svetový pohár Lyžovanie "FIS World Cup" 2010-11 / Muži / Zjazd / Kvitfjell ( NOR ) / 11.03.2011

Prvý zjazd v nórskom Kvitfjell vyhral Beat Feuz.

Predposledné podujatie svetového pohára v lyžovaní sa konalo v nórskom stredisku Kvitfjell, kde boli na programe rýchle disciplíny - dva zjazdy a super-G. Prvý zjazd sa konal v piatok a priniesol prekvapivé víťazstvo Švajšiara Feuza, ktorý sa vrátil na stupne víťazov po dlhšej dobe poznačenej zraneniami. V tesnom závese za ním skončil Kanaďan Erik Guay, ktorý bol pomalší len o 5 stotín sekundy, tretí Walchhofer zaostal o 11 stotín.

1:47.39   1:47.44   1:47.50

Talentovaný mladík Beat Feuz získal prvé juniorské úspechy na majstrovstvách sveta v r. 2007, kde získal tri zlaté medaily. Jeho pôsobenie v mužskom SP bolo poznačené zranením väzov v kolene, ktoré mu doposiaľ nedovoľovalo výraznejšie presadiť svoje nadanie. Úradujúci majster sveta v zjazde z nedávnych MS v GaPa Erik Guay prehral s Feuzom iba o 5 stotín a rakúsky veterán Michael Walchhofer preťal časomieru taktiež o tesných 6st.s. za Guayom. Nasledovali ďalšie tesné umiestnenia, Baumana, Cuchea, Fayeda, Krölla, Kuenga a Jermana, ktorý sa zmestili do 1/2 sekundy za Walchhoferom.

Pred nástupom najsilnejšej skupiny na štart sa začalo postupne zhoršovať počasie a dobré výsledky na trati, na ktorej sa postupne zhoršovala viditeľnosť boli so zvyšujúcim štartovým číslom ťažšie. Podarilo sa to len Walchhoferovi (3), Baumannovi (4), Cucheovi (5), Kröllovi (7). Janka skončil až 11., Zurbriggen 14., Kostelič 24., Innerhofer 26., Svindal až 28. Protesty ktoré vznáša voči vysokým štartovým číslam nasadenej osmičky najlepších zjazdárov Didier Cuche budú asi opodstatnené. V priebehu niekoľkých desiatok minút v dopoludňajších hodinách sa kvalita snehu najmä pri slnečnom počasí zmení natoľko, že komplikuje výkon neskôr štartujúceho pretekára.

Erik Guay je spokojný, že sa mu podarilo potvrdiť úspech na MS v GaPa, kde získal titul majstra sveta v zjazde. V tejto sezóne stál na stupňoch víťazov iba vo Val Gardene, kde skončil tretí v super-G. Veteránsky súboj dvoch zjazdárov o malý glóbus v tejto disciplíne sa stal opäť o niečo napínavejší. Vedúci zjazdár didier Cuche stratil zo svojho náskoku, ktorý sa na druhého Walchofera scvrkol už len na 50 bodov. Walchhoferova motivácia je obrovská, pretože sa rozhodol po tejto sezóne skončiť s aktívnym závodením a odísť s glóbusom by určite bolo pre neho dokonalé a cenné.

Chorvátske lyžovanie zažíva najväčší úspech v histórii mužského SP. Ivica Kostelič má už dlhší čas vyše 500 bodový náskok pred svojimi súpermi. Do konca sezóny zostáva ešte 6 závodov a teda je v hre 600 bodov a teoretická možnosť, že by ich získal jeden zo súperov a Kostelič by už výraznejšie nebodoval. Je to natoľko nepravdepodobné, že Kostelič už môže pokojne objednať veľkolepú oslavu svojho najväčšieho životného úspechu. Chorvátsko tak dodá do zoznamu víťazov po sestre Janici aj prvého najlepšieho lyžiara - muža.