aj Adam Žampa, ktorý mal ambície najmä do kombinácie so slalomom. So štartovým číslom 83 skončil na 71. mieste v super-G. Do super kombinácie sa prihlásilo podstatne menej pretekárov. Do kombinácie postupoval Žampa s východzou pozíciou 46. po super-G.

Výsledková listina: Alpské lyžovanie - super-G - muži - Kitzbühel