svetový pohár Lyžovanie "FIS World Cup" 2010-11 / Muži / Zjazd / Lenzerheide ( CH ) / 16.03.2011

Posledný zjazd v Lenzerheide vyhral Adrien Theaux.

Prvým záverečným podujatím svetového pohára v alpskom lyžovaní vo švajčiarskom stredisku Lenzerheide bol zjazd mužov. Dva tréningy, ktoré predchádzali ostrému závodu naznačovali, že trať vyhovuje Walchoferovi, Kröllovi, Theauxovi, Puchnerovi, ale aj Cuche, Innerhofer, Svindal či Feuz ukázali dobré tréningy. V stredajšom ostrom zjazde sa na prvej priečke usadil Joachim Puchner, ktorý štartoval s číslom 3 a prekonal ho iba jediný súper Francúz Theaux o najtesnejší rozdiel jedinej stotiny sekundy. Tretí skončil so štart. číslom 11 Svindal.

1:22.94   1:22.95   1:23.10

Závod sa konal pri slnečnom počasí, vrchná časť trate bola dostatočne tvrdá a kvalitná, ale spodná časť postupne mäkla. Adrien Theaux dokázal zajazdiť vrchnú polovicu trate s náskokom 0,34 s. na Puchnera, ale v spodnej časti takmer celý náskok stratil. Hneď ďalší závodník Slovinec Sporn si taktiež vybudoval náskok vo vrchnej časti, ale spadol potom čo opustil ideálnu stopu a nestíhal zvládat oblúky, ktorých bolo na zjazd príliš veľa a miestami trať skôr pripomínala super-G než zjazd.

Po nevydarenom pôsobení na domácej pôde v Kviftjelli sa Nórovi Svindalovi podarilo v Lenzerheide vylyžovať tretie miesto bezchybnou jazdou. Bol to posledný závodník s nižším štartovým číslom, ktorý skončil v prvej päťke pretekárov. Pozornosť divákov sa sústredila na súboj štartových čís. 21 a 22 teda Michaela Walchofera a Didiera Cuchea. Walchhofer zajazdil až na desiate miesto, to bola šanca pre Švajčiara, ktorý zabojoval jemu typickým spôsobom. Potreboval na víťazstvo získať min. 38 bodov, teda skončiť najhoršie šiesty. Za šieste miesto je 40 bodov, Cuche nakoniec skončil 4. a získal až 50 bodov, čo je o 12 viac ako potreboval. Ešte na predposlednom medzičase sa jeho výsledok pohyboval iba o dve stotiny pred siedmym Kuengom a všetko naznačovalo najtesnejší možný súboj o glóbus v tejto sezóne.

SP 2011 - lyžovanie muži - zjazd - najlepší zjazdár DIDIER CUCHE

Didier Cuche

Didier Cuche sa v cieli spýtavo díval na Walchhofera, ktorý mu pokývaním hlavy naznačil, že glóbus je jeho. Nasledovalo charakteristické víťazné vykopnutie lyže a klaňanie sa divákom. Didier nezabudol pobozkať sneh v Lenzerheide, ktorý mu doprial lyžovanie na víťazstvo ale aj svoju víťaznú lyžu a získanú trofej - malý glóbus z porcelánu. Didierovi k trofeji pomohli hlavne jeho dve víťazstvá v Kitzbüheli a Chamonix, ale aj tretie miesto vo Val Gardena, či posledných 50 bodov za 4. miesto v Lenzerheide. Didier Cuche štartoval vo všetkých deviatich zjazdoch sezóny a vždy bodoval.

Najhorším jeho výsledkom bolo 21. miesto v Bormiu, na ktorom pôvodne ani nechcel štartovať kôli "starým kostiam". Radšej štartuje v klasických zjazdoch ako napr. Wengen či Kitzbühel, kde v prvom z nich skončil druhý a na Hahnenkamme zvíťazil.