Domov: Lyžovanie > Svetový pohár >

Obrovský slalom v Beaver Creek vyhral Ligety

Lyžovanie

Americké lyžiarske stredisko Beaver Creek v štáte Colorado má za symbol orla. Obrovský vták bol aj pri odovzdávaní cien, jednou z cien bol aj obraz orla, obyvateľa tunajších hôr. Posledný závod na Americkom kontinente nedeľňajší obrovský slalom mužov, bol najzaujímavejší z trojice mužských závodov. Predchádzajúci zjazd vyhral Aksel Svindal, super-G Patrik Küng. V dnešnom obráku sa očakával útok domáceho majstra a držiteľa glóbusu v tejto disciplíne. Ted Ligety miestnych priaznivcov lyžovania nesklamal a naložil konkurencii ako obvykle. Krok s ním udržali kolega Bode Miller a Rakúšan Marcel Hirscher. Štvrté miesto takmer +3 sek.

Atomic

Víťazný čas - 2:35.77 (-1,32 s) pred druhým Bode Millerom, (-1,82 s) pred tretím Marcelom Hirscherom
Zjazdovka - Birds of Prey / Golden Eagle, štart: 3.124m, cieľ: 2.724m, vertikal: 400m, dĺžka: ... m,

Lyžovanie v Amerike prináša návrat Bode Millera a Carla Janku

Štart bol trochu posunutý, v noci napadlo množstvo čerstvého snehu. Oraganizátori ho však stihli odpratať, len závodníci si museli dávať pozor na prípadne vynesenie z optimálnej dráhy mimo trať, kde ostal hlboký čerstvý sneh. Kontakt s nim by znamenal obrovské komplikácie, veľkú stratu alebo i koniec v závode. Prvá nasadená skupina pretekárov vrátane dvoch hlavných favoritov Ligetyho a Hirschera bola po chvíli v cieli. Poradie podľa očakávania Ligety, Hirscher s odstupom vyše sekundy, za nimi Pinturault a Fanara. Ostávalo už len čakať na druhé kolo, resp. na nejaké prekvapenie v podobe nepredvídaného útoku zo zadných pozícií od chlapcov s vysokými číslami. Útok prišiel, Bode Miller s číslom 31 sa zastavil až tesne za prvým Tedom Ligetym. Málo bolo takých, ktorí toto čakali, najmä po predchádzajúcich piatich vystúpeniach B. Millera (19, 16, 23, 13, 14).

S vysokým číslom čakal na štarte ešte Adam Žampa (45), ale do druhého kola sa neprebojoval. České lyžovanie zaznamenalo úspech, šieste bodované miesto odzadu, za ktoré sa zaslúžil Ondrej Bank. Do hry sa vrátil aj niekdajší držiteľ veľkého glóbusu (2009-10) Carlo Janka, ktorý mal pár rokov zdravotné problémy. S číslom 68 to napálil na jedenástu priečku pred Aksela Svindala.

Druhé kolo sa nieslo v očakávaní či to druhé miesto Bode Miller obháji. Jeho jazda bola rovnako výbušná ako prvá, zajazdil dva krát druhý čas a to znamenalo celkové druhé miesto. Zazmetkovali chlapci Hirscher ale najmä Pinturault, ktorí nečakali návštevu na bedni pre víťazov. Alexis dal čas na úrovni Banka, čím sa posunul až za svojho krajana Mathieu Faivre. Hirscher si udržal tretie miesto so sekundovým náskokom pre Faivreom. Vyzdvihnúť treba Taliana Naniho, ktoý štartoval do druhého kola s dvadsiatym časom a vylepšil si celkom o desať miest pri celkovom hodnotení (4. čas v 2. kole). Zlepšil sa aj Felix Neureuther o deväť miest (z 16. na 7.). Carlo Janka s číslom 68 skončil po prvom kole desiaty, druhou jazdou svoj výsledok ešte vylepšil a na koniec skončil šiesty. Štvrtý v poradí dostal od Ligetyho takmer tri sekundy. Väčšina závodníkov sa v druho kole zmestila do veľmi tesných odstupov (takmer dvadsať v jednej sekunde).

Výsledková listina: obrovský slalom - muži - Beaver Creek