lyžovanie     rakúsko     taliansko     francúzsko     švajčiarsko     nemecko     slovinsko     kontakt  
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    POTREBUJETE PORADIŤ ?
telefon: 02-54640661, 02-54640662  telef. 02-54640661
fax: 02-54640663  fax. 02-54640663
 e-mail  mail. info@lyzovanie-alpy.sk
Skype telefon  telef. skype
ICQ kontakt  icq. # 353313915
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Taliansko


Aby bola vaša dovolenka v Taliansku zážitkom, vyhľadávame v nekonečnej ponuke hotelov a apartmánov také, ktoré vám ponúknu viac ako len nocľah. Vyberáme ubytovacie zariadenia, ktoré ponúkajú rôzne športové aj zábavné aktivity, možnosti navštíviť zaujímavé miesta, atraktívne ceny a cenové zvýhodnenia, spoľahlivý a kvalitný servis, ktoré spestria váš oddych a prispejú k zážitku z Talianska. Našim cieľom sú vaše príjemne strávené chvíle a pekné spomienky na dovolenku v Taliansku, ktoré patrí medzi krajiny s turistickou tradíciou.

Abruzzo   Taliansko / Abruzzo - tunajší kraj je prevažne hornatý a hlavný spôsob obživy miestnych obyvateľov bol od nepameti chov oviec. Dnes tu po pôvodných horských osadách ostali zoskupenia domčekov, takže stojí za to spestriť si dovolenku pri mori aj výletom do hôr. V hornatom vnútrozemí môžete vystúpiť aj na vrch Gran Sasso, ktorý je so svojimi 2.914m najvyšším vrchom v Taliansku (okrem Dolomitov na severe). Ponúka úžasný výhľad na obe moria - Jadranské aj Tyrhénske, vyše 20 hradov a 4 národné parky.
Basilicata   Taliansko / Basilicata - je ešte stále nepoznanou novinkou medzi našimi turistami. Región je prevažne hornatý, na severe sa týči aj vyhasnutá sopka Monte Vulture, krajom preteká viacero riek a prírodnú scenériu dotvárajú aj jazerá. Basilicata má zaujímavú polohu - pobrežím sa dotýka na západe Tyrhénskeho mora a na východe Iónskeho mora. Pláže sú krásne, ešte nie príliš poznačené cestovným ruchom, na tyrhénskom pobreží prevažne skalnaté s malými romantickými plážami a zátokami, na východe piesčité.
Calabria   Taliansko / Calabria - hoci vzdialenosť zo strednej Európy je väčšia než k Benátskemu zálivu na severe, to, čo na Vás čaká v Calabrii na severe nenájdete: krajina tisícich prekvapení s krištáľovo čistým morom, príjemnými plážami a romantickým nádychom. Stojí za to absolvovať dlhšiu cestu autobusom (takmer do všetkých publikovaných stredísk zaisťujeme autobusovú dopravu), alebo si prejsť celé Taliansko autom a cestou sa možno zastaviť v niektorom zo zaujímavých miest, alebo s týždňovou zastávkou v Toskánsku.
Campania   Taliansko / Campania - je vyhlásená prekrásnym prírodným prostredím, nádherným členitým pobrežím a priezračným morom, ale aj veľmi cennými historickými pamiatkami. Výborná je tiež kampánska kuchyňa, známy syr mozzarella pochádzajúci práve z tejto oblasti je ten „pravý“ – Mozzarella di Bufala. Navštíviť môžete aj niektorú z „bufalých“ fariem vo vnútrozemí (napríklad na ceste z Neapola na prehliadku paláca v Caserte). Ak budete mať šťastie, alebo sa vopred dohodnete, podarí sa Vám vidieť aj celý proces výroby.
