Navigácia: Lyžovanie > olympijské >

Olympijskú kombináciu v Soči vyhral Viletta

Lyžovanie

14.02.2014 - super-kombinácia muži - lyžiarske stredisko Roza Chutor - Rusko - XXII. ZOH v Soči

Pre slovenských priaznivcov lyžovania predviedol pekný kúsok Adam Žampa v olympijskej super kombinácii. Dal doposiaľ najlepšie umiestnenie svojej kariéry, najlepšie v disciplíne, najlepší slovenský olympijský výkon, ale čo je pre jeho budúcnosť najzaujímavejšie, bol najrýchlejší v slalomovom kole. Tým bol naznačený veľký potenciál. Adam porazil špičkových lyžiarov na technicky náročnej trati, ktorú postavil tréner Kostelič, známy svojimi technickými traťami. Kostelič patrí k významným trénerom starej lyžiarskej školy. Doviedol obe svoje deti na vrchol lyžovania. Tým, že Adam vyhral práve na ťažkej Kosteličovej trati je jeho výsledok o to cennejší.

Rossignol

Víťaz čas - 1. Viletta 2:45.20, 2. Kostelič (+0,34), 3. Innerhofer (+0,47) / Zjazdovka Rosa Khutor OM
Zjazd štart: 2.045 m, cieľ: 970 m, prevýš.: 1.075 m, dĺžka: 3.495 m, sklon: 19,6° Trať: Schmalzl (FIS) 46 brán
Slalom štart: 1.160 m, cieľ: 960 m, prevýš.: 200 m, Trať: Ante Kostelič (HR) 62/59 brán
Podmienky slnečno, mokrý sneh +6°C. Lyžovanie v Alpách - najlepšie lyžovačky pod vaše lyže
Víťazné značka lyží, lyže, lyžiarky, lyžiarsky výstroj 1. Salomon, 2. Fischer, 3. Rossignol

Výsledky Svetového Pohára v lyžovaní a výhodné riešenia pre vás prináša

Pekne zvládol slalomové brány svojho otca Ivica Kostelič, ktorý zajazdil tretí najlepší čas v slalomovom kole. Za Žampom zaostal o vyše sekundy. V súčte s piatym najlepším zjazdom z toho bola strieborná medaila. Štvrtá strieborná z troch olympiád. Ivica je striebro rodiny Kosteličovcov, zlatom v rodine je sestra Janica, ktorá má v zbierke štyri zlaté olympijské medaily a dve strieborné. Zisk Janici Kostelič z jednej olympiády tri zlaté jedna strieborná je asi neprekonateľný rekord.

ZOH Soči 214, super kombinácia, Kostelič banán Ivica Kostelič, banán pred slalomom dodal potrebnú energiu na medailu

Striebornou medailou zo zjazdu naladený Talian Innerhofer dal v prvej jazde výsledok tesne za Kosteličom, šiesty zjazd. V druhom kole všetkých prekvapil svojimi slalomovými schopnosťami. Zajazdil nachlp rovnaký čas ako Kostelič a vyšlo z toho tretie miesto. Druhá olympijská medaila v Soči pre tohto "muža veľkých podujatí". Dva štarty dve medaily. Na MS 2011 v GaPa dal nenápadný Innerhofer kompletnú zbierku troch kovov všetkých hodnôt.

Absolútnym prekvapením super kombinácie bol Švajčiar Sandro Viletta. V dlhej kariére má doposiaľ iba jedno víťazstvo v SP super-G z Beaver Creeku 2011. Kurz na tohto borca bol závratný, kto si vsadil, zbohatol. Po nevýraznom zjazde (11.) dal druhý najrýchlejší slalom a v súčte z toho bola zlatá medaila. To je kúzlo kombinácie, slabý zjazd so slabým slalomom a je z toho víťazstvo.

Žampa, Jansrud a ďalší hrdinovia dnešného kombinačného lyžovania

Adam Žampa zalyžoval dnes historický výsledok. Najlepšie olympijské umiestnenie (5) v histórii slovenského lyžovania. Ondrej Bank včera zažiaril v tréningu zjazdu, keď ho vyhral pred všetkými hviezdami. V ostrom zjazde prvého kola dnešnej kombinácie skončil tesne za Jansrudom na druhom mieste. Očakával sa český útok na olympijskú medailu, ale slalom Bank veľmi nezvládol, tak z toho vyšlo až celkové siedme miesto. Aj tak skvelý zjazdový výkon. Jansrudova medaila zo zjazdu mu dala krídla, v kombinačnom zjazde svoj výsledok ešte vylepšil a dal najlepší čas. V slalome od neho nikto nič nečakal, ale Jansrud zajazdil priemerný slalom, ktorý po súčte s najlepším zjazdom urobil zemiakové umiestnenie. Bode Miller pokazil zjazd a ani dnes sa medaila nekonala. Skončil až za Adamom Žampom na šiestej priečke utešený božtekmi od manželky.

Výsledková listina: Lyžovanie - super-kombinácia muži - ZOH Soči 2014