svetový pohár Lyžovanie "FIS World Cup" 2010-11 / Muži / Super kombinácia / Bansko ( BUL ) / 26.02.2011

Kombináciu v Bansko vyhral tesne Christof Innerhofer.

Mužské svetové lyžovanie sa po ukončení majstrovstiev sveta presunulo do Bulharska, aby sa pokračovalo vo svetovom pohári. V lyžiarskom stredisku Bansko sa konal prvý deň kombinačný závod a druhý deň slalom. Kombináciu vynechali Aksel Lund Svindal majster sveta z nedávnych MS v GaPa aj obhájca malého glóbusu Janka, ktorý zvolili odpočinok. Strieborný z MS v GaPa Talian Innerhofer pokračuje v skvelej forme a zvíťazil s najtesnejším možným výsledkom 0,01 s. pred Felixom Neureutherom. Tretí skončil prekvapujúco Mermillod.

2:23.87   2:23.88   2:24.20

Francúzové prvé umiestnenie na pódiu v kariére SP odsunulo Teda Ligetyho na štvrtú priečku a piaty skončil vďaka pokazenému druhému kolu Ivica Kostelič. Chorvátsky lyžiar vyzerá už unavene a pravdepodobne už jeho januárové workoholické výkony skončili. Malý glóbus v tejto disciplíne si zaistil už v predchádzajúcom závode v Chamonix. Kostelič vyhral tri kombinácie v rozpätí dvoch týždňov vo Wengene, Kitzbuheli a Chamonix a tým v rekordne krátkom čase aj malý glóbus.

Kombinačný závod v Bansku sa išiel v obrátenom poradí, najprv slalomové kolo, potom kolo super-G. Slalom dopadol v poradí Grange, Neureuther, Moelgg, Kostelič. Na trati super-G s množstvom nového snehu si však poradil so špecialistami na rýchlosť jedine Neureuther, ktorý skončil o stotinku druhý. J.B. Grange mal dobrý štartovací náskok vyše 1,5 sekundy, ktorý nevyužil keď spadol v prvej časti trate 2. kola. Kostelič a Moelgg probili na trati po niekoľko chýb a skončili horšie ako stáli po slalome. Pekne zabodoval český lyžiar Ondrej Bank, ktorý sa šiestym miestom v závode zaradil na priebežné celkové 7. miesto tejto disciplíny.

Vyhorený Kostelič ?

Mužské lyžovanie prinieslo už druhý prípad vyhorenia pretekára, ktorý po skvelých výsledkoch podľahol únave. Prvým bol švajčiarsky všestranný reprezentant Silvan Zurbriggen, ktorý predvádzal výborné výsledky v úvodnej tretine sezóny, kedy sa mu darilo vo všetkých disciplínach. Potom sa zameral na udržiavanie pozície istotou bodovania vo všetkých pretekoch, kde nastúpil na štart. Január bol mesiacom Kosteliča, ktorý len za január nazbieral tisíc bodov, keď vyhrával čo sa dalo. Prvé dva februárové podujatia v Hinterstoderi naznačili už pád jeho formy, na MS uspel iba v prvom závode v super-G, v ktorom získal bronz. Do svojej dominantnej disciplíny kombinácie na MS nenastúpil a v točivých disciplínach sa umiestnil v desiatke iba v slalome, skončil ôsmy.

Ženy lyžiarky vydržia viac než muži. Podobné krátkodobé výstrely a pády formy sa v ženskej špičke nevyskytujú, alebo nie v takom rozsahu ako u mužov. Obidve hlavné súperky v ženskom lyžovaní Rieschová i Vonnová majú každá na konte viac bodov ako najúspešnejší muž Kostelič a zbierajú ich celú sezónu od začiatku do konca. Maria Riesch štartuje vo všetkých pretekoch v každej disciplíne a zatiaľ dokáže súvisle vyhrávať.

Unavený Kostelič bude pravdepodobne už len udržiavať taktickým zbieraním bodov svoj dostatočný náskok, ktorý by mu mal zabezpečiť zisk veľkého glóbusu v sezóne 2010-11. Prípadný zisk ďalších malých glóbusov je otázny. Zatiaľ je vedúcim pretekárom v priebežnom poradí slalomu, kde má takmer sto bodový náskok pred Francúzom J.B. Grangeom, ktorý bude mať na to ešte tri slalomy, prvý z nich už zajtra.