Emilia Romagna   Taliansko / Emilia Romagna - sa nachádza v strednom Taliansku a je ohraničený riekou Pád na severe a Apeninami na juhu. Vďaka svojej polohe a veľmi úrodnej pôde, patrí tento kraj medzi najbohatšie. Od Comacchia po Cattolicu sa tiahne až 130 km piesočnatých pláží a je ideálnym miestom pre vyznávačov slnka a pláži. Okrem pláží Vás očarí aj príroda, historické pamiatky z čias Rimanov či Etruskov. Apeniny s hradmi, zámkami a kláštormi, starými horskými cestičkami a priesmykmi sú vzdialené len niekoľko km od pobrežia.
Friuli Venezia Giulia   Taliansko / Friuli Venezia Giulia - sa nachádza v severovýchodnej časti Talianska a susedí na severe s Rakúskom, na západe s Benátskom a na východe so Slovinskom. Na juhu ho obmýva Jadranské more. Hlavným mestom je známy prístav Trieste (Terst). Čo sa týka jedla určite ochutnajte Prosciutto San Danieli – typickú šunku tohto kraja, víno je najlepšie z oblasti Collio. Pre našinca najbližšie more s piesočnatými plážami a s pozvoľným vstupom do mora sú strediská obľúbené hlavne rodinami s deťmi - Grado a Lignano.
Lazio   Taliansko / Lazio - a hlavné mestom Rím, má bohatú históriu, vynikajúcu kuchyňu a prekrásnu krajinu s charakteristickým hornatým reliéfom a vrchmi zvažujúcimi sa do azúrového mora. Poskytuje príležitosti pre všetky druhy turistiky od klasiky, ktorú reprezentuje dovolenkovanie pri mori, cez poznávacie zájazdy s programom architektúra veľkomiest, história až po agroturistiku. Lazio je kraj, ktorý svojou rozlohou v dvadsiatke talianskych regiónov patrí medzi stredne veľké, počtom obyvateľov je tretie.
Liguria   Taliansko / Liguria - je krajom dvoch tvárí: jej 317km dlhé pobrežie sa tiahne od La Spezie na východe, kde hraničí s Toskánskom až po Bordigheru pri francúzskych hraniciach na západe. Ligurská riviéra je tiež nazývaná kvetinovou rivierou vďaka množstvu paliem, agáve a tulipánových polí. Prekrásne pobrežie je prevažne skalnaté, no nájdete tu mnoho miest na kúpanie, malebné zátoky ako aj dlhé piesočnaté alebo kamienkové pláže vhodné pre deti. Zo severu lemujú región, široký len 7,5 až 38km, hory a pahorky Regione Liguria.
Lombardia   Taliansko / Lombardia - s hlavným mestom Milano je suverénne najľudnatejší region Talianska, svojou rozlohou patrí k najväčším. Leží na severe Talianska a z hľadiska cestovného ruchu má význam veľtržná turistika (Milano) a zimné lyžiarske pobyty v známich strediskách Bormio a Livigno. V posledných rokoch sa výrazne zvýšil medzi našimi turistami záujem o tento region aj v letných mesiacoch. Alta Valtelina lyžiarska oblasť sa nachádza v blízkosti švajčiarskych hraníc, neďaleko svetoznámeho strediska St.Moritz.
Marche   Taliansko / Marche - patrí medzi menšie spomedzi talianskych regiónov. Na severe hraničí s krajom Emilia Romagna v blízkosti známeho letoviska Rimini, kde si aj turisti z Marche môžu chodiť vychutnať množstvo atrakcií, v blízkosti je miništát San Marino. Na západe hraničí s Umbriou a na juhu plynule prechádza do regiónu Abruzzo. Hlavným mestom regiónu je Ancona, ktorá leží na východnom pobreží v strede regiónu. Je známa hlavne ako významný moderný prístav, no aj ona sa pýši historickým centrom s dómom z 11.st.
Molise   Taliansko / Molise - naša klientela ešte len okrajovo objavila oblasť, ktorá zaznamenáva rastúci záujem u turistov zo západnych krajín. Spolu s regiónom Abruzzo tvoril tento kraj do roku 1963 jeden región: Abruzzi. Nadväzuje na svojho suseda teda aj geograficky, aj historicky. Molise s rozlohou menej ako 550m2 tvorí tenký hornatý pás, husto zalesnený a popretkávaný dobre zachovanými zámkami, ktoré patria k svetovému dedičstvu Unesco. Campomarino – stredisko so širokou piesčitou plážou leží uprostred olivovníkov.
Piemonte   Taliansko / Piemonte - patrí k hospodársky najvýznamnejším oblastiam Talianska. Torino je hlavným mestom regionu a svetovým výrobcom automobilov, veltržným mestom, centrom módy. Turisticky zaujímavé sú tunajšie hory, ktoré najmä v zimnej sezóne ponúkajú kvalitné možnosti lyžovania. Vialattea ( 1.350 - 2.800 m.n.m.) je známa lyžiarska oblasť do ktorej patrí 5 piedmonských stredísk: Sestriere, Sanze d´ Oulx, Sansicario, Cesana a na francúzskej strane Montgenevre, vzájomne prepojené spolu vyše 214 km zjazdoviek.
Puglia   Taliansko / Puglia - je už medzi našincami značne obľúbenou a vyhľadávanou destináciou. Nečudo – pýši sa nádhernou prírodnou scenériou. Vnútrozemie je hornaté a pripomína aj naše stredoeurópske lesy (Foresta Umbra), na severe polostrova sú pozoruhodné jazerá – Lago di Lesina a siedme najväčšie v Taliansku Lago di Varano hemžiace sa úhormi. Pobrežie je členité a ponúka k oddychu známe piesočnaté pláže, vápencové útvary zas lákajú k preskúmaniu a potápaniu. Odporúčame aj výlet loďou po pobreží z Vieste
Sardegna / Sardínia   Taliansko / Sardegna - čarovný ostrov Sardegna (Sardínia) s prekrásnym azúrovým morom, nezničenou prírodou, nádhernými piesočnatými plážami a členitým pobrežím. Sardínia je druhým najväčším ostrovom Talianska a patrí k najstaršie osídleným častiam Európy. Počas dovolenky si môžete pozrieť najstaršie archeologické pamiatky datované až do roku 1700 pred našim letopočtom. Pozostatkami sardínskej histórie sú nuraghi - vežové stavby z kameňa kužeľovitého tvaru. Ostrov je výborne vybavený pre všetky vodné športy.
Sicília   Taliansko / Sicília - najväčší ostrov s rozlohou 25.709 km2, ktorý je nazývaný „ostrovom Slnka“, hlavne vďaka subtropickému podnebiu s horúcimi letami a miernymi zimami. Ostrov obmývajú 3 moria Stredozemné, Tyrhénske a Iónske. Sicília bola prvým osídleným ostrovom v stredozemnom mori. Od pevniny je ostrov oddelený len Messinskou úžinou, ktorá má v najužšom mieste len 3 km, od Afriky je vzdialený len 140 km dlhý Tuniský prieplav. Vďaka jej polohe na križovatke námorných ciest bola často cieľom dobyvateľov.
Toscana   Taliansko / Toscana - preslávené umením, históriou, krásnou scenériou a v neposlednom rade aj vínom, z ktorých najslávnejšie je Chianti. Meno kraja pochádza z latiského výrazu Tusci, ktorý označuje Etruskov. Pozostatky ich kultúry sa nachádzajú na celom území Toskánska, mestá často obklopujú etruské hradby, krásne paláce svedčia o bohatstve kraja. Taliansko sa právom pýši týmto regiónom, ktorý je nielen turistickým skvostom. Z hľadiska cestovného ruchu zaujíma najvýznamnejšie miesto v rebríčku agroturizmu.
Trentino   Taliansko / Trentino - patrí k najúspešnejším turistickým destináciám v Taliansku, keď ho zaplavujú turisti-lyžiari v zimnej sezóne. Známe Talianske Dolomiti (Alpy) koncentrujú to najlepšie z talianskej lyžovačky práve do tohoto regiónu. Nachádza sa tu drvivá väčšina lyžiarskych stredísk. 5-hviezd. lyžiarske strediská sú vzdialené z Bratislavy okolo 600-700 km. Sú známe nielen vďaka pretekom Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Rozdeľujú sa do 2 veľkých zoskupení - Dolomiti Superski a Skiramanapr. Madonna di Campiglio.
Umbria   Taliansko / Umbria - jediný "suchozemský" taliansky región, ktorý leží na apenínskom polostrove a nemá more. Ohraničujú ho susedné Toskánsko, Lazio, Marche. Všetky tri okolité kraje sú turisticky veľmi významné a vyhľadávané. Neprítomnosť mora posúva preto Umbriu z hľadiska cestovného ruchu na vedľajšiu pozíciu. Hlavné mesto - Perugia je najväčším lákadlom turistov, samozrejme spoločne s mestom Assisi ( pútnické miesto - pôsobisko sv. Františka ). Krajina v Umbrii a v Toskánsku má veľmi podobný charakter.
Valle d´Aosta   Taliansko / Valle d´Aosta - je suverénne najmenším talianskym regionom tak rozlohou ako aj počtom obyvateľov, ale bohatým na prírodné krásy a hlavne na turistov v zimnom období. Nachádza sa v prekrásnom prostredí pod alpskými obrami - velikánom Materhorn ( 4.478m - taliansky názov "Cervino") - na jednej strane a majestátnym velikánom Mont Blanc (4.810m) najvyšším vrcholom Európy na strane hraníc s Francúzskom. Názov oblasti je odvodený od hlavného mesta regionu, ktorým je Aosta. Tu žije veľká časť obyvateľov.
Veneto   Taliansko / Veneto - patrí k najznámejším a najviac navštevovaným krajom v Taliansku. Turistov z celého sveta sem lákajú nepochybne Benátky (Venezia) so svojou neopakovateľnou atmosférou, Verona mesto „ Rómea a Júlie“, mestá Padova a Vicenza, jazerá Lago di Garda a Misurina, svetoznáme lyžiarske stredisko Cortina d´Ampezzo, no a v neposlednom rade dlhé piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do mora. Strediská Benátskej riviéry sú obľúbené hlavne pre ich dostupnosť ( len 600 – 670 km z Bratislavy).


Taliansko - stravovacie zvyklosti:
Pestrosť a druh stravy určuje zvyklosť miestnej kuchyne a úroveň ubytovacích zariadení. Taliansko, ak nie je uvedené inak, charakterizujú kontinentálne raňajky, ktoré sa skladajú z teplého nápoja (káva, alebo čaj), biele pečivo alebo sucháre, maslo, džem a občas aj med. V ponukovom katalógu dovolenka sa často stretnete s termínom - rozšírené kontinentálne raňajky. Sú obohatené o salámu, syr, alebo vajíčka. V talianskom hoteli je typické, že raňajky bývajú veľmi jednoduché, lebo krátko po raňajkách nasleduje obed. Stravova formou bufetových stolov znamená voľnú konzumáciu podľa ponuky, ktorá zodpovedá príslušnej kategórií hotela. Servírované večere (aj obedy) sú s obsluhou a večere formou menu ponúkajú výber z niekoľkých menu (spravidla sa objednáva deň vopred), niekedy šalát a dezerty formou bufetu. Nápoje k večeri nikde nie sú v cene ak nie je uvedené inak. Pri ubytovaní s možnosťou varenia (apartmán) sú k dispozícii kuchynky alebo kuchynské kúty, vybavené chladničkou (môže byť aj bez mraziaceho boxu) a dvojplatničkou resp. plynovým sporákom. Kuchynské vybavenie sa skladá so základného riadu a nemôžete teda očakávať plne vybavenú kuchynku (môže chýbať napr. otvárač na konzervy alebo riad nemusí byť v dostatočnom množstve).
© 2009 RenyTravel - www.dovolenka taliansko.sk
dovolenka taliansko leto lyžovanie